KOŠICE/SOBRANCE. Helikoptéry, džípy, štvorkolky, motorky a snežné skútre, tristo kamier rozmiestnených v teréne a napojených na moderné operačné stredisko, stovky policajtov s prenosnými laserovými a termovíznymi kamerami a moderné zrekonštruované budovy pre nich. Asi sto miliónov eur (tri miliardy korún) stálo zabezpečenie shengenskej hranice s Ukrajinou.
Ani to však nebráni prevádzačom, aby cez ňu dostali ilegálnych utečencov. Potvrdzuje to prípad z hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom z marca 2008. Policajt Radoslav Krištof (31) zo Sobraniec počas služby pustil na naše územie ukrajinskú dodávku, v ktorej bolo sedem občanov Moldavska.
Robil sa, že nič nevidí
Minulý týždeň Krajský súd v Košiciach potvrdil jeho odsúdenie za zneužívanie právomoci verejného činiteľa a prevádzačstvo v spolupáchateľstve. Odvolanie Krištofa proti rozsudku Okresného súdu v Michalovciach, ktorý mu vymeral dva roky podmienečne a na tri roky mu zakázal pracovať v ozbrojených zložkách, zamietol.
„Obžalovaný nevykonal žiadnu kontrolu spolucestujúcich, komunikoval len s vodičom. Z toho vyplýva jeho úmysel umožniť nelegálny prechod migrantov," povedala sudkyňa krajského súdu Katarína Nemešová.
Okresný súd najprv rozhodol, že policajt sa dopustil len nedbanlivosti, tak ako žiadala obhajoba. Krajský súd mu však prípad vrátil a nariadil, aby bral do úvahy výpovede Moldavcov, na ktoré pôvodne neprihliadal s tým, že ich vyšetrovateľ riadne nepoučil o tom, že výpoveď môžu odmietnuť.
Policajt: Pochybil som neúmyselne
„Nikto nás na slovenskej strane nekontroloval, neukazovali sme doklady, len vodič otvoril zadné dvere. To bolo všetko, hneď sme išli," opisoval jeden z Moldavcov. Takýto priebeh udalosti podľa krajského súdu potvrdil aj záznam z kamery na priechode.
Policajti na východnej hranici sú inštruovaní, že všetkých občanov z tretích krajín a ich doklady musia prelustrovať v databáze. Identifikačné karty občanov Rumunska, ktoré pri sebe mali Moldavci, keď neskôr dodávku vo vnútrozemí odhalila policajná hliadka, sa navyše kontrolujú podľa vzoru aj mikroskopom. Často sa totiž falšujú.
Krištof vinu na súde odmietal. V odvolaní tvrdil, že auto kontroloval, ale na kamerovom zázname to nevidno, lebo vraj nie je úplný. „Hranicou v tom čase prešlo denne tristo až štyristo áut. Z nedbanlivosti možno došlo k nejakej ľudskej chybe," hovoril. Na hranici už neslúži, pre hrubé porušenie služobných povinností ho prepustili tri mesiace po prechode dodávky. Dovtedy nebol trestaný.
Ministerstvo sa Schengenom chváli
Slovensko vstúpilo do schengenského priestoru, v ktorom sa občania únie môžu voľne pohybovať medzi štátmi, v decembri 2007. Pretým muselo zabezpečiť svoju hranicu prísnejšie. Ministerstvo vnútra na čele s Róbertom Kaliňákom (Smer) to označuje za jeden zo svojich najväčších úspechov.
Rezort tvrdí, že žiadne iné prípady, kedy by utečencov previezli hranicou cez riadny priechod, sa nestali. "Policajti sú pravidelne oboznamovaní s rozkazmi ministra vnútra na zvýšenie disciplíny, o úlohách na zamedzenie protiprávneho konania a na dodržiavanie služobnej prísahy," povedala Natália Hattalová z komunikačného odboru.
Tlak nelegálných migrantov na na našu východnú hranicu klesá. Kým v roku 2008 bolo pri neoprávnenom vstupe na naše územie zadržaných 1 034 cudzincov, vlani ich bolo 611.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín