Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Po rušnom utorku sa situácia v postihnutých obciach pod Slanskými vrchmi postupne stabilizuje. Takmer celú stredu nepršalo. Ľudia v regióne Zemplína ale ďalej s obavami sledujú nebo aj rieky. Latorica, Bodrog aj Ondava stále stúpajú. Bodrog doslovne objíma obce Zemplín a Ladmovce. Hrádza Latorice je podmočená a zosúva sa. Dva dni až do noci ju na najslabšom mieste vrecovali stovky dobrovoľníkov z piatich obcí pri rieke. Modlia sa, aby vydržala a nezaliala ich obydlia. Či vydrží tlak vody nevedia predpovedať ani sami vodohospodári. V plnom prúde sú aj práce na Ondave, kde už zaplátanú trhlinu spred 2 týždňov navyšovalo vrecami vojsko.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Mimoriadny stav v okrese Trebišov obnovili v utorok na poludnie. Stúpajúce rieky a neutíchajúci dážď prinútili vyhlásiť tretí stupeň povodňovej aktivity v 15 obciach. V Zemplínskom Hradišti a Hrani najvyšší stupeň ani nestihli zrušiť po prvej vlne povodní.
Bodrog objíma Ladmovce aj Zemplín
Následky vyčíňania vodného živlu vidno všade od Trebišova na juh. Vodu zo zaliatych dvorov, pivníc a dvorov čerpajú ľudia svojpomocne alebo im pomáhajú hasiči. Po rannej utorkovej vlne, ktorá sa prehnala obcami Kuzmice, Slivník cez Michaľany až po Čerhov, majú poplach aj v dedinkách okolo Bodrogu.
Obec Zemplín rieka Bodrog doslovne objíma. Foto: Lýdia Vereščaková
Historické sídlo župy, obec Zemplín doslovne zviera v objatí zo všetkých svetových strán. Cestu na okraji dediny smerom k pláži zaplavilo - voda už siaha k prvým domom. „Také čosi ani ja nepamätám. Voda vždy bývala, ale nie takáto. A majú ju aj na druhej strane dediny," povedala nám asi 80-ročná babička, ktorá vyšla pred bránku zmapovať situáciu.
Do Bodrogu si môžu rovno z dvora skočiť aj v susedných Ladmovciach. „Normálne je rieka 50 metrov od domu, ale teraz ju máme v dvore. Ešte šťastie, že dom je vyššie. Rovnako sú na tom susedia. A voda sa stále približuje," skonštatovala Valéria Barányová a dodala: „Pozor, cesta za dedinou je zaplavená." Mala pravdu - stúpajúci Bodrog už zalial riečny prístav pri Ladmovciach aj 150- metrový úsek cesty na Viničky. Je tu tabuľka zákazu vjazdu, ale prejsť sa dá. S očami na stopkách.
Takto vyzerá riečny prístav pri Ladmovciach. Foto: Lýdia Vereščaková
Čítajte aktuálne a podrobne z povodní na východe
Aká je situácia v košickom regióne, šarišskom regióne, na Spiši, pod Tatrami
Pravidelne aktualizovaný stav riek a nádrží nájdete tu.
Latoricu má päť dedín za humnami
Do koryta sa už nevie zmestiť ani Latorica. Stále stúpa, ešte je v koryte. Po prvej vlne povodní sú ale jej hrádze silne podmočené. Od utorka sem nastúpili stovky dobrovoľníkov a vrecovali až do noci. „Len dnes sme tam na asi 30-metrový úsek navláčili asi 2-tisíc vriec. Hrádza v noci klesla asi o pol metra a zosúva sa. Situácia je vážna," povedal nám dobrovoľník Dionýz Varga zo Zatína.
Obavy potvrdil aj starosta obce Zoltán Szakson (SMK): „Nevyzerá to dobre." Latorica ohrozuje päticu dedín - Rad, Svinice, Zatín, Boľ a Soľničku: „Každá poslala ľudí. Vystriedalo sa tam 200 dobrovoľníkov. My sme poslali 60. Prišli bez váhania. Vedia, že treba pomôcť."
Podmočená hrádza Latorice nevydržala - zosunula sa asi o pol metra. Foto: TASR/Roman Hanc
V Zatíne dúfajú, že hrádza vydrží
Szakson priznal, že hoci tu žije desaťročia, tohtoročné povodne sú výnimočné: „Za mlada pamätám, že sa Latorica vylievala, ale v roku 1962 tu urobili hrádzu a odvtedy bol pokoj. Teraz je to iné - ak hrádza nevydrží, všetko sa vyleje a pôjde rovno na nás - ako v roku 2004 pri Markovciach. Modlíme sa, aby hrádze vydržali. "
Štefan Kendy a Vojtech Troško, ktorí sa vrátili z prác polemizovali aj o tom, že štát by mal robiť viac, aby povodniam predišiel. Podľa nich treba do protipovodňovej ochrany investovať, keď sa nič nedeje a nie až vtedy, keď je zle. Hrádze na riekach vraj potrebujú generálku. Treba ich spevniť a zvýšiť, lebo už nestačia udržať masy vody, ktoré ich v posledných rokoch „testujú."
Chlapi, ktorí sa vrátili z hrádze Latorice sa obávajú, že napriek ich úsiliu rieka v koryte nezostane. Foto: Lýdia Vereščaková
Pri oprave Ondavy sa zosunula tatrovka
Podľa Dušana Mydlu zo Slovenského vodohospodárskeho podniku po dobrovoľníkoch na hrádzu Latorice nastúpili tatrovky s kamenivom: „Potrebujeme si urobiť asi 300-metrovú prístupovú cestu k rieke, aby sme zabezpečenie oslabenej hrádze dokončili." Pripustil, že riziko jej uvoľnenia je veľké: „Nedá sa to vylúčiť. Latorica je špecifická, lebo jej podložím je piesok, ktorý sa pri toľkej mase vody zosúva. Snažíme sa to zastaviť."
Na Ondave zabezpečovacie práce robí vojsko. „Za pár hodín nám stúpla o dva metre. Pomocou vriec s pieskom navyšuje 60 vojakov vrstvu vriec na mieste, kde sa rieka pretrhla a opravy sa ešte nestihli dokončiť," vysvetlil šéf krízového štábu Róbert Puci. Potvrdil, že v pracovnom nasadení im padla tatrovka z hrádze: „Hrádza má 3 metre, nákladné auto 2,5 - zosunulo sa. Našťastie sa nikomu nič nestalo - vodič aj závozník majú len odreniny."
Krízový štáb ani vodohospodári z predpovedí počasia veľkú radosť nemajú: „Za najbližšie dva dni môže spadnúť asi 14-16 mm zrážok za 24 hodín. Keďže je všetko nasiaknuté vodou, zrážky môžu situáciu ešte zhoršiť," pripustil Mydla. Dodal, že medzi Ondavou a Trnávkou je stále asi 50 miliónov m3 vody: „Nemá kam odtiecť, lebo stále prší a nemôže sa vrátiť ani do riek, lebo tie sú plné."
Na hrádzi Latorice sa vystriedali stovky dobrovoľníkov. Poslali ich z 5 dedín, ktoré rieka ohrozuje. Foto: Lýdia Vereščaková
Na hornom Zemplíne je relatívny pokoj
Povodňová situácia sa zatiaľ v regióne okresov Humenné, Snina, Medzilaborce nedramatizuje. Tretí povodňový stupeň v súvislosti s vysokou hladinou obecných potokov je stále v platnosti pre obec Jasenov a Topoľovka v humenskom okrese a v Repejove, okres Medzilaborce.
Podľa slov prednostu Obvodného úradu životného prostredia v Humennom Jozefa Harakaľa platí druhý stupeň povodňovej aktivity pre obce Dlhé nad Cirochou v okrese Snina ako aj v obciach humenského okresu, a to v Ohradzanoch a Mysline. "Laborec dnes v Humennom kulminoval na 300 centimetroch, platí na ňom druhý povodňový stupeň," doplnil Harakaľ. Protipovodňové opatrenia sa v utorok večer vykonávali podľa jeho slov v Jasenove. "Robilo sa vrecovanie a voda z miestneho potoka sa odkláňala od rodinných domov do polí," uviedol prednosta Obvodného úradu životného prostredia.
Hasiči v utorok popoludní a večer odčerpávali vodu z pivníc domov v obciach Humenského okresu, a to vo Vyšnom Hrušove, Brekove, Jasenove a v meste Humenné. "Zásahy skončili asi o 2.10 hodine, dnes ráno sme zároveň čerpali vodu z objektu Základnej školy v Kamenici nad Cirochou," informoval Peter Šefčík z OR HaZZ.
Ani v okrese Michalovce a Sobrance nie sú väčšie problémy
Situácia je zatiaľ pokojná v regióne Michaloviec a Sobraniec. "Na rieke Ondava je druhý stupeň povodňovej aktivity, očakávame, že by mohlo niečo dotiecť z horných tokov Ondavy a Tople. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie aj v súvislosti so vzdutou hladinou Latorice," povedal prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Michalovciach Marián Zolovčík. Ako dodal, hoci sa cez hrádzu pri obci Markovce prelieva malé množstvo vody na miestach, kde ju spevňujú vodohospodári, prečerpávacia stanica v jej blízkosti ju stíha "tlačiť" opätovne do Ondavy.
Podľa Zolovčíkových slov v rámci okresov Sobrance a Michalovce nemá žiadna z obcí vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín