Odškodné od vlády spôsobilo chaos na celom Zemplíne. V niektorých dedinách ho ľudia nedostali vôbec. V iných ho jedni dostali a ich susedia nie. Už tak napätú situáciu v zaplavených dedinách to ešte vygradovalo. Ľudia sa kvôli peniazom hádajú, závidia si, udávajú sa navzájom a chodia sa "pravdovať" aj so starostami. Tí pritom s "prvou pomocou" nemajú nič spoločné. Všetci označujú prvú vlnu odškodnenia za šitú horúcou ihlou. Odvážnejší ju rovno označujú za predvolebnú kampaň. Špekulujú aj o tom, či pri odškodňovaní niekto neuprednostnil obce, kde sú starostovia z vládnej koalície.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. V Kuzmiciach, kde starostuje Ján Geňo z KDH, rozdávali peniaze vo štvrtok. Vysvetlil, že tu do zoznamov v prvej vlne nahlásili 41 domácností. "Na úrade sme sa dozvedeli od ľudí, že 'predvolebný' balíček od vlády roznáša poštárka. Chlapi na aktivačných prácach ihneď zahodili lopaty a motyky a utekali do osady na Potočnej ulici. Ako sa ukázalo, ani tam nedostali peniaze všetci," vysvetlil Geňo. Dodal, že zatiaľ ich dostalo asi 20 domácností v osade: "Aj tam je zvada, lebo jeden dostal, iný nie. Na Športovej ulici zatiaľ peniaze nedostali." Informácie, že pri rozdávaní peňazí niektorým zatopeným radili voliť určitú vládnu stranu, nevedel potvrdiť ani vyvrátiť: "Nebol som pri tom, ale načasovanie rozdávania peňazí pred voľby považujem za nevhodné." Sumu 1 000 eur za chatrče v osade bez stavebných povolení považuje za neadekvátnu: "Je nenormálne, ak rovnako dostane človek za chajdu v osade a rovnako ten, ktorý má murovaný dom. Na Potočnej máme oficiálne nahlásených 7 domácností, reálne ich je 27. Trúfam si povedať, že ani všetky dokopy nemajú hodnotu 1 000 eur." Za šité horúcou ihlou označuje systém odškodného starosta Michalian Štefan Tatranský (KSS): "Nahlásili sme prvých 70 domácností. Niektorí dostali, iní nie. Vzniká chaos, ľudia si závidia, nastupuje nenávisť, lebo jeden dostal iný nie. Ešte z toho bude vojna."
V Slovenskom Novom Meste dopisovali zoznamy politici
Rozpačitý pocit zo spôsobu a načasovania odškodňovania má aj starosta Slovenského Nového mesta Ján Kalinič (SDKÚ, SMK, Smer), ktorého na tlačovej besede kritizoval aj premiér Robert Fico: "My sme cez víkend nevedeli, čo skôr, lebo sme ešte plávali. Preto sme v 1. etape nahlásili len 3 domy, o ktorých sme 100 % vedeli, že sú poškodené, aby nevznikol zmätok. Ďalších 40 domácností doplnil politický subjekt - miestna organizácia Smeru. Nevidel som ho. Len viem, že peniaze už ľuďom prišli – roznášala ich poštárka s políciou. My aktuálne pripravujeme druhý zoznam so zodpovedným menoslovom tých, ktorí určite majú právo na odškodnenie." Dodal, že podľa vyjadrení ľudí z dediny vznikli paradoxy: "Jeden už peniaze dostal a jeho sused v presne rovnakej situácii nie. Všetci sa chodia hádať s nami, ako je to možné." Podľa neho by odškodnenie mali v ich obci dostať všetci: "Tu sme boli všetci pod vodou. Jedni viac, iní menej. Teda ak to má byť spravodlivé a objektívne."
Peniaze vzbudzujú v ľuďoch závisť, udávajú sa
Nemenovaný odškodnený z Milhostova v Trebišove povedal, že peniaze v ľuďoch zobudili hyenizmus: "Bez overenia faktov udávajú susedov, ktorí peniaze dostali, že im prišli neprávom, lebo vraj nič nemajú zaplavené, a pritom to nie je pravda. Je to zúfalé. Pritom stačilo, aby to posudzovala jedna komisia a zostavila zodpovedné zoznamy." Problémy nehlásia z Hrane. Starostka Helena Zuskáčová (Smer) vysvetlila, že v zoznamoch bolo 47 domácností: "Keď peniaze prišli, všetkých sme podľa zoznamu obehali. Každý dostal poštovú poukážku, na ktorú potom dostal peniaze na pošte. Väčšinou po 1 000 eur."
Dediny pri Ondave: Jedny dostali, iné nie
Chaos je aj v Michalovskom okrese. Kým v Malčiciach a Markovciach už peniaze dostali, v Oboríne a Petríkovciach nie. Starostka Markoviec Valéria Eľková (HZDS) systém nepovažuje za najšťastnejší: "Dať toľké peniaze sociálne odkázaným ľuďom nie je najšťastnejšie. Pred 6 rokmi šli peniaze za povodne cez obecné úrady a ten ich uvoľňoval na to, čo bolo potrebné. Potom sa vyúčtovalo všetko, čo, kde a na čo išlo do poslednej koruny. Teraz si to ani neviem predstaviť." Na peniaze stále márne čakajú v Oboríne. Starosta obce Arpád Csuri (Most-Híd) uviedol, že v prvej etape nahlásil 200 domácností, ktorým zaplavilo pivnice a záhrady a 14 domov, ktoré zaplavilo: "K nám zatiaľ neprišiel ani cent - ani od úradu práce, ani od vlády. Rovnako je to v Petríkovciach." Podľa neho kvôli tomu vzniká podozrenie, že peniaze prioritne dostávajú dediny, kde sú starostovia z vládnych strán: "Nedá sa to dokázať. Ani to, či to je, alebo nie je predvolebný ťah vládnej koalície. Ale je to veľmi podivné. Cítiť, že sa to všetko deje tesne pred voľbami. Nepovažujem za správne dať toľké peniaze sociálne odkázaným pred voľbami." Odškodné už prišlo do postihnutých Čičaroviec. Potvrdil to starosta obce Imrich Varga (SMK): "Vo štvrtok ráno dostalo na pošte po 1 000 eur v hotovosti päť rodín, ktoré sme evakuovali do školy. Videl som poukážku – odosielateľom je úrad vlády."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín