Tvrdí, že na vine je slabé dopravné značenie. Stavbári a polícia sa bránia, že je dokonca nadštandardné.
DLHÉ NAD CIROCHOU. Na začiatku obce na ceste 1/74 smerom od Humenného stavia firma Skanska Slovensko nový most. Keďže stavajú za plnej premávky, v apríli vybudovali odbočku z hlavnej cesty, ktorou vodiči stavbu obchádzajú.
Šoférka: "Predné kolesá sme mali nad jamou!"
Ľuba z Humenného prichádzala k tomuto miestu o druhej v noci a šla na Sninu. Bola vraj hustá hmla, ledva videla na desať metrov: "Išla som veľmi opatrne. Celú cestu som sa viac-menej riadila iba krajovou bielou čiarou."
Mladá šoférka tvrdí, že v hustej hmle sa s autom skoro zrútila do tejto jamy. Sú to základy budúceho mosta ponad riečku Dlžianka. Plánovaný termín dokončenia je v auguste, stavbári ale vravia, že ich spomalili povodne.
Povedala, že nešla ani tridsiatkou. Aj napriek tomu sa pred stavbou mosta dostala do úzkych. Vraví, že prešla okolo výstražného svetla, ktoré odkláňa autá na obchádzku. Na tú sa však nedostala. Tvrdí, že za zhoršenej viditeľnosti vôbec nevidela oranžovú stredovú čiaru obchádzky: "Prešla som aj okolo betónovej zábrany s výstražnými svetlami, keďže mi nič nestálo v ceste. A vtedy som si všimla, že som už na blate. Začala som okamžite brzdiť, dostali sme šmyk a zastavili sme sa až na okraji diery iba na podvozku! Predné kolesá trčali nad tou dierou, kde bola kopa vody a zadné boli tesne nad zemou. Dve hodiny ráno, nikde nikoho. Vystúpiť bolo takmer nemožné, padla by som dole. Ale podarilo sa." Nič sa nestalo ani jej, ani spolujazdcom. Odskákala si to prevodovka.
Stavbári aj policajti si za značením stoja
Ľuba si myslí, že na vine bolo nepostačujúce značenie. Magdaléna Dobišová, hovorkyňa Skanska Slovensko vysvetlila, že momentálne v Dlhom budujú na mieste starého mosta nový a zároveň aj rozširujú prietok riečky Dlžianka. Povedala, že obchádzku a dopravné značenie urobili podľa projektovej dokumentácie stavby. Schválil ju Okresný dopravný inšpektorát (ODI) v Humennom.
"Dokonca sme v oboch smeroch osadili betónové, 2 650 kg vážiace panely, aby sme chránili zamestnancov, po okrajoch obchádzky máme prenosné značky označujúce kraj vozovky. Svetelná signalizácia sa podľa jej slov spúšťa už za šera: "K výpadku elektriny nedôjde, svetlá sú na solárny pohon."
Dobišová uviedla, že si aj preto stoja za stopercentným značením. Juraj Dravecký z ODI Humenné potvrdil, že obchádzka aj značenie je podľa noriem: "Preverovali sme to viackrát."
Stavbári: Musíme mať miesto pre vjazd mechanizmov
Majster zo stavby Ivo Ledloch o nehode šoférky počul, no osobne ju nevidel. "Nevidel som to síce, bola noc ale viem, že tu dakoho vyťahovali," potvrdil aj pán Mončík, ktorý býva v susedstve.
Šoférka sa pýta: "Ako je možné, že ten betónový pilier ostal odsunutý naboku?"
Ledloch aj Dobišová argumentujú, že voľné miesto, ktoré šoférka využila a prešla ním na ich stavbu, tam nechali kvôli vjazdu stavebných strojov: "Nie je predsa mysliteľné, aby sme každý deň posúvali betónové panely."
Zhodli sa, že vodiči dodržujúci 30 km rýchlosť majú dostatok času, aby zhodnotili situáciu a rozhliadli sa. V takom prípade by sa nestalo, že nám vojdú rovno na stavbu."
Podľa Dobišovej musia vodiči rátať s obchádzkou ešte ďalšie mesiace: "Plánovaný termín dokončenia je v auguste tohto roku. Záleží to však od počasia. Už teraz nás vo výstavbe spomalili predchádzajúce dažde a povodne."
Prekĺzla okolo betónového zátarasu: Tadeto vodička prešla až k jame so základmi mosta. Správne mala stavbu obísť po ľavej strane. „Toto miesto musí byť voľné pre mechanizmy," ukazuje Ledloch. Foto k článku: Anna Kornajová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín