Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Hrádzu na Ondave zaplátali v rekordnom čase

Dieru na Ondave, kvôli ktorej museli z dedín v Michalovskom okrese evakuovať asi 500-550 ľudí, vodohospodári zaplátali v rekordnom čase. Základnú záplatu do úrovne súčasnej hladiny Ondavy sa im podarilo dokončiť už o pol jednej na obed.

Podarilo sa. Hrádza na Ondave je konečne zacelená.Podarilo sa. Hrádza na Ondave je konečne zacelená. (Zdroj: Lýdia Vereščaková)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

Dieru na Ondave, kvôli ktorej museli z dedín v Michalovskom okrese evakuovať asi 500-550 ľudí, vodohospodári zaplátali v rekordnom čase. Základnú záplatu do úrovne súčasnej hladiny Ondavy sa im podarilo dokončiť dnes už o pol jednej na obed. Rýchlosť úniku vody smerujúcej k dedinám to ihneď znížilo na 1 m3/ sekundu. Pre zaujímavosť, ešte včera to bolo 25 m3/s. Úsilie vodohospodárov ihneď pocítili Markovce, Malčice, Oborín aj Petríkovce. Postup vody k nim sa takmer zastavil.

MARKOVCE. Podarilo sa to vďaka desiatkam obyčajných ľudí, ktorí dreli do úmoru. Vodič Tóno z trebišovskej firmy Land service pri plátaní hrádzí nepomáhal prvýkrát. Zažil to pred šiestimi rokmi a pred tromi týždňami na oboch stranách Ondavy. "Už to trvá štyri týždne. To sme ešte fakt nezažili tak rýchlo po sebe. Z trebišovskej strany to bolo jednoduchšie, lebo cesta k hrádzi je tam asfaltová. Tu je to podstatne ťažšie."

Pohľad na dieru v hrádzi od rieky. Vzadu zaplavené polia, vpredu provizórna záplata z kameňa.

Bojové podmienky, bojový duch

Má pravdu, ťažké autá dávajú podmočenej korune hrádze poriadne zabrať. Ryhy, ktorými "vyznačkovali" cestu k miestu prietrže, sú na nejednom mieste hlboké aj pol metra. Na fúry, ktoré vezie k pretrhnutej hrádzi, tak skoro nezabudne. V aute horúčava 40 stupňov, obrovskou mašinou na uzučkej hrádzi hrká na všetky strany. Nikde sa tu nedá vyhnúť ani otočiť. Stačí neopatrnosť a ste dole. Tak ako sa to stalo pri oprave na trebišovskej strane. Spadnutý bager je tam dodnes.

Na betónových platniach, ktoré sú "pamiatkou" na pretrhnutú rieku spred 6 rokov, dáva prístupová "cesta" aj skúseným vodičom poriadne zabrať: "Nejeden tu dostal defekt," hovorí Tóno (na snímke).

Na adresu úsilia vodohospodárov pri plátaní dier v hrádzach si zažartoval Ján Ondo z michalovského vodohospodárskeho závodu: "Neviem, či Ondavu nazvali po mne alebo mňa po Ondave." V podniku už robí veľa rokov: "S Ondavou bol problém aj pred šiestimi rokmi - aj vtedy som tu bol. Akurát vtedy tie povodne netrvali tak dlho. Robíme tu 14 aj 16 hodín, len aby sme to čím skôr dali dokopy."

Vodič Ján Ondo.

Práca v bojových podmienkach mu nevadí. Skôr naopak, vzbudzuje v ňom bojového ducha: "Keď treba, tak treba. Keď pomyslím na ľudí, ktorým voda poškodila alebo vzala dom, toto tu je nič. Stále na nich myslím, keď idem."

Hrádzu zaplátali, Ondavu zastavili

Spolu s nimi štreku k hrádzi nepretržite prekonáva od pondelka spolu asi 40 áut. Riaditeľ trebišovského vodohospodárskeho závodu Ján Kondáš potvrdil, že každý deň tu od pondelka narátali 100 až 110 fúr. Do prielomu nasypalo každé auto 10 až 12 ton kameňa. Po ten najskôr chodili do Brehova, čo je obchádzkou kvôli zaplavenej ceste pri Oboríne asi 62 kilometrov. Tam a potom späť. Teraz už kameň berú z Kaluže, čo je "len" 32 kilometrov.

"Na úroveň hladiny vody v Ondave sme sa dostali v stredu o pol jednej," hovorí Kondáš. Prinieslo to okamžitý efekt. Voda uniká už len rýchlosťou jeden kubík za sekundu. Podľa Kondáša je to provizórne riešenie. "Záplatu" ešte musia utesniť, spevniť a navýšiť. Pôvodná hrádza má asi 6,5 až 7 metrov, oni sa musia dostať minimálne meter pod ňu: "Tým chránime nielen dediny pri Ondave, ale aj budúce dielo - skutočnú opravu pretrhnutej hrádze, ktorá nás len čaká." Dielo bude podľa odhadov stáť asi milión eur.

Priamy pohľad na provizórnu záplatu pri hrádzi. Ondava je napravo, polia naľavo... Foto k článku: Lýdia Vereščaková

Strážca čerpačky takú pohromu nepamätá

Jediný človek, ktorý je pri pretrhnutej hrádzi 24 hodín už 4 týždne, je Stanislav Inkab (na snímke). Robí strojníka na čerpacej stanici a zároveň tu býva. Už 20 rokov. Odísť nemôže: "Hoci je čerpačka mimo prevádzky, musím to stále kontrolovať a strážiť."

Spomína na situácie spred týždňa, keď hrádza nevydržala. Narýchlo museli evakuovať zvieratá, ktoré chová okolo Ondavy: "Všetko dnu je podmočené, niet si ani poriadne kde ľahnúť. Ale zostal som. Kam už utečiem."

Priznal, že povodne pred šiestimi rokmi boli iné: "Ono to prasklo aj vtedy, ale voda natiekla a rýchlo aj odtiekla. Teraz je to iné. Hotová pohroma."

Zanovito pozerá do diaľky na rad elektrických stĺpov: "Všetko sme museli odpojiť. Robiť niečo budeme môcť, až keď uvidíme holé pole. Až potom budeme môcť prezrieť stav strojov, súčiastok, odskúšať, vymeniť a až potom zapnúť."

Tak rýchlo to nebude, vody je na niektorých miestach aj 1,5 metra. Podľa neho sa o odtok vody z polí po zaplátaní Ondavy postará aj príroda sama: "Je tu spád, všetko by malo stiecť do Latorice, keď tam otvoria stavidlá."

lyv

Evakuanti sa tak skoro domov nevrátia

V dôsledku prietrže hrádze sú zaplavené vodou pozemky a nehnuteľnosti v Markovciach, Malčiciach a časti Hradištská Moľva, Petríkovciach, Oboríne a časti Kucany. Zaplavené sú aj extravilány Kačanova a Falkušoviec. Celkovo je povodňami v dotknutých obciach postihnutých takmer 900 ľudí. V Malčiciach a Markovciach bolo k dnešnému ránu zaplavených celkovo 102 domov. V regióne je evakuovaných asi 400 ľudí. Budovy sú zaplavené už niekoľko dní, môže preto už hroziť ich statické narušenie.

Zaplavené sú zatiaľ najmä domy obývané rómskou komunitou. V regióne sú postihnuté sú tiež obce Malčice, Petríkovce a Kucany. Na prvú pomoc zaplaveným vláda už vyčlenila peniaze.

Cesty v smere Oborín - Cejkov a Malčice - Petríkovce sú stále neprejazdné. V územnom obvode Michaloviec dosahuje druhý povodňový stupeň rieka Laborec pri Ižkovciach a tretí stupeň výstrahy platí pre Latoricu pri Veľkých Kapušanoch.

V okrese Trebišov je stále mimoriadna situácia, pracujú naplno

Na území okresu Trebišov podľa priebežnej správy o povodňovej situácii za Košický kraj k dnešnej 6. hodine stále trvá mimoriadna situácia.

V postihnutých obciach sú stále zaplavené záhrady, pivničné priestory a studne. Voda z Boršanského poldra zaplavuje okolité pozemky a časť intravilánu obce Viničky. Správa povodia Bodrogu vykonáva v Hrani čerpanie vody z toku Trnávka do Ondavy veľkokapacitným čerpadlom. V obci Hraň je monitorovaný zosuv na vzdušnej strane koruny pravobrežnej hrádze toku Trnávka. Pri obci Zemplínske Hradište pokračovalo prečerpávanie vôd pri zhybke Sopot a pri zhybke Čapliny.

Na funkčných čerpacích staniciach prebieha prečerpávanie vnútorných vôd za účelom zníženia hladiny vody v kanálovej sieti gravitujúcej k čerpacím staniciam a čistenie hrablíc od nánosov s ich následným odvozom. Prečerpávanie vnútorných vôd prebieha aj na čerpacích staniciach Milhostov a Brehov. Čerpacie stanice Július, Ladislav a Hraň sú naďalej odpojené od elektrického prúdu.

V utorok popoludní bol vykonaný postrek proti komárom v okolí Sečovskej Polianky. Správca toku zabezpečuje spevňovanie koruny ľavobrežnej hrádze Latorice. Na Bodrožskej ľavobrežnej hrádzi v Borši opravovali prístupovú cestu.

Na Zemplín prichádzajú prvé peniaze

V týchto dňoch bude prichádzať ľuďom v oblastiach postihnutým povodňami prostredníctvom Slovenskej pošty prvá finančná pomoc od štátu. V humenskom územnom obvode by mala smerovať okrem mesta Humenné do 18 obcí, v obvode Michalovce zatiaľ do piatich obcí a mesta Strážske.

Na území obvodu Humenné nahlásili starostovia obcí na príslušný obvodný úrad poškodenie domácností miestnych obyvateľov v obciach Ohradzany, Ruská Kajňa, Slovenská Volová, Koškovce, Závadka, Pčoliné, Radvaň nad Laborcom, Volica, Ňagov, Nižná Sitnica, Pichné, Dlhé nad Cirochou, Topoľovka, Myslina, Krásny Brod, Sukov, Kamenica nad Cirochou a Parihuzovce. Odškodnení by mali byť aj občania Humenného.

V obvode, ktorý spadá pod mesto Michalovce, nahlásili obecné samosprávy škody v Malčiciach a časti Hradištská Moľva, Markovciach, Petríkovciach, Čičarovciach, Oboríne a časti Kucany.

Obyvatelia postihnutých obcí a miest v rámci prerozdelenia prvej finančnej pomoci dostanú 300 eur - ak došlo k zatopeniu napríklad pivníc či garáží, 1 000 eur - ak im voda zaplavila obytné priestory, 3 000 eur - ak, im povodeň poškodila dom tak, že je dlhodobo neobývateľný.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 144
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 12 572
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 801
 4. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 7 639
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 814
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 5 512
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 3 891
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 3 671
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 3 289
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 932

Blogy SME

 1. Roland Ondrus: Quo Vadis?
 2. DagmaRA Sarita Poliaková: V adventnom stíšení ďakujem
 3. Anton Kovalčík: Postmodernistický prístup k telesnému postihnutiu.
 4. Marian Nanias: Jadrová energia – Dôvera spoločnosti k vedeckým poznatkom.
 5. Štefan Vidlár: Babenkám
 6. Ján Šeďo: Spomienky bývalého elitného policajta zabalené v kriminálnych príbehoch - akt odvahy v troch dejstvách ( zatiaľ ).
 7. Roland Ondrus: Lockdown
 8. Jakub Konečný: Samit pre demokraciu: východiská a očakávania pred najväčšou diplomatickou akciou roka
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 14 979
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 999
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 783
 4. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 4 657
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 618
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 251
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 173
 8. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 427
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič predstavuje svoj návrh dávať 500-eurové poukazy ľuďom nad 60 rokov za to, že sa dajú zaočkovať proti ochoreniu Covid-19.

Ekonómovia odhadujú, že poukážka priláka len asi stotisíc ľudí.


13 h
Peter Schutz.

Zo slovenských verejných peňazí robí bankomat samotná žaba na prameni.


14 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


8 h
Obchod Pepco v Bratislave. (ilustračné foto)

Milan Drahoš o nejednoznačnosti lockdownu i útokoch na zamestnancov.


17 h

Blogy SME

 1. Roland Ondrus: Quo Vadis?
 2. DagmaRA Sarita Poliaková: V adventnom stíšení ďakujem
 3. Anton Kovalčík: Postmodernistický prístup k telesnému postihnutiu.
 4. Marian Nanias: Jadrová energia – Dôvera spoločnosti k vedeckým poznatkom.
 5. Štefan Vidlár: Babenkám
 6. Ján Šeďo: Spomienky bývalého elitného policajta zabalené v kriminálnych príbehoch - akt odvahy v troch dejstvách ( zatiaľ ).
 7. Roland Ondrus: Lockdown
 8. Jakub Konečný: Samit pre demokraciu: východiská a očakávania pred najväčšou diplomatickou akciou roka
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 14 979
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 999
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 783
 4. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 4 657
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 618
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 251
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 173
 8. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 427
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu