Trpia nimi najmä psy, mačky, teľatá, ale aj ďalšie hospodárske zvieratá. Veterinári to pripisujú znečistenému životnému prostrediu, ale aj činnosti bývalého Chemka Strážske a havárii jadrovej elektrárne Černobyľ na Ukrajine.
MICHALOVCE. Nádor nedávno diagnostikovali aj šesťročnej fenke rodézskeho ridgebacka, ktorú vlastní 28-ročný Matej Hura z okresu Michalovce. Psíka si zobral pred štyrmi rokmi z útulku. "Nádor sme spozorovali v zime, ale problémy mala už predtým. Dva roky nemohla mať mladé. Dá sa to operovať, ale zákrok bude stáť vyše sto eur. Záruka, či jej pomôže, nie je žiadna," povedal Matej. Čo bude so psíkom ďalej, si netrúfa povedať: "Je to naša duša. Nechceme ju utratiť."
Veterinárny lekár Gabriel Dudáš z Veterinárnej nemocnice v Michalovciach sa sledovaniu nádorových ochorení u zvierat v regióne Zemplína venuje vyše dvadsať rokov. Zvierat, ktoré umierajú na rakovinu, podľa neho výrazne pribúda: "Za posledných desať rokov je nárast až o 40 percent. Príčin je veľa - okrem iného Černobyľ, ale aj bývalé Chemko Strážske. Ale sú i iné fyzikálne, chemické a mechanické procesy, ktoré vplývajú na životné prostredie. Prispieva k tomu aj nešetrná manipulácia s chemickými látkami a odpadom v prírode, kde látky, ktoré sú zdrojom obživy, sú kontaminované. Následkom je vznik rakoviny v tráviacom trakte zvierat."
Najhoršie sú na tom psy
Veterinár dodal, že ľudia často prichádzajú so zvieratami, ktoré majú nádor na koži: "Je to aj tým, že sú najviac spozorovateľné. Ide o rôzne melanómy a nádory mliečnych žliaz u feniek. Potom sú to nádory na vnútorných orgánoch, na tráviacom trakte, počnúc ústnou dutinou a končiac análnym otvorom. Týchto ochorení je najviac. Z celkového počtu u nás ošetrených zvierat tvoria nádorové ochorenia okolo 40 percent. Je to veľa."
Zvýšený nárast v poslednom čase zaznamenali u psov. "Častejšie prichádzajú ľudia s čistokrvnými plemenami. Nádorové ochorenia sa objavujú už u šteniat, respektíve už aj pred pôrodom," povedal Dudáš. U niektorých plemien je počet nádorových ochorení vyšší a sú citlivejšie. "Ide napríklad o dalmatínov, nemeckých ovčiakov, ale aj o krížencov".
Z každého odobratého preparátu robia histologické testy, na základe ktorých určia, či ide o zhubné alebo nezhubné nádory.
Černobyľ straší dodnes
Dudáš vysvetlil, že prvé problémy sa začali objavovať v okresoch Michalovce a Sobrance dva roky po výbuchu v Černobyli v roku 1986. V obciach blízko slovensko-ukrajinskej hranice sa vtedy rodili deformované hospodárke zvieratá. Napríklad v Choňkovciach prišlo na svet teliatko s dvoma hlavami (na archívnej snímke G. Dudáša).
"Rodili sa teľatá s viacerými končatinami, povedal by som aj zrúdy. Brušná dutina bola spojená s hrudnou a o jednu končatinu mali viac. Unikát, ktorý som ja operoval cisárskym rezom, bolo teľa, ktoré malo na jednom krku dve hlavy. Žilo krátko. Teľa, ktoré malo končatiny v jednom smere, sa už narodilo mŕtve," vysvetlil Dudáš.
Desiatky prípadov fotograficky zdokumentoval. Postupne deformovaných zvierat ubúdalo. Je to aj tým, že viaceré chovné a živočíšne farmy zanikli. "Výskyt nádorových ochorení u hospodárskych a spoločenských zvierat je ale vážny," zdôraznil.
Mnohým zvieratám, u ktorých diagnostikujú rakovinu, už nedokážu pomôcť a musia ich utratiť. V ďalších prípadoch si majitelia operáciu zvieraťa nemôžu dovoliť. "Ide najmä o dôchodcov. Sú to bolestivé situácie pre mnohých ľudí, pre ktorých sa ich domáce zvieratá stali členmi rodiny."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín