Potvrdili, že niektoré adresy sú neobývané, že tu figurujú ľudia, ktorí tu dávno nežijú a dokonca sú tu aj mená 5- či 8-ročných detí.
Ľudia sa pýtajú, kto zoznamy pripravil a podľa akého kľúča. Chcú vedieť, prečo na jednej ulici, ktorá celá plávala na vode, peniaze dostali len tri domácnosti. Cítia krivdu. Ukazujú svoje zničené záhrady, zásoby, pivnice, kotly, dvory a vchody a pýtajú sa, v čom sú iní. Obvodný úrad aj ministerstvo vnútra sa bránia, že zoznamy pripravovali obce. Termín, dokedy majú dostať peniaze ostatní poškodení, nikto nevie. Nové zoznamy zamrzli na obvodnom úrade. Niekto sa snaží zneužiť situáciu.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Margita Mrázová býva na Zvonárskej ulici v Milhostove v dome, ktorý je asi 30 metrov od hrádze Trnávky. Spolu je tu 10 domácností. Povodne chytili všetkých. Pani Margitu preslávila fotografia, ako stojí v gumákoch uprostred zaplaveného dvora.
Nemilo ju prekvapilo, keď si prečítala zoznam ľudí, ktorí dostali tzv. prvú pomoc od vlády. Ona na ňom nebola. Ani mnohí ďalší: "Celkovo tu dostali pomoc traja, z toho jeden dom až dvakrát po 1 000 eur. My ani cent."
Na zoznamoch sú deti a opustené domy
Kľúč, akým pripravovali zoznamy, nechápe ani Jaroslav Ramšák: "Pritom sme tu všetci boli na tom rovnako. Veď celá ulica plávala na vode." Neušlo sa ani 6 ženám, z toho 4 vdovám, ktoré by peniaze zvlášť potrebovali. Šok utrpeli, keď si prečítali zoznam 55 mien "šťastlivcov" z Milhostova.
"Toto je 5-ročný chlapec, toto 8-ročný a toto 15-ročný. Tento dom je neobývaný už 10 rokov, v tomto nikto nebýva už 20 rokov, v tomto býva niekto iný, ako je v zozname. Nechápeme, ako a kto tieto peniaze vybral. Navyše, tieto domy dostali po 1 000 eur, pritom sú oveľa ďalej od Trnávky a neboli na tom tak zle ako my. Aha a tu sú na jednej adrese dve mená - pritom je to jedna rodina, len mama žije s nimi," komentovali zoznam.
Nepresnosť či zneužitie?
Jediná výnimka medzi nimi je pani Ujhelyiová. "My sme dostali 300 eur. To je v poriadku, len nechápem, prečo sused dostal 1 000, pritom nás voda postihla rovnako. Schody sa kvôli vode oddelili, dom praská," krúti hlavou. Všetci unisono dodávajú: "Prajeme každému, ale cítime krivdu."
Milan Ujhelyi ukazuje, pokiaľ siahala voda. Nechápe, prečo ich rodina dostala 300 a susedia 1 000 eur, keď vo vode plávali rovnako. Foto: Lýdia Vereščaková
Ramšák hovorí, že keby šlo "len" o nepresnosti, pochopili by to: "Tu ale ide o nejaký výber - v slede domov, ktoré idú zaradom, niektoré čísla chýbajú. A naopak, tí, ktorým pomoc nepatrí, tu sú." Obáva sa, že niekto zneužil situáciu: "Som schopný podať aj trestné oznámenie a dať to preskúmať prokuratúre."
Trebišov si pomohol evidenciou obyvateľstva
Hovorca trebišovskej radnice Rastislav Petrovič priznal, že zoznamy pripravovali v strese: "Bolo to v nedeľu. Stiahli sme z domu ľudí."
Vysvetlil, že čerpali z vedomostí z terénu počas povodní a väčšinu mien stiahli z evidencie obyvateľstva: "Nikto netušil, že niektoré údaje už nie sú aktuálne. Preto peniaze prišli na meno pôvodného majiteľa domu, hoci tam už nežije, prípadne prišli na neobývanú adresu."
"Diery" v slede domov na tej istej ulici ani mená malých detí nevedel vysvetliť: "My sme uviedli všetky domy a poslali to obvodnému úradu. Možno tam došlo k úpravám."
Prednosta obvodného úradu Róbert Puci sa ohradil: "My sme nič neškrtali - nevieme, kto bol zaplavený a kto nie."
Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš pripustil, že mená mohli "zmiznúť" u nich: "Ak chýbal niektorý údaj o domácnosti, radšej sme ju škrtli s tým, že po doplnení peniaze dostane v druhej vlne." To, že v zoznamoch sú deti a ľudia, ktorí už v dome nežijú, podľa Tomáša nie je chyba rezortu: "Zoznamy pripravovali obce."
Marta Strelcová a Anna Ružaničová ukazujú fotky zaplavených domov. Prvú pomoc nedostali. Pýtajú sa: Sme iné ako tí, ktorí dostali? Foto: Lýdia Vereščaková
Niektoré obce od vlády nedostali nič
Poriadny vietor urobili v zoznamoch v Slovenskom Novom Meste. Starosta Ján Kalinič (SDKÚ, SMK, Smer) uviedol, že prešli celú dedinu dom po dome. "Fyzicky sme skontrolovali, kto má aký druh škody. Tiež sme opravili pôvodný zoznam, aby to nebolo urobené od buka od buka."
Priznal, že v prvej vlne prišlo niektorým viac peňazí, ako im patrilo, iným menej a ďalším nič: "Teraz je už jasné, kto má na čo nárok." Podobne ako Petrovič si aj on myslí, že ľudia by mali neprávom pridelené peniaze vrátiť.
Podobnú dilemu nemusia riešiť v Oboríne. Z pomoci vlády nedostali ani cent, hoci dodnes plávajú na vode. Potvrdil to starosta Arpád Csuri (Most-Híd): "Všetko sme nahlásili ešte v prvej vlne, ale zatiaľ neprišlo nič. Pomohol nám len úrad práce a organizácia Človek v ohrození. Ani cent od vlády nedostali ani susedné Petríkovce."
Druhá vlna? Nevedno kedy
K pribúdajúcim otáznikom na adresu prvej vlny pomoci sa pridávajú ďalšie ohľadne druhej. Málokto verí, že nejaká ešte bude. Prvú otvorene nazývajú predvolebným ťahom. "Vyzerá to na novú zostavu vlády a nikto nevie, čo bude ďalej," špekuluje Ramšák. "Pred voľbami tvrdili, že peňazí je dosť, ale čo ak nie je?" pýta sa Anna Ružaničová.
Erik Tomáš uviedol, že v prvej vlne rozdelili asi 6 miliónov eur z 25, ktoré vyčlenila vláda: "Na prvú pomoc sa odhadovalo asi 8 až 10 miliónov, zvyšné budú na samotné odškodnenie. Peňazí je teda dosť. Ľudia sa nemusia báť. Pomoc budeme poskytovať dovtedy, kým ju nedostanú všetci, ktorí na ňu majú nárok."
Podľa starostov obcí zoznamy odovzdávali v piatok pred voľbami. Tomáš termín, kedy by mali druhú vlnu odštartovať, nedokázal odhadnúť: "Až keď budú zoznamy. Obvodné úrady ich ešte kontrolujú."
Róbert Puci potvrdil, že za okres Trebišov ešte zoznam neposlali: "Nemôžeme, lebo sú tam bludy. Máme dediny, kde nám nahlásili 600 poškodených a pritom tam žije len 500 obyvateľov. V zoznamoch sú aj domy, kde vodu videli akurát tak vo vani alebo sú na kopci. Niekto si prvú pomoc pomýlil s rozdávaním peňazí len tak alebo sa snaží zneužiť situáciu. Vyslali sme tím ľudí do terénu. Kontrolujú to."
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín