STAKČÍN. Zvieratá si po šiestich rokoch pohybu vo voľnej prírode odvykli od človeka a stali sa plachými. Pracovníkom parku sa tak čoraz zriedkavejšie podarí k stádu priblížiť, povedal riaditeľ parku Jozef Repka.
"Stali sa skutočnými divoko žijúcimi zvieratami a správajú sa už tak, ako keď tu pred stáročiami prirodzene žili," uviedol Repka. Stádo do parku umiestnili v roku 2004, pätica zvierat pochádzala z chovov z Holandska, Talianska a Švajčiarska.
V rezervácii na severovýchode Slovensku sa mohutnému zvieraťu, ktoré môže vážiť až tonu, darí. "Priestor, v ktorom žije, mu paradoxne uvoľnili ľudia. V súčasnej lokalite bolo totiž pôvodne niekoľko dedín, tie však pre výstavbu vodnej nádrže Starina vysťahovali. Medzi nádržou a hranicami s Poľskom tak vznikla rozsiahla oblasť bez prítomnosti človeka. Práve takýto priestor je pre zubrov najvhodnejší," poznamenal Repka.
Zvieratá žijú v rezervácii bez zásahov človeka. Len v zime ich správcovia parku prikrmujú, zvieratá tiež navštívia aj kŕmidlá poľovníkov určené pre inú zver. Môžu sa pritom cítiť bezpečne, poľovníci ich totiž loviť nesmú, zubor patrí medzi chránené druhy.
Plachosť zubrov, ktorá sa u stáda postupne počas života vo voľnej prírode vypestovala, však pracovníkom správy parku robí aj problémy. Koncom minulého roku sa totiž zubrom vybili baterky v špeciálnych monitorovacích obojkoch, podľa ktorých zoológovia pohyb ozrutných kopytníkov sledovali. Odvtedy sa však veterinári k stádu nedokázali priblížiť na takú vzdialenosť, aby bylinožravé zvieratá dokázali uspať.
Zubry sa navyše často pohybujú v dvoch samostatných čriedach. Oddelene postupuje trojica samcov, v druhej skupine sú samice s mláďatami.
Nové mláďatá zubra by v Poloninách mali pribudnúť aj tento rok. Koľko ich však bude, nedokázal Repka odhadnúť. Matky navyše môžu porodiť na jar alebo aj v jesenných mesiacoch.
Zubrie stádo na severovýchode krajiny nie je na Slovensku jediné. Druhé je vypustené už vyše 50 rokoch v zvernici v Topoľčiankach. V stáde bolo na jar 14 zvierat.
Pôvodne žili zubry v celej Európe, avšak už v 10. storočí sa začali ich počty významne zmenšovať. V 20. storočí boli zubry takmer úplne vyhubené. Na svete ostalo iba niečo vyše 50 kusov týchto zvierat v zoologických záhradách. V súčasnosti sa populácia rozrástla na 3 200 kusov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín