Kým trať cez Lupkowský priesmyk zíva prázdnotou, cesty 2. triedy praskajú pod ťažkými kamiónmi. Situáciu zhoršili zatvorené úseky na hlavnom cestnom ťahu. Tlak na otvorenie hraničného priechodu v Palote pre kamióny rastie. Bezpečnosť sa zhoršuje.
HORNÝ ZEMPLÍN. V poslednom čase je na kedysi pokojných cestách 2. a 3. triedy v Hornom Zemplíne rušno. Kým tu pred rokom kamión prešiel len občas, od jari sa tu s nimi roztrhlo vrece.
Varovanie cestárov: Kritické miesta pribúdajú
Riaditeľ Správy a údržby ciest PSK (SÚC PSK) oblasť Humenné Vasiľ Guzan uviedol, že nárast kamiónovej dopravy na cestách 2. a 3. triedy, ktoré spravujú, sa stáva neúnosný. "Najciteľnejšie je to v noci. Kamión strieda kamión. Z obce Zbudské Dlhé v Humenskom okrese sa na nás už obrátila starostka. Kamióny otriasajú domami. Veľké škody spravili aj v obci Oľka v okrese Medzilaborce, kde spôsobili zosuvy vozovky a značné narušenie jej krytu," komentoval aktuálnu situáciu. Vysvetlil, že to pripisuje rekonštrukcii na hlavnej ceste 1/15 vedúcej okolo Domaše.
"Kamióny preto prechádzajú náhradnými trasami, úsekmi ciest, ktoré na takúto záťaž neboli stavané," vysvetlil Guzan. "Veľký nárast zaznamenávame v okresoch Humenné a Medzilaborce - na ceste 2/559 od okresnej hranice Vranova nad Topľou až po Humenné. Ďalej na prieťahu Humenným cez mesto, kde sa napájajú na Radvaň nad Laborcom a Medzilaborce. Využívajú aj cestu v úseku Krásny Brod - Medzilaborce, ale aj cestu od Vranova cez Oľku až na obec Havaj," zrátal Guzan. Dodal, že kvôli poškodeným cestám po povodniach v iných okresoch kraja si hľadajú cesty cez okresy Humenné a Medzilaborce.
"Robíme teraz mimoriadne prehliadky mostov po povodniach. Bude nutné znížiť zaťažiteľnosť mostov," avizoval Guzan. Upozornil, že sa zároveň zhoršila bezpečnosť na cestách. Ako príklad uviedol nehodu poľského kamionistu v Čabinách pred pár dňami: "Havaroval a zničil nám 55 metrov zvodidiel."
Poliaci našli Palotu, jazdia načierno
Cestný hraničný priechod v Palote v okrese Medzilaborce by mal slúžiť len pre osobnú dopravu. Podľa našich informácií ho však hlavne v noci vo veľkom využívajú kamionisti na cestu do Poľska. Guzan to komentoval: "Vieme o tom. Je to v rukách polície, aby týchto vodičov pokutovala."
Dodal, že kamionisti musia kvôli poškodenej ceste na hlavnom ťahu pri Dukle robiť obrovské obchádzky. "Dostali sme od krajského úradu pre cestnú dopravu požiadavku o otvorení hraničného priechodu Palota aj pre kamiónovú dopravu," avizoval. Podľa neho nápor plne naložených kamiónov cesta v horskom teréne Karpát nezvládne a poškodí sa.
Želeničná doprava? Nezáujem
Paradoxne, niekoľko kilometrov od hraničného priechodu v Palote zíva prázdnotou Lupkowský tunel, ktorým kedysi viedla železničná nákladná doprava do Poľska a späť.
Hovorkyňa Carga Slovensko Margaréta Grecová potvrdila, že od začiatku roka tade nákladné vlaky nepremávajú: "Na základe súčasných dohôd s poľskou stranou ani v horizonte najbližších dvoch rokov nie je predpoklad jeho využívania."
Hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková pritom uviedla, že tunel je v poriadku: "Na jeho udržanie v prevádzkyschopnom stave postačuje pravidelná bežná údržba."
Osobná doprava? Prepadák
Ružovo to nevyzerá ani s osobnou železničnou dopravou. Hovorca ZSSR Miloš Čikovský informoval, že pred prípravou nového grafikonu sa s Poliakmi dohodli, že od 25. júna do 29. augusta budú cez priechod Lupkow jazdiť dva páry osobných vlakov. Je však otázne, koho budú voziť. Za posledných 11 rokov od spustenia osobnej železničnej dopravy to ide so záujmom cestujúcich dole vodou. Čikovský informoval, že v roku 1999 fungovala osobná preprava na trati Sanok - Humenné, o rok neskôr na trase Rzeszow - Košice. Cestovali hlavne turisti. Až do konca roka 2004 celoročne. Od zmeny grafikonu v roku 2005 len od 1. mája do 2. októbra 2005.
Údržba drahšia ako tržby za cestovné
Čikovský naznačil, že nepomohli ani rokovania miestnych samospráv na oboch stranách hraníc, ktoré sa snažili o oživenie cestovného ruchu. Nezáujem verejnosti o cestu vlakom dokumentujú čísla. Kým ešte v roku 2006 urobili 132 jázd, prepravili 670 cestujúcich a na cestovnom utŕžili 574 eur, rok na to ich síce previezli až 1 100, no len 189 zaplatilo za lístok, a to dovedna 159 eur. V roku 2008 previezli už len 362 cestujúcich s tržbou 280 eur. Úplný prepadák bol minulý rok. Jázd bolo už len 120, cestujúcich 103 a tržba 93,50 eura. Hovorkyňa ŽSR Pavliková pritom informovala, že správa a bežná údržba Lupkowského tunela ich stojí zhruba 8 500 eur ročne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín