DEDAČOV. Katarína Ficíková počula ráno o pol štvrtej, ako sa stádo oviec, ktoré chovajú nad domom, tlačí do dvora z elektrinou chráneného košiara.
Ovce mali na krkoch stopy po útoku
Kým stihli Ficíkovci pribehnúť, v ohrade už videli strhnuté kusy. "Okamžite sme vedeli, že útočili vlci. Šli ovciam po krku a aj po srdci," vraví Peter Šimurda, ktorý prišiel na pomoc.
"Mal som v stáde 65 oviec," hovorí majiteľ stáda Vladimír Ficík. "Všetko bahnice a jahničky, čo išli do chovu," dodáva. "Chýba mi 33 kusov. Lenže ani sme ich všetky nenašli. Len 20 v ohrade alebo v lese. K tomu časť z jednej. Ostatné budú asi niekde v lese," vraví. Dodáva, že ohrada bola pod prúdom: "Bolo tam až 10-tisíc voltov. No na niektorých miestach v plote sme našli rozhryzené časti, inde bol plot zvalený." Chovateľ počíta, že mu vlci urobili škodu za viac ako 3 319 eur (100-tisíc korún).
"Môžem potvrdiť 20 usmrtených oviec a 4 zranené, ktoré bude treba utratiť," tvrdí zoológ Štátnej ochrany prírody - správy Chránenej krajinnej oblasti Martin Šepeľa, ktorý prípad na mieste prešetroval. Na stádo zaútočili minimálne dvaja vlci: "Svedčí o tom spôsob lovu. Jeden nadženie, druhý útočí." Šepeľa sa domnieva, že jeden vlk pravdepodobne vyplašil stádo, ktoré bezhlavo utekalo cez ohradu. Potom, čo ju na nejakom mieste zvalili, ju len preskočil a bol vo vnútri: "Chovateľ mal stádo zabezpečené. Ale aby ho uchránil pred vlkom, potreboval by k tomu aj pastierskych psov a pastiera," podotkol.
V Hankovciach chýbajú kravy
Na poľnohospodárskej farme v Hankovciach zasa od rána hľadali päť kráv a päť teliat. Potvrdil to konateľ Michal Šalata. Podľa neho vlci zaútočili na kravy skôr ako na ovce. "K tomu sa vyjadriť nemôžem, neprešetrovali sme to," povedal M. Šepeľa.
Kamil Soóš z LZ VLK Východné Karpaty na margo zmiznutých kráv podotýka, že sa nestretol s tým, že vlk zaútočil na kravy: "Ešte tak na teliatka." Dodáva, že v takom prípade sa kravy zomkli a chránili ich v strede stáda: "Každý útok je ale iný." Včera popoludní kravy hľadali ich chovatelia na koňoch aj v lesoch v okolí farmy. Domnievali sa, že tam po rozohnaní stáda vlkmi utiekli.
Soóš, ktorý už 15 rokov skúma život vlkov, uviedol, že v žiadnom prípade by ľudia nemali útok pripisovať svorke. "Teraz sú svorky rozbité. Mohli útočiť tak dvaja-traja vlci," vraví s tým, že v tomto čase majú síce mladé, no nelovia s nimi. "Zvyknú im nosiť natrávenú stravu do brlohu. Zvyčajne tak 20 - 30 km od miesta útoku. Dvaja nemajú problém strhnúť aj 200 kusov naraz," vraví. Vlk chytí počas lovu akýsi amok a strháva viac, než potrebuje k nažratiu. Dodáva, že miesto si vlci niekoľko dní dopredu obzreli a útok naplánovali. "Určite ju neprehrýzli. Toľko voltov hodí o zem aj statného chlapa. Najskôr ju preskočili," vraví na margo ohrady.
Podľa neho ich motivovalo horúce počasie. "Nelovia lesnú zver, šetria si sily. Ovce sú pre ne najľahšia korisť."
Soóš so Šepeľom sa zhodujú, že nie je vylúčený opakovaný útok, alebo si vlci vyhliadnu podobné stádo v okruhu 20 - 30, ale aj 100 kilometrov. Chovateľom odporúčajú zvýšenie ochrany cvičenými pastierskymi psami, nielen ohradami: "To je krajina vlka, s jeho prítomnosťou treba rátať."
Plot. Peter Šimurda v ňom našiel takto dotrhané oká. V čase útoku v ňom bolo 10-tisíc voltov.
Foto: kor
Farme v Hankovciach chýbajú kravy . "Päť kráv a päť teliat sme ráno nenašli. Hľadáme ich," povedal konateľ Michal Šalata. Pastier na snímke nám potvrdil, že ešte poobede po nich nebolo ani chýru.
Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín