Platiť začnú od budúceho týždňa. Hygienik predpokladá, že vtedy sa opäť spustia aj postreky v meste.
TREBIŠOV. Po povodniach majú ľudia plné ruky práce nielen s odstraňovaním ich následkov, ale aj s komármi. Stojaté vodné plochy a horúce počasie nahráva ich premnoženiu. Kvôli tomu zemplínsky región ešte po prvej vlne povodní navštívil odborník na komáre a parazitológiu Násir Jalili. V okrese na základe odporúčaní krízového štábu prešiel všetky rizikové oblasti. V Trebišove zmonitoroval časti Paričov, mestský park, Milhostov, Ulicu kpt. Nálepku, sídlisko Juh, Sever a Ulicu SNP. Už pred tromi týždňami predpovedal, že dôjde ku kalamite komárov nielen tu, ale v celom regióne postihnutom povodňami.
Mesto postrek platí z vlastnej kasy
Keďže financovanie boja proti komárom z peňazí od vlády stále zostáva nejasné, mesto Trebišov sa doň pustilo samo. Potvrdil to hovorca trebišovskej radnice Rastislav Petrovič: "Keďže nebolo zrejmé kedy, ako a za čo sa budú postreky financovať, mesto si ich objednalo samo. Začali sme hneď po prvej vlne povodní. Zatiaľ ich platíme z vlastných zdrojov." Presnú sumu zatiaľ nevyčíslili. Postreky vykonáva spoločnosť Veterinárius, s. r. o. Jej konateľ Ivan Hrdlík (nez.) je aj poslancom mestského zastupiteľstva. Konflikt záujmov nepripúšťa: "Mesto zaplatilo len účinnú látku. Naša spoločnosť vykonáva práce sponzorsky."
Postreky zastavili kvôli sťažnosti
Hrdlík vysvetlil, že jediný komár je schopný položiť 4 až 5-tisíc vajíčok, z ktorých budú do dvoch týždňov nové komáre. Stihli urobiť 6 postrekov. Najúčinnejšie sú medzi štvrtou a deviatou ráno a v rovnakom čase popoludní. Práce však museli zastaviť. "Nejaká tehotná pani sa sťažovala, že jej z postreku prišlo zle. Okresný hygienik preto práce do odvolania pozastavil," vysvetlil Hrdlík.
Pripustil, že ide o chemikáliu, ale vylúčil, že pri správnom použití môže spôsobiť vážne problémy: "Postrek sa používa v koncentrácii od 0,1 do 1 %. My sme používali 0,12-percentný, čo je v súlade s návodom, bezpečnosťou a zároveň to má aj účinok. Pri Bratislave sa strieka a u nás nie."
Potvrdil to aj Petrovič: "Po zastavení postrekov nás ľudia denne atakujú, prečo nič nerobíme. Sú zúfalí, ale my teraz nemôžeme nič robiť. Rieši to okresný hygienik."
Hygienik: Vypracovali sme pravidlá
Okresný hygienik Jozef Sládek uviedol, že po sťažnosti tehotnej panej museli konať: "Polovica ľudí sa teší, že sa postreky robia a druhá polovica nadáva. A nás stále atakujú starostovia, lebo si myslia, že my robíme alebo koordinujeme postreky. Ale my robíme len štátny zdravotný dozor. Aby bolo jasné, kto a ako má postreky riešiť, vypracovali sme jasné pravidlá. Tie doručíme spoločnosti Veterinárius aj všetkým obciam v okrese, kde zvažujú postreky." Predpokladá, že sa tak stane začiatkom budúceho týždňa: "Pri dodržaní všetkých pravidiel sa budú môcť práce hneď potom opäť začať."
Fakty
Postreky za štátne s otáznikom
Vláda na postreky ešte začiatkom mája vyčlenila 650-tisíc eur. Košickému samosprávnemu kraju sa ušlo 125-tisíc eur. Mali slúžiť na prevenciu proti komárom v okresoch Trebišov, Michalovce a Sobrance. Povodne to celé zamotali. K postihnutým oblastiam pribudli okresy Spišská Nová Ves, Košice-okolie a Rožňava.
KSK dal vypracovať Násirovi Jalilimu expertízu aktuálneho stavu. Na východe bol už dvakrát, po prvej aj druhej vlne povodní. "Situácia je naďalej kalamitná. Za okres Trebišov som ju zistil v mestách Kráľovský Chlmec a v lesoparku v Michalovciach. A samozrejme, vo všetkých obciach, ktoré sú do 5 kilometrov od zaplavených oblastí," uviedol pre Korzár.
Keďže už po prvom monitoringu bolo zrejmé, že pridelený balík pre KSK stačiť nebude, peniaze vrátil. S tým, že sumu bude nutné navýšiť. To musí urobiť vláda. Predpokladá sa, že financovanie postrekov by malo prejsť na obvodné úrady životného prostredia. Tie majú momentálne zviazané ruky. Kým vláda nezruší pôvodné uznesenie, neprijme nové a nepresunie kompetenciu na nich, nemôžu nič robiť.
Pravidlá
Ako v boji proti komárom
Ešte pred postrekmi treba upraviť postihnuté oblasti kosením, čistením a odstránením nádob so stojatou vodou. Bez toho je postrek zbytočný, lebo tráva, kroviny a stojaté vody sú liahňou komárov. Na súkromných pozemkoch to musia urobiť ich vlastníci, na verejných priestranstvách samosprávy.
Chemický postrek môžu robiť len firmy, ktoré majú od hygienika súhlas na DDD činnosti (dezinfekcia, dezinsekcia, deratizácia).
Nesmú sa striekať obytné priestory, ochranné pásma zdrojov vody, tečúce vody a chránené krajinné oblasti.
Každý postrek musí dodávateľ oznámiť samospráve, obvodnému úradu životného prostredia, hygienikom a dotknutým organizáciám (včelári, rybári).
Postreku musí predchádzať monitoring územia – kde sa liahnu komáre, ich vývojové štádium. Presne sa určí spôsob výkonu postreku. Použiť je možné len na Slovensku povolený prípravok.
Postrek dospelých komárov musí vytvárať mikročastice, ktoré zasiahnu aj pod listy stromov a kríkov.
Postrek je možné robiť len v suchom, bezveternom počasí. O každom postreku sa musí viesť presná dokumentácia.
Postrek má význam, len ak je celoplošný, lokálny postrek záhrady je zbytočný.
Doma sa pred komármi môžeme chrániť napr. moskytiérou natiahnutou okolo postele. Jej účinok zvýši, ak ju napustíme insekticídom. Používajte ochranné sieťky na okná.
Čiastočne ochránia spreje, elektrické odparovače, insekticídne špirály, odpudzovače hmyzu.
Skúsiť môžete aj ľudové recepty – natrite rámy okien a parapety cesnakom, ktorý komáre neznášajú, podobný účinok má vraj vitamín B či škoricový prášok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín