ciach vyhýbajú. Vraj na také množstvo kandidátov nestačia. Obec sa bráni, že na viac plôch jej nikto nedá peniaze.
DLHÉ NAD CIROCHOU. Starosta Ján Kníž (HZDS,SMER) už niekoľko týždňov bojuje s neznámymi vylepovačmi volebných plagátov. "Máme nové autobusové zastávky. Keď som na nich našiel volebný plagát, okamžite som ho strhol a kontaktoval som okresnú organizáciu tej-ktorej politickej strany, aby nám po zastávkach v obci plagáty nevylepovali," povedal Kníž. Argumentoval, že zastávky sú z obecných peňazí a po každých voľbách by ich z obecných zdrojov museli aj vyčistiť od silných lepidiel. Tento týždeň pri lepení osobne pristihol len jedného kandidáta. Plagát mu strhol. "Nasmeroval som ho na oficiálne tabule v obci, na ktoré si môže plagáty vylepiť," povedal.
Kandidát: Ja lepím lepkami, miesta je málo
S dolapeným kandidátom sme včera telefonovali. Povedal, že prešiel skoro všetky obce v hornom Zemplíne a narazil na rovnaký problém: "Obce síce majú oficiálne plochy, ale sú to väčšinou len úradné tabule strednej veľkosti. Na to, aby mali všetci kandidáti rovnaký priestor, to nestačí. Nepomestíme sa." Bránil sa, že plagáty nelepí lepidlom, ale papierovými lepkami. Vraj aby plagáty po voľbách osobne ľahšie pozbieral. V stredu boli jeho plagáty v Kamenici nad Cirochou, včera sme ich tam už nevideli. Na ich mieste sa vynímali lepšie prilepení rivali. Autobusové zastávky v Modre nad Cirochou, ktoré len nedávno po župných voľbách obec na vlastné náklady očistila, sú znova ako otapetovaná stena. "Je to príšerné. Odstraňujeme to potom za nich," pohoršovala sa jedna z cestujúcich.
Trucpodnik: Oblepené stĺpy
Hoci starosta Kníž v boji o čisté zastávky nepochybne zvíťazil, na druhom fronte musel priznať porážku: "Plagátmi oblepili skoro všetky elektrické stĺpy." Perličkou je, že nevynechali ani priestor pod oknami obecného úradu. Dve oficiálne vylepovacie plochy sú pritom poloprázdne. "Ani teraz a ani pred voľbami sa nikto neprišiel na úrad informovať, kam môže plagáty lepiť," zdôraznil. Upozornil, že plagáty nemajú čo robiť podľa VZN obce ani na stĺpoch. Tie nie sú majetkom obce, ale Východoslovenskej distribučnej(VSD), a. s. "Podperné body, čiže stožiare, stĺpy, neprenajímame na žiadne reklamné účely," zdôraznila hovorkyňa Andrea Danihelová. "Rôznymi spôsobmi sa snažíme upozorniť, že to nie je dovolené a vyzývame, aby sa to neopakovalo," povedala. "Momentálne nemáme kapacity na to, aby sme plagáty fyzicky odstránili. Naši zamestnanci vynakladajú enormné úsilie pri odstraňovaní škôd spôsobených povodňami," uzavrela.
Fakty
Vylepovacie plochy sú drahé
Faktom je, že spomínaný pristihnutý kandidát poukázal na reálny problém s nedostatkom oficiálnych plôch. Kníž argumentuje, že obec voľby neorganizuje a nemá ani peniaze na to, aby potrebné plochy zabezpečila. "Toto nie je doriešené. Štát by mal obciam posielať na tento účel peniaze. Nie je to lacná záležitosť." Viceprimátor Sniny Ján Čop (KDH) na margo aktuálnej situácie v uliciach povedal: "Len jedna politická strana oblepila stĺpy verejného osvetlenia. Volali sme, aby to odstránili. Povedali, že sa posnažia." Vysvetlil, že v Snine majú na plagáty pevné aj mobilné vylepovacie plochy. Mesto do nich zainvestovalo z vlastných zdrojov. Viceprimátor uviedol, že pred terajšími voľbami vynaložili na vyčistenie pevných plôch 300 eur a na čistenie a usadenie mobilných stojanov 400 eur. "A to sú len náklady na materiál, bez mzdy zamestnancov. Vynásobte si to počtom volieb, ktoré sa konajú v tom-ktorom roku. Je to vysoká položka pre mesto, nieto ešte pre obec," skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín