Obrovské množstvo vody zobudilo zem. Dala sa do pohybu. Trhlina, dlhá asi 300 metrov, zatiaľ ukrajuje "len" z pozemkov. Okraje záhrad sa premenili na obrovský kráter, ktorý pohlcuje ich úrodu, ovocné stromy, ba aj studňu. Jeho výška sa pohybuje od pol metra do troch. Zosuvy stále pokračujú a blížia sa k domom. Ľudia sa boja.
DARGOV. Andrej Kozej žije na okraji Dargova smerom na amfiteáter Dubiny už 40 rokov. Priznáva, že keďže sú na kopci, povodne ich tento rok nezachytili. Príroda však pre nich pripravila iné prekvapenie.
Neznáma sila krája zem ako koláč
"Začalo sa to koncom apríla. Konča záhrady zrazu začala padať zem - nie zosúvať sa, ale padať. Nejaká sila nám krája z pozemkov. To isté sa stalo susedom," hovorí. To, čo na začiatku vyzeralo "len" ako krátkodobá hra prírody, sa po povodniach zmenilo na stály proces: "Odkrajuje nám z pôdy, všetko padá, sadá a na konci pozemku sa tvoria krátery. Susedovi spadla studňa a voda sa z nej vyliala na úroveň terénu. Niektoré stromy povytŕhalo z koreňov." Priznáva, že chodí každý deň pozerať, či zosuv postupuje: "Žiaľ, áno, niekedy rýchlejšie, inokedy pomalšie, ale stále to postupuje. Bojím sa o svoj dom."
Andrej Kozej pri trhline na svojej záhrade. Tu má hĺbku asi 1,5 metra a stále postupuje k domu.
Stromy sa hýbu a cestujú
Pohľad na masívny zosuv je šokujúci. Prechádza cez pozemky s rodinnými domami. Akoby neznáma sila zo zeme zvnútra odkrajovala z pôdy ako z koláča a "odrezok" úhľadne položila smerom dole. So zeleninou, ovocnými stromami, plotmi a vôbec všetkým, čo na pozemku stojí. "Zložila" aj polovicu brány Andreja Kozeja na konci záhrady - jedna strana je o meter vyššie ako druhá: "Toto sme ešte nezažili, hoci aj my sme mávali veľa vody."
Jeho suseda Marta Tóthová neveriacky krúti hlavou, stojac na okraji trhliny na svojom pozemku: "Asi 10 metrov z neho je fuč, spadlo to dole. Stromy nám cestujú. Niektoré zobralo spolu s pôdou a ďalej rastú nahor, akurát o 3 metre nižšie a o 5 metrov ďalej ako stáli predtým. Kukuricu a časť zemiakov mám o tri metre nižšie. Padol aj plot, prístrešok do šopy klesol minulý týždeň. Toto som teda ešte nevidela."
Marta Tóthová na okraji trhliny, kde je výška asi 3 metre. Priestor napravo s burinou je asi 10-metrový úsek jej záhrady, ktorý skončil dole. Aj s kukuricou, ktorú nasadila.
Aj Tóthovci sa boja o dom: "Chodím sa stále pozerať. Zem sa pomaly, ale v kuse hýbe. Strom je jeden deň tu a druhý už o meter ďalej. Pri zemiakoch na okraji sú ďalšie trhliny, asi to tiež spadne."
Zem zobudila voda zhora aj z potoka
Starostka obce Štefánia Bojtimová (Smer) spomína, že prvýkrát pôda klesla "len" o 70 centimetrov. Skazu dokonali povodne: "Teraz je to 300-metrový úsek, ktorý zachytil 8 pozemkov s rodinnými domami. Niekde je výška zosuvu či pádu alebo ako to nazvať "len" pol, inde až 3 metre." Dodala, že obec už dala urobiť geologický prieskum: "Geológovia tu boli včera. Potvrdili, že to súvisí s vodou a druhom podložia, ale kompletnú správu a návrh riešenia zatiaľ nemáme."
Pohľad na zosuv od potoka Trnávka - pôvodne od neho na domy vidno nebolo. Asi tu bol koniec pozemkov...
Podľa Bojtimovej je zosuv výsledkom troch faktorov: "Jedným je potok Trnávka, ktorý na začiatku zosuvu vytvára meander. Keď v ňom boli prívalové vody pri povodniach, muselo to poškodiť svah. Presne na tomto mieste sa totiž začal svah trhať. Druhým faktorom je voda zhora, ktorej bolo od začiatku roka neúrekom. A tretím druh podložia - spodok je sopečného pôvodu, ale pôda je ílovitá." Uviedla, že najefektívnejšie by bolo potok vyrovnať: "Všetko sa ukáže, keď budeme mať výsledky geologického prieskumu."
Prístrešok na šope Tóthovcov zobral zosuv minulý týždeň, plot pár dní predtým. Foto k článku: Lýdia Vereščaková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín