Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Neutíchajúci dážď naďalej dvíha hladiny riek. Vo štvrtok ráno sa hrádza Ondavy pretrhla na Michalovskej strane, kde pred dvomi týždňami urobili umelú prietrž a nestihli ju opraviť. "Diera" sa počas dňa stále rozširuje. Rovnako ako rastú rieky, rastú aj obavy ľudí. Povodňová vlna sa totiž presúva a nikto nevie, kde udrie o hodinu či dve. Podvečer okolo pol šiestej z Hradišťskej Moľvy pri Malčiciach evakuovali asi 100 ľudí.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Po trebišovskom už obnovil svoju činnosť aj michalovský krízový štáb. Jeho šéf Marián Lukáč uviedol, že cez opätovne pretrhnutú hrádzu Ondavy, ktorá povolila ráno okolo deviatej, sa voda leje na polia medzi riekou a obcami, ktoré sú asi štyri kilometre od nej: "V ohrození sú Malčice, Markovce, Petríkovce a časť Kucany v Oboríne. Tu hrozí aj mŕtve rameno, ktoré hasiči zabezpečili vrecami s vodou."
V Oboríne idú vrecovať dobrovoľníciMŕtve rameno, inak pokojné, je asi 20-30 metrov od prvých domov pri Kucanoch. Z opačnej strany sa ku Kucanom blíži Ondava. Jej hladina bola okolo piatej len asi pol metra pod mostom, kde Michalovský okres strieda Trebišovský.
Aktualizované správy o stavoch riek a celkovej povodňovej situácii na východe čítajte tu.
Čítajte podrobné a aktuálne informácie z povodňovej situácie na východe - na Spiši, v košickom regióne, v prešovskom regióne, v podtatranskom regióne
"Hrôza je to. Prišli sme sa na to pozrieť. Zle bude. Nielen ľudí v Kucanoch, ale aj nás to môže chytiť, ak hrádza Ondavy niekde zase povolí," s obavou hľadeli na stúpajúcu Ondavu bratranci Rostášovci zo Sirníka.
Bratranci Rostašovci prišli pozrieť na stav vody v Ondave. Boja sa, že ich zaleje rovnako ako všetci okolo vyliatej rieky. Foto: Lýdia Vereščaková
Starosta Oborína Arpád Csuri( SMK) vysvetlil, že v Kucanoch žije asi 200 ľudí. Voda ohrozuje asi 14 domov: "Všetko sme pripravili, aby sme v piatok ráno mohli začať vrecovať. Nastúpi tam asi 80 dobrovoľníkov," dodal.
Markovce tŕpnu - Ondava sa blížiRužové to nie je ani V Markovciach. "Chodíme sa pozerať, pokiaľ siaha Ondava. Už je blízko - neprejazdná cesta je už za družstvom. My sme tu najnižšie - jeden vchod do domu nám už zaliala voda. Bojíme sa, čo bude," povedala okolo šiestej pri pohľade na približujúcu sa vodu od Ondavy Radka Tatarová.
Markovce - pohľad z okna domu v strede - Ondava je asi 200 metrov od dediny. Foto: Lýdia Vereščaková
Má v čerstvej pamäti evakuáciu spred dvoch týždňov: "Aj my sme museli odísť." Starostka obce Valéria Eľková pripustila, že situácia je veľmi vážna: "Podobná ako v roku 2004, čo sa týka blízkosti Ondavy, ale rozdiel je v tom, že vtedy aspoň neboli plné kanály a v kuse nepršalo."
Vysvetlila, že po prvej vlne im už prišla humanitárna pomoc, ale ešte ju nestihli rozdeliť: "Riešime to za pochodu. Od vodárov sme vybavili cisterny s pitnou vodou, keby šlo do tuhého. Vybavila som aj paletu pitnej vody vo fľašiach." Evakuácia zatiaľ nie je nutná, ale nevylučuje ju: "Celý deň prší a zajtra má zase. Uvidíme."
Ľudia z Moľvy utekajú pred vodou. Foto: Lýdia Vereščaková
Hradišťskú Moľvu evakuovaliNaopak, optimizmus v Malčiciach, že nebudú musieť evakuovať ľudí z Hradišťskej Moľvy, podvečer pominul. Okolo pol šiestej šli situáciu zmonitorovať hasiči s tatrovkou. Z monitoringu bola napokon evakuácia. Desiatky ľudí tu čakali s deťmi, batožinou a tým najnutnejším. "Je to zlé, nie je isté, či sa touto cestou ešte bude dať o hodinu prejsť. Musia ísť hneď," vysvetlil šéf michalovských hasičov Martin Tejgi.
Evakuanti v aute, v pozadí pohľad na rozliatu Ondavu. Foto: Lýdia Vereščaková
Celkovo do tatrovky vošlo asi 50 ľudí. "Odísť sme museli aj pred 2 týždňami a teraz zase," povedala Božena Hajašová, ktorá odišla s manželom a dvoma deťmi. Už trikrát zažil evakuáciu 54-ročný Milan Fako: "Brali ma už počas povodní pred šiestimi rokmi - vtedy sme boli v dedine skoro tri týždne. Odísť som musel aj v prvej vlne tohtoročných povodní a teraz znovu. Dosť som dlho na svete, ale takéto stavy si nepamätám."
Evakuantom poskytla obec dočasné útočisko v miestnej škole. Na rozdiel od minulosti sa poučili - nabalili si všetko potrebné.
Takto vyzerajú polia medzi Moľvou a Malčicami - všade vody asi po pás, niekde aj po prsia. Foto: Lýdia Vereščaková
Dážď komplikuje opravy hrádzíNeutíchajúci dážď robí problémy aj pri opravách narušených alebo poškodených hrádzí na Ondave aj Latorici. Potvrdil to šéf trebišovského krízového štábu Róbert Puci: "V noci sa robiť nedá. Navyše v kuse prší. Na Latorici celý deň pracovali vodohospodári, aby spevnili pätu zosúvajúcej sa hrádze, ale dážď im to stále komplikuje. Preto sme o pomoc požiadali vojsko - pri navážaní kamenia na hrádzu bude pomáhať vojenský vrtuľník."
Pokračujú aj práce na oprave Ondavy: "Pretrhnutie hrádze na opačnej strane nám dosť pomohlo, lebo odľahčilo rieku a znížilo tlak na našu stranu." Ondava podvečer začala kulminovať. Rieky Latorica a Bodrog stále stúpajú. Puci aj Lukáč sa obávajú ďalších zrážok: "V piatok má zase pršať, čo stav riek nezlepší. Očakávame aj prívalovú vlnu z Ukrajiny, kde má napadnúť asi 40 mm zrážok," dodal Puci.
Po takmer celodennom daždi začali znova stúpať potoky pritekajúce zo Slanských vrchov, ktoré ohrozujú dediny Slivník, Kuzmice, Michaľany a ďalšie.
"Hasiči ešte stále čerpajú vodu z pivníc a suterénov rodinných domov vo viacerých obciach Trebišovského okresu, najmä v Borši, Viničkách a Slovenskom Novom Meste. Hlavne však pieskujeme miesta, kde by mohlo dôjsť k zatopeniu ďalších domov," povedal Puci.
Veľká voda udrela opäť aj na hornom Zemplíne
V dôsledku intenzívnych dažďov a následného zvyšovania hladín Laborca, obecných potokov a povrchových vôd došlo dnes večer v niektorých obciach okresu Snina, Humenné a Medzilaborce k zaplaveniu pozemkov a pivníc rodinných domov.
Podľa slov prednostu Obvodného úradu životného prostredia v Humennom Jozefa Harakaľa sa povodňová situácia skomplikovala v okrese Medzilaborce. Zvýšené hladiny miestnych tokov zaplavili časti obcí Kalinov a Čabiny. Voda z vybreženého Laborca sa dostala na pozemky a do pivníc rodinných domov v Radvani nad Laborcom a Volici. V Zubnom, okres Humenné je podľa jeho slov potrebné spevniť koryto miestneho potoka lomovým kameňom. "Týka sa to hlavne miesta v blízkosti mosta, aby nedošlo k jeho podmytiu," spresnil Harakaľ.
Problémy s vysokou hladinou miestnych tokov a zaplavovaním pozemkov v blízkosti rodinných domov dnes večer podľa Harakaľových slov pocítili aj obyvatelia Pichného v okrese Snina.
Príslušníci Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Humennom sa od 18.00 h podieľali na čistení upchatých priepustov v meste Snina a v Medzilaborciach. V obci Čabiny odstránili spod lávky nad miestnym potokom konáre a kmene stromov. Čerpanie vody zo Základnej školy v Kamenici nad Cirochou ukončili asi o 22.30 h.
tasr
Pohľad malého evakuanta hovorí za všetko. Foto: Lýdia Vereščaková
Cesta do Hradištskej Moľvy je úplne zaliata. Foto: Lýdia Vereščaková
Asi 20 chlapi na Moľve zostali, aby strážil domovy. Neskôr museli evakuovať aj ich. Foto: Lýdia Vereščaková
Prvá várka evakuantov vystúpila okolo šiestej pred obecným úradom. Poskytli im útočisko v škole. Dokedy, nevedno. Foto: Lýdia Vereščaková
V čase evakuácie situáciu monitoroval vojenský vrtuľník. Foto: Lýdia Vereščaková
Do kostola cez "potok" - Takto vyzerá veľa ciest v dedinách okolo Ondavy alebo neďaleko nej. Neutíchajúci dážď spôsobuje zaplavovanie ciest. Na snímke cesta na kopci v Trhovišti - ľudia šli práve do kostola. Foto: Lýdia Vereščaková
Zaplavený dom pri obci Hraň v Trebišovskom okrese. Foto: TASR/František Iván
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín