ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Podľa priebežnej správy o povodňovej situácii za Košický kraj k 6. h ráno, ktorú poskytla Zlata Bodová z Krajského úradu životného prostredia v Košiciach, hladina vody v intravilánoch obcí Markovce, Malčice a časť Hradištská Moľva, Petríkovce, Oborín - časť Kucany, Kačanov a Falkušovce má po stredajšom čiastočnom opravení hrádze na Ondave mierne klesajúcu tendenciu. V prácach na navršovaní kamennej prehrádzky sa bude počas dnešného dňa pokračovať.
Práce sa v súčasnosti vykonávajú aj na pravobrežnej ochrannej hrádzi Laborca neďaleko Veľkých Raškoviec, kde je zamokrená jej vzdušná päta v dĺžke asi 50 metrov. Miesto sa stabilizuje vrecami s pieskom.
Na Laborci pri Ižkovciach platí druhý stupeň povodňovej aktivity, hladina Latorice pri Veľkých Kapušanoch dosahuje tretí povodňový stupeň.
Naďalej zostáva neprejazdná cesta v smere Oborín - Cejkov a Malčice - Petríkovce. Do povodňami zaplavených území sa preváža mobilná vysokovýkonná čerpacia technika, s pomocou ktorej sa budú prečerpávať vody do sústavy slepých ramien rieky Laborec. Pokračuje sa aj v čerpaní vnútorných vôd v čerpacích staniciach Stretávka, Jenkovce, Bežovce a Raškovce.
Na navyšovaní hrádze pri Markovciach sa pracuje aj dnes. Foto: TASR/František Iván
Hrádza sa tentoraz pretrhla na Trnávke
Mimoriadna situácia v okrese Trebišov naďalej trvá a stále platí 3. stupeň povodňovej aktivity na riekach Bodrog a Latorica. Hladiny týchto riek klesajú veľmi pomaly.
V stredu popoludní sa pretrhla ľavobrežná hrádza Trnávky v mieste sútoku s riečkou Chlmec pri Zemplínskom Hradišti. Voda tam vyteká do priestoru, kde bolo podľa odhadov už predtým 65 miliónov metrov kubických vody. Výtok z prietrže je ovplyvnený vyrovnaním hladín vo vodných tokoch Trnávka a Chlmec a hladiny zaplaveného územia. V nasledujúcich dňoch sa budú vykonávať zabezpečovacie práce na uzatvorení tejto prietrže.
V obci Dargov došlo k zosuvu podmočenej pôdy v dĺžke zhruba 100 metrov, ktorý sa zastavil v záhradách piatich rodinných domov. "Počkáme si na správu od geológov, v akom je to stave. Pokiaľ viem, rodinné domy zatiaľ nie sú priamo ohrozené," uviedol prednosta Obvodného úradu v Trebišove Róbert Puci.
Na ľavej strane toku Topľa došlo k vybreženiu vody z vývaru hate, kde je potrebné doplnenie svahu lomovým kameňom a navýšenie brehovej čiary zeminou. Na pravej strane hate bol poškodený betónový oporný múr. V obci Božčice boli pozorované pomiestne zosuvy a popadané stromy.
Podľa predbežných hlásení bolo v celom okrese zatopených 1 138 domov, najviac - až 294 domov v troch mestských častiach Trebišova. "Hlásenia za účelom odškodnenia sa sumarizujú. Dopisujú sa ľudia, na ktorých sa v prvom kole zabudlo. V piatok by to malo byť skoro definitívne," skonštatoval Puci.
Pod vodou sú stále obce Borša, Viničky a Zemplínske Hradište. V Borši sa v priebehu noci podarilo znížiť stav o 14 centimetrov. "Konečne sa prejavuje nasadenie čerpadiel. Dnes bude osadené čerpadlo aj vo Viničkách. Čakáme, kedy sa zníži vodná hladina na rieke Ondava, aby sme mohli otvoriť priepust. Zemplínske Hradište je ešte stále obkolesené vodou," dodal predseda ObÚ v Trebišove. Podľa jeho odhadu je len medzi hrádzami Trnávky a Ondavy zaplavených 6 000 hektárov a v celom okrese okolo 10 000 hektárov územia.
Voda pomaly ustupuje, objavujú sa aj obete povodní - domáce zvieratá, uhynulo aj množstvo rýb. Foto: TASR/František Iván
Zdravotníci kontrolujú podmienky pre evakuovaných
Pracovníci Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) vykonávajú v týchto dňoch monitoring území postihnutých povodňami a informujú samosprávy o opatreniach na zamedzenie vzniku a rozširovania rôznych druhov ochorení. Podľa slov michalovskej regionálnej hygieničky Jany Staškovej sú podmienky náhradného ubytovania v priestoroch Základnej školy v Malčiciach, kde prebýva viac ako 300 miestnych obyvateľov, ktorých vyhnala voda zo svojich príbytkov, optimálne.
"V stredu 9. júna si pracovníci RÚVZ obzreli priestory školy, kde sú provizórne ubytovaní obyvatelia zo zaplavených domov. Zamerali sa na podmienky náhradného bývania, zaujímali sa o to, akým spôsobom majú zabezpečené stravovanie alebo prístup k pitnej vode," uviedla pre TASR Stašková s tým, že epidemiológ zároveň zisťoval u evakuovaných ľudí, či netrpia zdravotnými problémami. "Výskyt prenosných infekčných ochorení sme zatiaľ nezaznamenali," povedala Stašková. Podľa slov regionálnej hygieničky sa pracovníci RÚVZ v blízkej budúcnosti zamerajú na výkon ďalších opatrení v teréne. "Keď opadne voda, pristúpime k vyšetrovaniu zaplavených vodných zdrojov, prioritne studní. Následne budeme vykonávať štátny zdravotný dozor v potravinárskych zariadeniach," poznamenala Stašková.
Podľa informácií, ktoré na svojej internetovej stránke zverejnil michalovský RÚVZ, sa môže na ľuďoch v oblastiach postihnutých povodňami zaznamenať viacero druhov nebezpečných ochorení, medzi ktoré patria napríklad salmonelóza, hepatitída typu A či bacilárna dyzentéria. Hygienici preto odporúčajú, aby sa pri rôznych druhoch prác používali ochranné prostriedky. Jednou zo základných prevencií pred neželaným ochorením by malo byť starostlivé a pravidelné umývanie rúk.
tasr
Voľby by nemali byť ohrozené
Voda v zatopených obciach na južnom Zemplíne pri rieke Ondava klesá len pomaly. Vodohospodárom sa síce v stredu popoludní podarilo opraviť pretrhnutú hrádzu, odtekanie obrovského množstva vyliatej vody však potrvá aj niekoľko týždňov. V regióne ostáva evakuovaných niekoľko stoviek ľudí. Konanie parlamentných volieb v postihnutých obciach to však neohrozí, povedali ČTK oslovení starostovia.
Katastrofálnym záplavám čelia obce pri Ondave vôbec najdlhšie v krajine. "Voda klesla len veľmi mierne, takže celý dolný koniec, asi tretina obce, je stále pod vodou," uviedla starostka obce Markovce Valéria Eľková. Pre evakuácie ľudí museli v obci preložiť volebnú miestnosť. Pôvodná volebná miestnosť bola v miestnom kultúrnom dome. V ňom však už niekoľko dní býva asi 120 evakuovaných ľudí, voliť sa preto bude v obecnom úrade.
Obyvatelia obce s 850 obyvateľmi napriek katastrofálnej situácii podľa Eľkovej voliť pôjdu. V obci sú pritom ľudia, ktorí prišli o takmer celý svoj majetok a ich domy sa už nebudú dať obývať. Žiadny z obyvateľov zatiaľ nenahlásil stratu či zničenie dokladov pri povodni, pri voľbách by sa preto nemali vyskytnúť problémy s preukazovaním totožnosti.
Voľby sa riadne uskutočnia v obci Oborín, ktorej časť Kucany je stále zaplavená. Za 12 hodín od opravy hrádze tam hladina vody klesla iba o centimeter.
V miestnom kultúrnom dome je evakuovaných 25 ľudí, napriek tomu volebné miestnosti z budovy nepreložili. "Mali sme šťastie, že kultúrny dom je na kopci," uviedol starosta obce Árpád Csuri. V obci žije 750, niekoľko domov sa však podľa Csuriho po odtečení vody zrúti.
V regióne je najhoršia situácia zrejme v obci Malčice. V obci sú miestami stále až takmer dva metre vody a hladina naďalej stúpa. Zaplavených je 150 domov, do večera tam bude evakuovaných podľa starostky Marty Tomkovej spolu do 500 ľudí. Voľby sa však aj v obci s takmer 1400 obyvateľmi uskutočnia riadne. "Obecný úrad nie je zaplavený, ale ako to v sobotu dopadne, neviem, všetci sme už veľmi vyčerpaní," uviedla Tomková.
čtk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín