Tisíce ľudí, ktorých postihli povodne, môžu dostať finančnú kompenzáciu od štátu. Vláda na tento účel v sobotu vyčlenila 25 mil. eur. Zoznamy, kto by peniaze mal dostať, pripravovali obvodné úrady počas víkendu. Zatiaľ nikto nevie presne povedať, akým mechanizmom sa budú peniaze deliť, kto ich dostane ani koľko. Chaos spôsobili informácie, že pomoc pre povodňami sužovaných ľudí pošle aj ústredie práce. Jeho hovorca Peter Zeman vysvetlil, že ide o iný zdroj, ako vyčlenila vláda.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. V regióne sú povodňami najviac postihnuté okresy Michalovce a Trebišov. Šéf michalovského obvodného úradu Marián Lukáč potvrdil, že počas víkendu dostali od ministerstva vnútra tabuľky, pomocou ktorých mali pripraviť zoznamy najviac postihnutých domácností v regióne.
Dodal, že v Michalovskom okrese ich vypĺňali v piatich obciach - Malčice, Markovce, Oborín, Petríkovce a Čičarovce: "Zoznamy sme odovzdali v nedeľu popoludní - sú tam stovky ľudí." Mechanizmus, kto, koľko a akým spôsobom dostane, Lukáč nepozná.
Starostka Markoviec Valéria Eľková(HZDS) vysvetlila, že v tabuľkách boli kolónky, či ide o zatopenú záhradu, pivnicu, dvor, podmočený dom, dom s narušenou statikou a podobne: "My sme do zoznamu zahrnuli 160 ľudí. Zatiaľ nevieme, kto koľko dostane."
Podobnú situáciu zažila po povodniach pred šiestimi rokmi: "Aj vtedy štát uvoľnil peniaze. Poslali ich na účty obcí, ktoré ich potom rozdelili."
Starosta Oborína Arpád Csuri (SMK) dodal, že nahlásili 148 ľudí. Podľa jeho informácií by peniaze mali prísť do 14 dní.
Trebišov od 6 k 300
Podstatne viac poškodených bude v Trebišovskom okrese. Šéf obvodného úradu Róbert Puci uviedol, že zoznamy im prišli zo 40 obcí. Celkovo je v nich takmer tisíc mien: "Sú to peniaze, ktoré majú pomôcť ľuďom zmierniť následky povodní hneď."
Faktom je, že mnohým ľuďom voda zobrala alebo znehodnotila zásoby potravín v špajzách, ďalším poškodila chladničky a mrazničky a museli všetko vyhodiť. Priznáva, že aj preto ho zarazil prístup niektorých obcí a miest, ktoré údaje mali pripraviť: "Je nepochopiteľné, ak mesto Trebišov nahlási 6 domácností a obec Nižný Žipov 40. Pritom je známe, že v meste zaplavilo celé mestské časti. Požiadali sme úrad, aby údaje opravili, a zrazu nám prišiel zoznam 300 domácností."
Obvodné úrady našli nedostatky aj v zoznamoch ďalších obcí. Puci sa obáva, že z toho môže byť problém: "Je zrejmé, že v zoznamoch nebudú všetci postihnutí povodňami. Môže byť z toho vojna." Doplnil, že zoznamy sumarizujú na ministerstve vnútra. To sme požiadali o spresnenie, koľko žiadostí majú a kto koľko za aký druh poškodenia povodňami dostane. Na komunikačnom odbore informovali, že prebieha zber údajov, presnejšie informácie preto nedokážu hneď poskytnúť. Ministerstvo ich prisľúbilo v utorok.
Aj ministerstvo práce
Chaos v téme odškodňovania ľudí spôsobila informácia ústredia práce, že do 92 obcí k 1 105 ľuďom smeruje finančná podpora ako pomoc pri zmierňovaní následkov povodní. Hovorca ústredia Peter Zeman uviedol, že sa má deliť viac ako 670-tisíc eur a žiadatelia majú dostať do 800 eur. Pre Korzár spresnil, že ide o peniaze nad rámec 25 miliónov, ktoré vyčlenila vláda: "Tieto sú z humanitného fondu ministerky práce."
Údaje o počte žiadateľov sa podľa jeho slov menia. Posledné informácie z okresu Michalovce hovorili o 78 žiadostiach, z okresu Trebišov prišlo 19 žiadostí.
Peniaze pre rodiny postihnuté povodňami z humanitárneho fondu ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny sa do včerajšieho popoludnia k adresátom v oslovených obciach nedostali.
V doručovaní peňazí vládne chaos
KOŠICE. Starostovia obcí v okrese Košice-okolie sa rozchádzajú v informáciách, akým spôsobom ich majú ľuďom v núdzi doručiť. "Neviem o tom, že by nejaké peniaze už prišli," povedal starosta obce Kysak Ľubomír Krajňák. Dedinu zasiahla záplavová vlna vypúšťaná z vodnej nádrže Ružín. Ako uviedol, zoznam rodín, ktorý mali starostovia odoslať na príslušný úrad práce v nedeľu do 13. hodiny, bude nevyhnutné aktualizovať. "K niektorým domom sme sa jednoducho nedostali. Nevieme, kam skôr skočiť. V nedeľu nám tu spadol stĺp s vysokým napätím a ja som musel vyplňovať tabuľky. Je to celé na hlavu obrátené."
Starosta nevie, kedy prídu peniaze
Starosta nevie, akým spôsobom sa peniaze k ľuďom fyzicky dostanú. "Netuším, či prídu na účet obce, alebo jednotlivcom. Takú informáciu nám nikto neposkytol." Podľa názoru Jána Kokardu, starostu zaplavenej Ždane, peniaze prídu ľuďom najskôr o dva, tri dni. "Zoznam sme robili v nedeľu do neskorých večerných hodín. Nepredpokladám, že by ich dostali už dnes."
Ako uviedol, finančná pomoc má podľa informácií z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny prísť priamo na účty občanov. "Čísla účtov postihnutých u nás zbierali pracovníčky úradu, ktoré v nedeľu pripravovali zoznam." O finančnú výpomoc pre 20 najviac postihnutých rodín žiadala aj obec Sady nad Torysou.
Všetci po 800 eur
Časť Zdoba vytopila Torysa v sobotu ráno. "Zistili sme, že zoznam ešte nie je úplný. Medzitým sa prihlásili aj ďalší ľudia, ktorí mali zaliate domy," povedal starosta Jozef Adamkovič. Všetci by mali podľa neho dostať plnú výšku 800 eur. Ako uviedol, peniaze by mali prísť na účet obce, poškodeným by ich mali vyplácať na obecnom úrade. Podľa slov Michala Rečka, starostu Čane, peniaze do obce boli na ceste už včera popoludní. "Dve dámy z úradu práce, ktoré spolu s našimi pracovníkmi pripravovali zoznam, by ich mali o chvíľu doniesť."
Zoznam budú musieť doplniť o ďalších ľudí, ktorých doma nezastihli, lebo sa v rámci evakuácie nasťahovali k príbuzným. Viacerí starostovia sú presvedčení, že systém je nespravodlivý, neprehľadný a narýchlo ušitý horúcou ihlou a považujú ho za nechutný predvolebný trik vlády. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach včera na poludnie ešte informáciu o spôsobe doručovania peňazí poškodeným nemal. V tom čase zasadal na ministerstve krízový štáb, ktorý mal o tom rozhodnúť. Usmernenie z ministerstva dostali neskoro popoludní.
Vyplácať majú do štvrtka
Podľa hovorcu úradu Igora Jakeša účelové prostriedky malo ministerstvo ešte v priebehu včerajška poukázať na depozitný účet úradu, ktorý má v priebehu utorka až štvrtka zabezpečiť postupné vyplácanie v hotovosti.
"Začne sa u najnaliehavejších prípadov. Pracovníci úradu pomôžu s vyplnením žiadosti o poskytnutí dotácie, žiadateľ podpisom potvrdí prevzatie prostriedkov a bude poučený o povinnosti do štrnástich kalendárnych dní predložiť na úrad práce doklady o ich použití."
Peniaze z vlády ešte nie sú
Ani peniaze z rezervy vlády v celkovej výške 25 miliónov eur, ktorú kabinet vyčlenil ako rýchlu pomoc pre postihnutých na mimoriadnom zasadnutí v sobotu minulého týždňa, sa ešte k ľuďom nedostali. "Neviem o tom, že by ich mali dostať už dnes. My sme pripravovali len podklady pre ministerstvo vnútra, o spôsobe rozdeľovania sa rozhodne tam," povedal prednosta Obvodného úradu v Trebišove Róbert Puci.
Ťažké srdce má na niektorých starostov, ktorí nedodali podklady včas. "Kvôli nim sme museli niektoré podklady ešte dnes doplňovať. Niektorých sme museli doslova urgovať, či im nezáleží na tom, aby ľudia dostali čím skôr peniaze." Podľa Puciho starostovia v zaplavených obciach sa na množstvo roboty len vyhovárajú: "Predsa tam majú ľudí na obecnom úrade. Vypracovať zoznam nemôže trvať dlhšie ako hodinku."
Mikuláš Jesenský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín