Prezident priemyselného parku Ján Molnár hovorí, že tým znemožnili vytvorenie nových pracovných miest pre Humenčanov.
HUMENNÉ. Jeden z najdôležitejších bodov mimoriadneho rokovania humenských poslancov, ktorý mal priniesť 150 pracovných miest, neprešiel. Poslanci neschválili predloženie žiadosti o dotáciu na vlastný hnedý priemyselný park na ministerstvo hospodárstva. Pritom len v apríli väčšina poslancov kvôli tomuto zámeru odobrila partnerstvo mesta so spoločnosťou Priemyselný park (PP) Chemes.
Prvé informácie zverejnili v apríli
Koncom apríla poslanci rokovali o partnerstve Humenného a spoločnosti PP Chemes. Samospráva predstavila zámer požiadať štát o dotáciu na rozšírenie hnedej priemyselnej zóny v juhozápadnej časti mesta. V hre bola výstavba novej výrobnej haly s mostovým žeriavom, rekonštrukcia dvoch existujúcich hál v areáli Priemyselného parku Chemes, infraštruktúra, no a k tomu minimálne dvaja deklarovaní investori a novovytvorené miesta pre 150 ľudí. Mesto by v prípade schválenia projektu muselo kúpiť pozemky a štyri výrobné objekty od PP Chemes. Za tie malo z vlastných zdrojov zaplatiť viac ako 315-tisíc eur. Od štátu by v prípade schválenia projektu mohlo dostať 6 miliónov eur. Projektová dokumentácia by ho vyšla na viac ako 88-tisíc eur.
Vládni poslanci nadšenie neprejavili
Niekoľko poslancov z klubu Smer-HZDS dalo už vtedy jasne najavo skepsu voči mestskému priemyselnému parku v areáli PP Chemes. Tvrdili, že z tohto areálu investori skôr odchádzajú, než prichádzajú, čo sa odrazilo vo vysokých číslach hromadných prepúšťaní. Hoci proti partnerstvu nebol nikto, až 11 poslancov z klubu Smer-HZDS sa hlasovania zdržalo. Dvanásť poslancov (SDKÚ, KDH, nezávislí a KSS) hlasovalo za, partnerstvo s Chemesom teda schválili.
Primátor: Zmarili šancu na nové fabriky
Na zastupiteľstvo, kde sa mala odklepnúť žiadosť o dotáciu, prišlo 19 z 24 poslancov. Kým ľavici chýbal len jeden poslanec zo strany Smer, v miestnosti boli štyri prázdne miesta pravicových poslancov. V rozprave nik nevystúpil, a tak poslanci rovno hlasovali. Proti zasa nebol nikto. Jedenásť poslancov z klubu Smer-HZDS a Úsvit sa však znova zdržalo hlasovania. Sedem pravicových poslancov a jedna poslankyňa za KSS, ktorí boli za návrh, tvorili menšinu. Rovnako ako v apríli, ani teraz návrh neprešiel. Mesto preto do 16. júla, kedy je konečný termín, žiadosť na ministerstvo nepodá.
Na tlačovej besede primátor Vladimír Kostilník (nez.) uviedol, že klub Smer-HZDS svojím postojom zmaril šancu na vytvorenie nových fabrík, ktoré sa rysovali. "Mohlo tu vzniknúť 150 pracovných miest," povedal.
Čo hovoria poslanci
Jana Vaľová (Smer-SD) spoločný postoj poslancov zo strán Smer, HZDS a Úsvit obhajovala tým, že financie zo štátneho rozpočtu sa majú vynaložiť efektívne. Upozornila, že v Priemyselnom parku Chemes prišlo o prácu 350 ľudí a zostali po nich len prázdne haly. Podľa ľavicových poslancov treba urobiť všetko pre to, aby sa tam podarilo udržať terajšie pracovné miesta. Klub myšlienke priemyselného parku mesta neverí: "Ak chce pán Molnár zamestnať ľudí, tak môže v tých halách, ktoré zostali prázdne. Myslíme si, že 11 617 871 eur na vytvorenie 120 pracovných miest je veľa, navyše, ak tam nie sú istí investori." Podľa nej ide o vynaloženie veľkých financií s tým, že efekt by bol malý: "Nepriniesol by toľko pracovných miest, koľko by sme očakávali."
Michal Kurťák z klubu KDH a nezávislí reagoval, že ak poslanci z klubu HZDS, Smer a Úsvit hovoria o nezáujme investorov o priemyselné parky, treba v tom vidieť rozdiel. "Je iné, ak niekde, ako napríklad v Mysline, stojí park na zelenej lúke a investor si tu musí všetko za svoje peniaze postaviť sám, ako keď mu povieme - haly máme, vy len privezte technológiu." Dodal, že z jeho pohľadu to vyzerá tak, akoby klub nechcel, aby na území mesta vznikli pracovné príležitosti.
Jozef Babjak za klub SDKÚ uviedol, že priemyselný park schválil v prvom aj v druhom kole: "Boli sme za to, aby sa mesto uchádzalo o dotáciu aj za zmenených podmienok." Vysvetlil, že tým nemysleli zmenu vlastníka parku, ale potrebu prepracovať projekt, čo bola požiadavka štátu.
Názor
Molnár: Investorom vyslali zlý signál
Prezident PP Chemes Humenné Ján Molnár povedal, že v čase, keď celá Európa zháňa investorov, keď o nich bojujú všetky samosprávy, je postoj ľavicových poslancov neštandardný. "Hlavne, ak sami neponúkli výhodnejšiu alternatívu," zdôraznil.
Podľa jeho názoru sa takto prejavila politická rivalita medzi lídrami klubu a primátorom. Klub humenských poslancov vytvorený z vládnych strán šiel podľa jeho názoru v podstate proti snahám vlády, ktorá ako svoju prioritu deklaruje vytváranie pracovných miest.
Potvrdil, že stopercentnými investormi, ktorí by svoj príchod do mestských hál deklarovali už teraz zmluvou o budúcej zmluve, bola talianska spoločnosť Twista a ešte jedna spoločnosť z potravinárskeho odvetvia. "Postoj poslancov vnesie neistotu do rozhodovania ďalších investorov, ktorí sa rozhodujú prísť do Humenného," domnieva sa J. Molnár.
kor
Poznámka
Schizofrenici?
Len nedávno som stála neďaleko nášho premiéra, ktorý prišiel Medzilaborčanom dokázať, že sa tešia jeho priazni. V úvode svojho vystúpenia dal ale jasne najavo, že vo vláde máme ministrov z iných galaxií, keď vyhlásil, prečo ich berie na výjazdové rokovania vlády: "Aby na vlastné oči videli, že Slovensko, to nie je len Bratislava. Že Slovensko - to sú aj regióny. Že Slovensko - to sú aj také časti, kde majú ľudia veľký problém nájsť si prácu. Kde životná úroveň a sociálny štandard nie je ani zďaleka taký ako na západe Slovenska."
A keďže stál len tri metre od základného kameňa priemyselnej zóny, rozhovoril sa aj o stratégii vlády. Dobrému ľudu priblížil, že chcú vytvárať podmienky pre príchod investorov. A že, hoc to stojí milióny, nebudú trochárčiť, lebo sa to oplatí. Ako príklad uviedol mesto Hnúšťa. "Pomohli sme im s priemyselným parkom. A na mieste, kde sa predtým pohybovalo 120-130 ľudí, dnes pracuje 1 200 zamestnancov," povedal. A vraj, že o tento park prejavili "veľký záujem" ďalší investori, že nie je koniec zázraku.
Medzi iným spomenul, že nepochybuje, že podobný scenár sa naplní aj v Medzilaborciach. A že koľko bude treba dať, toľko miliónov dajú. A pán minister Jahnátek na to milo kýval hlavou, že áno... No, aký zlatý!
A nespite potom spokojne, keď na vlastné oči vidíte veľkú základnú skalu ďalšieho hospodárskeho zázraku a na vlastné uši počujete takéto slová! Nebyť tam ochranky, tak by sa veru na nich možno aj ľudia vrhli s "Ďakujeme, ďakujeme!" A verte, že väčšina by to myslela z úprimného srdca, tak to tam pekne hovoril...
Lenže, ja už veru asi budem spávať akosi horšie. Rúca sa mi ružový svet. Od "domácich", čo ich netreba voziť na východ v limuzíne cez pol Slovenska počúvam, že priemyselné parky zívajú prázdnotou, že je vlastne riziko, ak zo štátnych zdrojov pustíme milióny pre akýchsi súkromníkov... A vidím statočných mestských poslancov, čo skoro ako na barikáde bránia čo len cent pre priemyselný park vo vlastnom meste s tým, že investor nezvíťazil ani v ich pomyselnej súťaži Mrs. Sympatia a Mrs. Solvent...
A tak z toho, čo sa tu za pár dní zomlelo, neviem, či diagnózu, v ktorej stále váham s akým i sa píše, mám ja, vláda, alebo komunálni politici?
A ešte sa sama seba pýtam, či to tu niekto len strašne kecal, alebo iní z jeho košiara začali držať "bobríka pravdovravnosti?"
Anna Kornajová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín