Neprístupný mestský park v Trebišove, zaplavené domy, studne a záhrady, podmáčané stovky hektárov poľnohospodárskej pôdy. To sú dôsledky povodní, ktoré minulý týždeň zasiahli zemplínsky región. Súbežne s odstraňovaním škôd napáchaných vodným živlom sa región vrhá do ďalšieho boja. Nastupuje dezinsekcia premnožených komárov, dezinfekcia zaplavených obydlí a hromadné očkovanie proti žltačke.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Miloslav Rusinkovič býva už 18 rokov v miestnej časti Paričov. Jeho rodinný dom je prvý pod hrádzou Trnávky: "Máme stále problémy s vodou, lebo pri Trnávke chýba zachytávací rigol a poriadne odkanalizovanie tu nie je doriešené."
Ukazuje na veľkú priekopu plnú vody pred domom: "Má zachytávať prebytočnú vodu, ale nie je tu čerpadlo, takže to celé nefunguje. Naopak, je to skvelá liaheň pre komáre."
Na záhradu pred šiestimi rokmi nasypal tony zeminy a zdvihol ju o 80 centimetrov. Nepomohlo. Opäť ju zaplavilo a aj na dvore mu stále stojí voda: "Čerpám ju už 13 dní a stále je mokro. Večer sa tu nedá vydržať kvôli komárom."
O používaní vody zo studne môže len snívať: "Treba ju vydezinfikovať, ale zatiaľ sa to nestalo."
Vydezinfikovali polovicu Trebišova
Šéf trebišovského krízového štábu Róbert Puci hovorí, že okres má už to najhoršie za sebou. Vysvetlil, že podobný príbeh ako pán Rusinkovič prežívajú tisíce domácností v regióne. To, čo musia riešiť celoplošne, je hrozba šírenia chorôb po povodniach: "Cez štátne hmotné rezervy sme si ešte počas povodní vyžiadali dezinfekčné prostriedky. Ešte minulý týždeň sme nariadili dezinfekciu najpostihnutejších miest v okrese Trebišov."
Hovorca trebišovskej radnice Rastislav Petrovič uviedol, že dezinfekčný postrek urobili v plošne zaplavených lokalitách: "Týka sa to Ulice kpt. Nálepku, Pribinovej, sídliska Sever, sídliska Juh, ulice SNP, ktorá bola komplet zaplavená, Paričova a rómskej osady na Kraskovej ulici."
Potvrdil, že na Paričove, ktorý leží hneď pri Trnávke, ešte stále ľudia ťahajú vodu čerpadlami: "Majú stále zaplavené záhrady, lebo je to nízko položené. Tým pádom všetka voda steká sem." Upresnil, že štát poskytol len dezinfekčný materiál: "Jeho dovoz a výber špecializovanej firmy na aplikáciu dezinfekčného postreku musí zaplatiť mesto. Náklady sme ešte nevyčíslili, ale nebude to málo."
Okres sa chystá na boj s komármi
Momentálne sa región pripravuje na ďalší boj - s komármi, ktorým sa na zaplavených územiach začína pri vlhkom a teplom počasí mimoriadne dariť. Vláda na tento účel Košickému kraju pridelila 125-tisíc eur. Rozdelenie balíka má na starosti samosprávny kraj. Háčik je v tom, ako prípravky použiť, aby sa neminuli účinkom.
"V sobotu (dnes - pozn. red.) príde do regiónu odborník z Univerzity Komenského. Prejde celý región postihnutý povodňami. Má tu byť štyri dni. Jasne určí kedy, kde, ako a čím sa bude proti komárom bojovať, aby to malo efekt. Isté je, že jeden postrek nepostačí," uviedol Puci.
Výstraha: Do parku len na vlastné riziko
Mesto Trebišov už prvý postrek proti komárom urobilo. V mestskom parku - na vlastné náklady. Potvrdil to Petrovič. Upozornil, že pobyt v parku je momentálne nebezpečný: "Všetko je podmočené, hrozí padanie konárov aj celých stromov. Po trávnikoch sa vôbec nedá prejsť. Je to len na vlastné riziko. Informovali sme o tom ľudí cez webovú stránku. Výstraha platí do odvolania."
Napriek výstrahe ľudia do parku chodia. Jednu zo psičkárok sme tu stretli na prechádzke: "Psík von ísť musí. Ale radšej chodím len po chodníkoch a nie po tráve."
Okres zhltol 40 percent rezerv
Všetky práce okolo dezinfekcie a dezinsekcie koordinuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trebišove. Jeho riaditeľ Jozef Sládek uviedol, že dezinfekčné prostriedky objednali pre 1 000 domácností: "Viac nám pre okres Trebišov nemohli dať, ale už to je 40 % rezerv, určených pre celé Slovensko. Prioritne sme dezinfikovali rómske osady Trebišov a Kuzmice, lokality v Trebišove, kde bola poškodená kanalizácia, obec Borša a päť najpostihnutejších obcí."
S komármi to podľa Sládka nebude jednoduché: "Najpostihnutejšie sú okresy Trebišov, Michalovce a Košice. Tých 125-tisíc pre kraj stačiť určite nebude."
Hromadné očkovania
Hygienici majú plné ruky práce aj s očkovaním proti žltačke typu A. Sládek uviedol, že epidémia sa tu začala začiatkom mája, teda ešte pred povodňami. Sú dve ohniská - osady Trebišov a Kuzmice. Hygienici nariadili očkovanie všetkých detí od 1 do 15 rokov. Povodne to skomplikovali: "Očkovanie sme preto rozšírili aj na dospelých - ľudia boli evakuovaní do kultúrnych domov či skladov CO, čo riziko šírenia choroby zvýšilo."
Okresná epidemiologička Ľudmila Tintová dodala, že kvôli žltačke v nemocnici skončilo 12 ľudí z Kuzmíc a 15 z Trebišova: "Ako posledný pribudol 39-ročný dospelý, ktorý ale nežije v osade." Do piatka stihli zaočkovať 1 000 detí. Tintová uviedla, že kým očkovacie látky pre deti úrady majú, pre dospelých nie: "Museli sme ich objednať. Obvodným lekárom, ktorí očkovanie zabezpečujú, ich rozdáme hneď ako prídu." V Kuzmiciach žije spolu asi 1 700 obyvateľov, zaočkovať majú asi 1 400. V trebišovskej osade žije oficiálne asi 3-tisíc ľudí, ďalších asi 2-tisíc neeviduje žiadny obvodný lekár.
lyv
Ako bojovať s komármi
Epidemiológovia po povodniach odporúčajú aj preventívne opatrenia, ktorými si môžete pomôcť v domácnostiach:
Používajte oblečenie s "uzlíkmi", aby hmyz nemohol vkĺznuť pod oblečenie, nepokryté časti si natrite repelentom.
V domácnostiach používajte vonné lampy s éterickými olejmi, elektrické prístroje s výparníkmi proti hmyzu, lapače hmyzu.
Okná a dvere obydlí chráňte sieťkami, efekt zvýši ošetrenie rámov a sietí insekticídmi.
Dbajte na čistotu v bytoch - plytké stojaté vody sú ideálne na vývoj komárov.
Pravidelne koste trávu pri domoch, vonkajšie nádoby na polievanie záhrad pravidelne vyprázdňujte, prípadne na ich hladinu dajte plávajúce fólie, polystyrén alebo jedlý olej.
Všetok odpad z okolia obydlí odstráňte - najmä plechovky a plastové fľaše, kde sa v zachytenej dažďovej vode môžu tiež liahnuť komáre.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín