Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 19:40

Hrádzu na Ondave zaplátali v rekordnom čase

Dieru na Ondave, kvôli ktorej museli z dedín v Michalovskom okrese evakuovať asi 500-550 ľudí, vodohospodári zaplátali v rekordnom čase. Základnú záplatu do úrovne súčasnej hladiny Ondavy sa im podarilo dokončiť už o pol jednej na obed.

Podarilo sa. Hrádza na Ondave je konečne zacelená.Podarilo sa. Hrádza na Ondave je konečne zacelená. (Zdroj: Lýdia Vereščaková)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

Dieru na Ondave, kvôli ktorej museli z dedín v Michalovskom okrese evakuovať asi 500-550 ľudí, vodohospodári zaplátali v rekordnom čase. Základnú záplatu do úrovne súčasnej hladiny Ondavy sa im podarilo dokončiť dnes už o pol jednej na obed. Rýchlosť úniku vody smerujúcej k dedinám to ihneď znížilo na 1 m3/ sekundu. Pre zaujímavosť, ešte včera to bolo 25 m3/s. Úsilie vodohospodárov ihneď pocítili Markovce, Malčice, Oborín aj Petríkovce. Postup vody k nim sa takmer zastavil.

MARKOVCE. Podarilo sa to vďaka desiatkam obyčajných ľudí, ktorí dreli do úmoru. Vodič Tóno z trebišovskej firmy Land service pri plátaní hrádzí nepomáhal prvýkrát. Zažil to pred šiestimi rokmi a pred tromi týždňami na oboch stranách Ondavy. "Už to trvá štyri týždne. To sme ešte fakt nezažili tak rýchlo po sebe. Z trebišovskej strany to bolo jednoduchšie, lebo cesta k hrádzi je tam asfaltová. Tu je to podstatne ťažšie."

Pohľad na dieru v hrádzi od rieky. Vzadu zaplavené polia, vpredu provizórna záplata z kameňa.

Bojové podmienky, bojový duch

Má pravdu, ťažké autá dávajú podmočenej korune hrádze poriadne zabrať. Ryhy, ktorými "vyznačkovali" cestu k miestu prietrže, sú na nejednom mieste hlboké aj pol metra. Na fúry, ktoré vezie k pretrhnutej hrádzi, tak skoro nezabudne. V aute horúčava 40 stupňov, obrovskou mašinou na uzučkej hrádzi hrká na všetky strany. Nikde sa tu nedá vyhnúť ani otočiť. Stačí neopatrnosť a ste dole. Tak ako sa to stalo pri oprave na trebišovskej strane. Spadnutý bager je tam dodnes.

Na betónových platniach, ktoré sú "pamiatkou" na pretrhnutú rieku spred 6 rokov, dáva prístupová "cesta" aj skúseným vodičom poriadne zabrať: "Nejeden tu dostal defekt," hovorí Tóno (na snímke).

Na adresu úsilia vodohospodárov pri plátaní dier v hrádzach si zažartoval Ján Ondo z michalovského vodohospodárskeho závodu: "Neviem, či Ondavu nazvali po mne alebo mňa po Ondave." V podniku už robí veľa rokov: "S Ondavou bol problém aj pred šiestimi rokmi - aj vtedy som tu bol. Akurát vtedy tie povodne netrvali tak dlho. Robíme tu 14 aj 16 hodín, len aby sme to čím skôr dali dokopy."

Vodič Ján Ondo.

Práca v bojových podmienkach mu nevadí. Skôr naopak, vzbudzuje v ňom bojového ducha: "Keď treba, tak treba. Keď pomyslím na ľudí, ktorým voda poškodila alebo vzala dom, toto tu je nič. Stále na nich myslím, keď idem."

Hrádzu zaplátali, Ondavu zastavili

Spolu s nimi štreku k hrádzi nepretržite prekonáva od pondelka spolu asi 40 áut. Riaditeľ trebišovského vodohospodárskeho závodu Ján Kondáš potvrdil, že každý deň tu od pondelka narátali 100 až 110 fúr. Do prielomu nasypalo každé auto 10 až 12 ton kameňa. Po ten najskôr chodili do Brehova, čo je obchádzkou kvôli zaplavenej ceste pri Oboríne asi 62 kilometrov. Tam a potom späť. Teraz už kameň berú z Kaluže, čo je "len" 32 kilometrov.

"Na úroveň hladiny vody v Ondave sme sa dostali v stredu o pol jednej," hovorí Kondáš. Prinieslo to okamžitý efekt. Voda uniká už len rýchlosťou jeden kubík za sekundu. Podľa Kondáša je to provizórne riešenie. "Záplatu" ešte musia utesniť, spevniť a navýšiť. Pôvodná hrádza má asi 6,5 až 7 metrov, oni sa musia dostať minimálne meter pod ňu: "Tým chránime nielen dediny pri Ondave, ale aj budúce dielo - skutočnú opravu pretrhnutej hrádze, ktorá nás len čaká." Dielo bude podľa odhadov stáť asi milión eur.

Priamy pohľad na provizórnu záplatu pri hrádzi. Ondava je napravo, polia naľavo... Foto k článku: Lýdia Vereščaková

Strážca čerpačky takú pohromu nepamätá

Jediný človek, ktorý je pri pretrhnutej hrádzi 24 hodín už 4 týždne, je Stanislav Inkab (na snímke). Robí strojníka na čerpacej stanici a zároveň tu býva. Už 20 rokov. Odísť nemôže: "Hoci je čerpačka mimo prevádzky, musím to stále kontrolovať a strážiť."

Spomína na situácie spred týždňa, keď hrádza nevydržala. Narýchlo museli evakuovať zvieratá, ktoré chová okolo Ondavy: "Všetko dnu je podmočené, niet si ani poriadne kde ľahnúť. Ale zostal som. Kam už utečiem."

Priznal, že povodne pred šiestimi rokmi boli iné: "Ono to prasklo aj vtedy, ale voda natiekla a rýchlo aj odtiekla. Teraz je to iné. Hotová pohroma."

Zanovito pozerá do diaľky na rad elektrických stĺpov: "Všetko sme museli odpojiť. Robiť niečo budeme môcť, až keď uvidíme holé pole. Až potom budeme môcť prezrieť stav strojov, súčiastok, odskúšať, vymeniť a až potom zapnúť."

Tak rýchlo to nebude, vody je na niektorých miestach aj 1,5 metra. Podľa neho sa o odtok vody z polí po zaplátaní Ondavy postará aj príroda sama: "Je tu spád, všetko by malo stiecť do Latorice, keď tam otvoria stavidlá."

lyv

Evakuanti sa tak skoro domov nevrátia

V dôsledku prietrže hrádze sú zaplavené vodou pozemky a nehnuteľnosti v Markovciach, Malčiciach a časti Hradištská Moľva, Petríkovciach, Oboríne a časti Kucany. Zaplavené sú aj extravilány Kačanova a Falkušoviec. Celkovo je povodňami v dotknutých obciach postihnutých takmer 900 ľudí. V Malčiciach a Markovciach bolo k dnešnému ránu zaplavených celkovo 102 domov. V regióne je evakuovaných asi 400 ľudí. Budovy sú zaplavené už niekoľko dní, môže preto už hroziť ich statické narušenie.

Zaplavené sú zatiaľ najmä domy obývané rómskou komunitou. V regióne sú postihnuté sú tiež obce Malčice, Petríkovce a Kucany. Na prvú pomoc zaplaveným vláda už vyčlenila peniaze.

Cesty v smere Oborín - Cejkov a Malčice - Petríkovce sú stále neprejazdné. V územnom obvode Michaloviec dosahuje druhý povodňový stupeň rieka Laborec pri Ižkovciach a tretí stupeň výstrahy platí pre Latoricu pri Veľkých Kapušanoch.

V okrese Trebišov je stále mimoriadna situácia, pracujú naplno

Na území okresu Trebišov podľa priebežnej správy o povodňovej situácii za Košický kraj k dnešnej 6. hodine stále trvá mimoriadna situácia.

V postihnutých obciach sú stále zaplavené záhrady, pivničné priestory a studne. Voda z Boršanského poldra zaplavuje okolité pozemky a časť intravilánu obce Viničky. Správa povodia Bodrogu vykonáva v Hrani čerpanie vody z toku Trnávka do Ondavy veľkokapacitným čerpadlom. V obci Hraň je monitorovaný zosuv na vzdušnej strane koruny pravobrežnej hrádze toku Trnávka. Pri obci Zemplínske Hradište pokračovalo prečerpávanie vôd pri zhybke Sopot a pri zhybke Čapliny.

Na funkčných čerpacích staniciach prebieha prečerpávanie vnútorných vôd za účelom zníženia hladiny vody v kanálovej sieti gravitujúcej k čerpacím staniciam a čistenie hrablíc od nánosov s ich následným odvozom. Prečerpávanie vnútorných vôd prebieha aj na čerpacích staniciach Milhostov a Brehov. Čerpacie stanice Július, Ladislav a Hraň sú naďalej odpojené od elektrického prúdu.

V utorok popoludní bol vykonaný postrek proti komárom v okolí Sečovskej Polianky. Správca toku zabezpečuje spevňovanie koruny ľavobrežnej hrádze Latorice. Na Bodrožskej ľavobrežnej hrádzi v Borši opravovali prístupovú cestu.

Na Zemplín prichádzajú prvé peniaze

V týchto dňoch bude prichádzať ľuďom v oblastiach postihnutým povodňami prostredníctvom Slovenskej pošty prvá finančná pomoc od štátu. V humenskom územnom obvode by mala smerovať okrem mesta Humenné do 18 obcí, v obvode Michalovce zatiaľ do piatich obcí a mesta Strážske.

Na území obvodu Humenné nahlásili starostovia obcí na príslušný obvodný úrad poškodenie domácností miestnych obyvateľov v obciach Ohradzany, Ruská Kajňa, Slovenská Volová, Koškovce, Závadka, Pčoliné, Radvaň nad Laborcom, Volica, Ňagov, Nižná Sitnica, Pichné, Dlhé nad Cirochou, Topoľovka, Myslina, Krásny Brod, Sukov, Kamenica nad Cirochou a Parihuzovce. Odškodnení by mali byť aj občania Humenného.

V obvode, ktorý spadá pod mesto Michalovce, nahlásili obecné samosprávy škody v Malčiciach a časti Hradištská Moľva, Markovciach, Petríkovciach, Čičarovciach, Oboríne a časti Kucany.

Obyvatelia postihnutých obcí a miest v rámci prerozdelenia prvej finančnej pomoci dostanú 300 eur - ak došlo k zatopeniu napríklad pivníc či garáží, 1 000 eur - ak im voda zaplavila obytné priestory, 3 000 eur - ak, im povodeň poškodila dom tak, že je dlhodobo neobývateľný.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 648
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 28 017
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 174
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 221
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 788
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 723
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 382
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 367
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 267
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 126
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Občianske hliadky v Smižanoch kontrolujú miestnych pri vychádzaní z lokality.

Ďalšie sú v Richnave, Žehre, Hrabušiciach i Lomničke. Ide o komunitné šírenie.

2 h
Poštárka zostala pri Opátke odrezaná od sveta.

Opátka ostala bez elektriny, Malú Lodinu odrezalo od sveta.

3 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda vlády SR Igor Matovič, vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO).

Vôbec ste si nevšimli, ako sa to zmenilo.

24. jan
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 237-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala viac ako štyritisíc obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

11 h
Peter Kovařík.

Hamran nezískal dostatok hlasov.

8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop