Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 18:52

Ondava zaplavuje dediny, domy, cesty. Kucany zmenila na ostrov

Rozliata Ondava naďalej postupuje k dedinám na michalovskej strane. Zaplavuje čoraz viac domov na okraji Markoviec, Malčíc, Petríkoviec a Kucian.

Kucany.Kucany. (Zdroj: Ľubo Cibere)

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

Zaliala aj cestu medzi Sirníkom a Oborínom, ktorá je neprejazdná. Nezmení sa to, kým vodohospodári nezacelia pretrhnutú hrádzu rieky pri Markovciach.

MALČICE/MARKOVCE/OBORÍN. Vodohospodári bojujú s časom. Dušan Mydla zo Slovenského vodohospodárskeho podniku povedal, že ľudia na hrádzi pri Markovciach pracujú od skorého rána do neskorej noci. Až jej zacelenie zastaví postup vody k dedinám. Stihnúť to chcú do stredajšieho večera.

Na člnoch vynášajú televízory z domov

Situácia v dedinách pri Ondave je stále kritická. V Malčiciach voda počas noci stúpla o 27 centimetrov, v Markovciach každú hodinu stúpa o 2 a v Petríkovciach o 1 centimeter. Zo zaliatych ulíc na okraji Markoviec v utorok evakuovali ďalších ľudí.

"Zaplavilo už celú dolnú časť dediny. Odísť muselo ďalších asi 40 ľudí. Celkovo ich už voda len u nás vyhnala z domovov vyše 200. Časť išla k rodinám a príbuzným a 150 je v kultúrnom dome," povedala dnes popoludní starostka obce Valéria Eľková (ĽS-HZDS). Voda stále stúpa, za hodinu o 2 centimetre. V zaplavenej časti dediny je jej už vyše kolien.

Evakuovaní sa domov tak skoro nevrátia: "Preto im hasiči pomocou člnov pomáhajú vynášať z domov elektroniku, televízory a zariadenie. Už teraz vidno, že voda niektoré domy podmočila a popraskali na nich múry, je ich asi 5 - 6." Keďže evakuovaných pribúda, obec sa obrátila na sponzorov. Eľkovú prekvapili: "Koho oslovíme, ten pomáha, finančne alebo materiálne. Poslali nám hygienické potreby, plienky pre deti, teplú stravu..."

Kucany sa zmenili na ostrov

Problémy s narušenou statikou podmočených domov už majú aj v Kucanoch pri Oboríne. Starosta obce Arpád Csuri (SMK) povedal, že dom Vojtovičovcov, ktorí žijú celkom na okraji, to už nevydržal: "Jedna jeho stena sa zrútila priamo pred nami."

Celé Kucany vyzerajú ako ostrov obkolesený vodou. Napriek tomu asi 100 ľudí odtiaľ stále nechce odísť. K príbuzným odišli len štyri rodiny. "Pri domoch sa stále vrecuje, aby sme vode urobili aspoň nejakú prekážku."

Cestu z Oborína smerom na Sirník zaplavilo, je neprejazdná. V zúfalej situácii sú aj Malčice. Šéf krízového štábu Marián Lukáč uviedol, že voda tu v noci stúpla o 27 centimetrov a zaplavila ďalšie domy. Spolu s Hradištskou Moľvou a lokalitou Medveď už z domov muselo odísť asi 300 ľudí. Tých, ktorí nemali kam ísť, obec prichýlila v triedach a telocvični školy. "Ohrozené sú aj Petríkovce, kde odišli štyri rodiny. Voda tu stúpa asi o centimeter za hodinu," dodal Lukáč. K dedine sa dá z troch ciest dostať len jedinou – okolo kostola v Oboríne. Od Kucian a Malčíc sú cesty zaliate.

Nekončiace peripetie súvisia s roztrhnutou hrádzou na Ondave pri Markovciach. Vodohospodári ju začali opravovať v pondelok ráno. Po ukončení asi 250-metrovej prístupovej cesty od Bracoviec začali voziť do trhliny kameň. Dušan Mydla tesne pred uzávierkou uviedol, že 40-metrovú trhlinu už na asi 12 metroch zasypali, čím znížili prúd vody vytekajúcej do okolia. Stále z nej ale vyteká asi 20-25 kubíkov za sekundu. Vylievajúcu sa vodu momentálne prečerpáva rýchlosťou 8 m3/s len jediná čerpacia stanica na Kamennej Moľve. Zvyšné tri okolo Ondavy sú kvôli povodniam nefunkčné.

Trhlinu chcú provizórne zaceliť do stredajšieho večera. "Až to bude mať priamy vplyv na pokles vody v dedinách v okolí rieky," dodal Mydla. Keď trhlinu zacelia, môžu na odčerpávanie vody z okolia nasadiť výkonné čerpadlá, ktoré si požičali z Čiech. Momentálne sú v Trebišovskom okrese.

((video))

SDKÚ prispeje na povodne aj bez zákona

Nepotrebujeme zákon, aby sme boli solidárni, vraví líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová. Politické strany rovnako ako inštitúcie a ľudia podľa nej nepotrebujú legislatívny príkaz na to, aby pomáhali oblastiam postihnutým povodňami. Parlament preto podľa nej nemusí prijímať zákon, ktorý časť peňazí určených politickým stranám za volebné výsledky posunie na odstraňovanie škôd po záplavách.

SDKÚ-DS prispeje ešte pred parlamentnými voľbami ako strana do zbierky združenia Človek v ohrození, peniaze darujú aj jej kandidáti a členovia. Po parlamentných voľbách venuje SDKÚ-DS časť prostriedkov, ktoré dostane od štátu za hlasy opäť na pomoc zatopeným mestám a obciam. “Solidarita je súčasť kresťanskodemokratického spôsobu správania sa,” poznamenala Radičová. Údaje o výške darovaných súm uverejnia na webovej stránke a budú sa dať zistiť aj v organizácii, ktorá ich dostala. Podľa líderky SDKÚ-DS si tak občania veľmi jednoducho môžu preveriť, kto to s pomocou postihnutým regiónom myslí naozaj vážne.

Radičová nekonkretizovala, či sa SDKÚ-DS zúčastní na mimoriadnej schôdzi parlamentu, záleží na tom, o čom sa bude rokovať. Národná rada sa možno do piatka bude zaoberať návrhom premiéra Roberta Fica, ktorý chce z balíka peňazí politických strán za hlasy získané vo voľbách vyčleniť štyri milióny eur na rekonštrukciu mostov poškodených povodňami v Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji. SDKÚ-DS podľa svojej líderky podporí akékoľvek rozumné riešenie pomoci pri odstraňovaní následkov povodní, zákon pre strany a zasadnutie parlamentu iba k tomuto návrhu však považuje za zbytočné. Všetky politické subjekty sa totiž môžu zaviazať, že prispejú na povodne aj bez zákona.

Slovensko podľa Radičovej za ostatné roky z balíka eurofondov vyčerpalo na protipovodňové opatrenia iba 0,5 percenta ich objemu. Upozornila tiež na to, že kroky premiéra svedčia o tom, že kabinet nemá dostatok prostriedkov. “Pred voľbami sa uskutočnili mnohé megatendre, mohli byť nasmerované iným spôsobom,” uzavrela líderka SDKÚ-DS.

Paška: Prvá finančná pomoc by mohla prísť do konca týždňa

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) predpokladá, že v stredu (9.6.) sa bude konať mimoriadne zasadnutie vlády, ktorá doručí návrhy legislatívnych zmien v skrátenom legislatívnom konaní, aby sa pomoc do povodňami postihnutých oblastí dostala čo najskôr. Potvrdil to dnes po oficiálnej návšteve mesta Poprad, kde bol skontrolovať povodňovú situáciu v regióne.

Bude to na základe iniciatívy skupiny poslancov, ktorí doručia návrh dnes večer alebo v stredu dopoludnia. Program bude následne vychádzať z iniciatívy vlády, priblížil Paška. Dodal, že vo štvrtok (10.6.) zvolá zasadnutie NR SR, ktoré sa bude okrem iného venovať aj zmene zákona o financovaní politických strán.

Bude sa rokovať o balíku peňazí, ktorý je z rozpočtu vyčlenený na financovanie politických strán, aby sa presunul na infraštruktúru a na opravy škôd po povodniach, informoval Paška. Čo sa týka ostatných bodov programu, tie by sa mali naplniť na základe iniciatívy jednotlivých ministrov. Ide predovšetkým o to, aby sa sflexibilnila pomoc postihnutým občanom, a aby sa mohlo následne s verejnými zdrojmi narábať napr. aj v hotovosti.

Chceme skrátiť zákonné lehoty na zúčtovanie a zjednodušiť tak administratívny postup. Predpokladám, že s návrhmi môže prísť aj ministerstvo životného prostredia, hlavne v súvislosti s obrovskými škodami v Nižnej Myšli, konkretizoval Paška. Priebeh zasadnutia Národnej rady SR zatiaľ nevedel priblížiť, bude to záležať od iniciatívy vlády.

Prvá finančná pomoc by podľa neho mohla prísť k občanom už tento týždeň. Treba rozlíšiť, jedna úroveň je pomoc zo strany ministerstva práce a sociálnych vecí, to je tých 800 eur na osobu. Druhú dávku tvoria dispozičné peniaze vo výške od 300 do 3000 eur, o ktorých hovoril pán minister Kaliňák, konkretizoval Paška.

Práve tu by bolo podľa neho potrebné zmeniť legislatívu, aby nevznikali pochybnosti, a aby bolo zúčtovanie transparentné a rýchle. Už sa spisujú konkrétne škody v spolupráci so samosprávami, ten mechanizmus už bude musieť nastaviť nové ministerstvo financií, ktoré bude po voľbách, uzavrel Paška.

Do postihnutých regiónov smeruje ďalšia pomoc vo výške 33.000 eur

BRATISLAVA. Do povodňami postihnutých regiónov smeruje v súčasnosti pomoc z rôznych zbierok. Obetiam záplav pomáhajú aj rôzne neziskové organizácie a firmy. Najnovšie sa sumou 33.000 eur rozhodol pomôcť Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP). Sumu venuje prostredníctvom svojej nadácie a v spolupráci so Slovenskou katolícka charitou (SKCH).

SKCH poskytuje vysúšače a dezinfekčné prostriedky pre domácnosti postihnuté záplavami. Okrem toho im distribuuje potraviny a oblečenie. V blízkej budúcnosti plánuje zriadiť charitatívne sklady, v ktorých budú môcť postihnuté rodiny získať zariadenie a vybavenie domácnosti. Charita sa snaží podať aj psycho-sociálnu pomoc, keďže veľa ľudí nemá poistený majetok a záplavy im spôsobili značné škody.

"Nadácia SPP súcití so všetkými postihnutými. Touto cestou chceme vyjadriť našu účasť prostredníctvom SKCH a podporiť domácnosti, ktoré zasiahli povodne," vysvetlil dôvody pomoci správca nadácie Peter Kamenický.

(tasr)
Evanjelici vyhlásili zbierku na pomoc postihnutým

Generálne presbyterstvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku a Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku vyhlásili finančnú zbierku na pomoc obetiam povodní na Slovensku.

V duchu kresťanskej lásky a solidarity sa obracajú cirkevné zbory ECAV na Slovensku aj na jednotlivcov s prosbou o podporu bratom a sestrám, ktorí boli v uplynulých dňoch ťažko postihnutí záplavami. Finančné dary posielajte na účet: 443012/0200, variabilný symbol: 662044. Zbierka sa končí 31. augusta 2010.

Finančné prostriedky budú použité pre cirkevné zbory a ich členov na zmiernenie škôd vzniknutých následkom povodní. Pri rozdeľovaní podpory sa bude prihliadať na výšku škody a sociálnu odkázanosť žiadateľa.

Zbierku robia aj v gréckokatolíckych kostoloch

V nedeľu 13. júna 2010 sa vo všetkých gréckokatolíckych chrámoch na Slovensku uskutoční finančná zbierka pre postihnutých povodňami. Biskupi Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku pozývajú veriacich k prejaveniu solidarity aj prostredníctvom tejto zbierky. Zároveň pri svätých liturgiách gréckokatolícki veriaci prednášajú prosbu za priaznivé počasie a odvrátenie dažďov. Biskupi zbierku potvrdili na šiestom riadnom zasadaní Rady hierarchov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi.

Historicky prvé riadne zasadanie Rady hierarchov sa v Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku, ktorú zriadil Svätý Otec Benedikt XVI. 30. januára 2008, konalo 1. októbra 2008 v Prešove. Podstatným znakom východnej cirkevnej identity je princíp synodality, ktorý sa viditeľne realizuje práve na rade hierarchov a cez jej pôsobenie.

Humanitárnu zbierku vyhlásil aj Človek v ohrození

Na pomoc ľuďom postihnutým povodňami na území Slovenska dnes vyhlásilo verejnú zbierku SOS Povodne 2010 občianske združenie Človek v ohrození. Prispieť je možné prostredníctvom bankového účtu 2662520418/1100, popis transakcie SOSPOVODNE2010. Zbierka potrvá do 30. júna a jej výťažok použijú najmä na pomoc postihnutým rodinám a zabezpečenie materiálnej pomoci nutnej pri obnove zaplavených budov.

Tím Človek v ohrození pripraví v najbližších dňoch v postihnutých oblastiach plán využitia výťažku verejnej zbierky. Predseda Správnej rady združenia Andrej Bán je v týchto dňoch na monitorovacej ceste v postihnutých oblastiach v Nitrianskom kraji, na Spiši a na Gemeri. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka združenia Ivana Kullová.

"Naše občianske združenie sa na základe svojho mandátu snaží reagovať najmä na krízy v krajinách, kde miestne úrady nemajú adekvátne finančné ani materiálne možnosti, aby mohli účinne pomôcť svojim občanom. Rozsah škôd spôsobených záplavami na Slovensku je však natoľko veľký, že sa naše združenie rozhodlo poskytnúť pomoc aj slovenským občanom. Naše aktivity v zahraničí tiež vo veľkej miere závisia na solidarite Slovákov a aj preto im teraz chceme prejaviť našu podporu v ťažkých chvíľach,“ povedala vedúca sekcie projektov humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce združenia Marcela Ondeková.

Zbiera aj Červený kríž

Slovenský Červený kríž vyhlásil verejnú finančnú zbierku na pomoc obyvateľom postihnutým povodňami. Finančné príspevky je možné zasielať na Fond Ľudia ľuďom, číslo účtu: 665555/0200, variabilný symbol 2011. Slovenský Červený kríž v postihnutých oblastiach po celom Slovensku zabezpečuje pitný režim, čerpadlá, elektrické vysúšače, chemické pohlcovače vlhkosti, deky, šatstvo, posteľnú bielizeň, dezinfekčné prostriedky, mydlá a papierové hygienické potreby. Finančné prostriedky rozdelí komisia Fondu Ľudia ľuďom. Termín ukončenia verejnej zbierky je 31. júl. Agentúru SITA o tom informovala Jana Petrová zo Slovenského Červeného kríža.

sita

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 479
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 988
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 247
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 390
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 750
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 055
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 997
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 069
 9. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 9 901
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 893
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Odberné miesta otvorili, testuje sa už tretí deň (minúta po minúte)

Cieľom pilotného celoplošného testovania je spomaliť šírenie ochorenia Covid-19.

Testovanie v Bardejove.
Historikovi pripomína monotónna biela omietka zateplený panelák.
Interiér krematória prešiel úpravou.
Vizsolyská biblie, inak nazývaná aj Károlyiho biblia. Je vzácna, keďže ide o prvý maďarský preklad Svätého písma z roku 1590.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Rad v Donom Kubíne pred mestským kultúrnym strediskom o 8:55 h.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vďaka patrí zodpovedným, ale to najťažšie nás len čaká

V tieto dni neplatia kategórie politickej odmeny alebo odplaty.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.
Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?

Ben Cunningham.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop