Vojakov nevnímajú ako hrdinov, ale ako žoldnierov, ktorí si boli na zahraničnej misii zarobiť na byty alebo autá.
MICHALOVCE. Každé tri mesiace patrí Námestie osloboditeľov alebo Námestie slobody v Michalovciach stovkám vojakov, ktorí sa vrátili zo zahraničných operácií.
Naposledy ocenili v Michalovciach 348 vojakov začiatkom apríla. Pôsobili v misii KFOR v Kosove, ISAF v Afganistane a v mierovej misii UNFICYP na Cypre. Kým niektorí Michalovčania vnímajú nástupy ako úctu k hrdinom, ktorí si zaslúžia pozornosť verejnosti, iní tvrdia, že ide o prežitok bývalého režimu.
"Pochodovanie pred tribúnami, kde vojakov zdravia zástupcovia mesta a armády, viacerých ľudí nezaujíma. Navyše zaparkovaná vojenská technika zaberá parkovacie miesta pred poliklinikou. Ľudia musia zbytočne obchádzať úseky ohradené páskami," povedal 31-ročný Martin R. z Michaloviec.
Primátor: Nedívajme sa na nich ako na žoldnierov
Primátor Michaloviec Viliam Záhorčák(Smer) povedal, že nástupy sa nekonajú len na námestiach, ale aj v kasárňach.
"Je pravda, že pomerne často aj na Námestí osloboditeľov a posledné bolo aj na Námestí slobody. Ja to vnímam, že je to v poriadku. Veď nemôžeme sa na týchto vojakov dívať ako na žoldnierov. Sú to ľudia, ktorí sú vyslancami Slovenska. Okrem toho, že tam zarábajú, riskujú svoje životy. Idú do týchto oblastí preto, aby tam vytvorili čo najpriaznivejšie podmienky pre život iných. Sú vyslancami Slovenska, NATO a OSN. Myslím, že z tohto pohľadu si zaslúžia, aby o nich vedel svet a mesto," vysvetlil Záhorčák.
Obmedzenia, ktoré musia Michalovčania strpieť počas nástupov, nie sú podľa neho závažné. "Námestie je priechodné, dá sa prejsť v podstate nerušene. Peší sa bez problémov dostanú po chodníkoch. Možno to obmedzuje trošku parkoviská. Predsa len, tie šíky sa tam potrebujú zoradiť a napochodovať. Nemyslím si, že ide o také obmedzenie, ktoré by v meste strpčovalo ľuďom život," dodal primátor.
Armáda: Vojakov separovať nechceme
Hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga vysvetlil, že slávnostné privítania sa organizujú aj na verejných priestranstvách v Nitre, Prešove, Žiline, Martine, Trebišove, Leviciach, Rožňave a Trenčíne.
Potvrdil, že rozhodujúce úlohy v operáciách plnili v poslednom období predovšetkým útvary z posádky Michalovce, a preto aj mesto bolo dejiskom viacerých slávnostných nástupov.
"Vyslaní vojaci reprezentujú Slovenskú republiku, a tým aj všetkých občanov Slovenska, nielen Ozbrojené sily SR alebo svojich rodinných príslušníkov. Keďže realizácia týchto národnoštátnych a zahraničnopolitických záujmov je hradená z verejných prostriedkov, rezort obrany má nielen záujem, ale priamo povinnosť informovať verejnosť o plnení úloh v operáciách," vysvetlil Vanga.
Verejné odmeňovanie je podľa neho súčasne morálnym ocenením vojakov. "Určité krátkodobé obmedzenia v centre mesta počas nástupu sú podľa nášho názoru vysoko prevážené vyššie uvedenými pozitívami," zdôraznil Vanga.
Ministerstvo obrany neplánuje tieto aktivity výhradne v útvaroch, považuje takúto separáciu vojakov od verejnosti za nevhodnú.
"Navyše verejné vítanie vojakov vracajúcich sa zo zahraničných misií je úplne bežné aj u našich spojencov, kde sa takéto akcie dokonca tešia ešte výraznejšiemu pozitívnemu záujmu verejnosti a miestnych reprezentácií," uzavrel Vanga.
Nástupy sú divadielkom pre príbuzných
Vojaci, ktorých denník Korzár oslovil v ankete, majú na nástupy v centre Michaloviec rozdielne názory. "Keď som sa vrátil z misie v Eritrei, padlo mi to dobre. Nastúpili sme v meste a videli nás aj ľudia. Bol som na nás naozaj hrdý. Nevidím na tom nič zlé," povedal profesionál zo ženijného práporu.
Opačný názor má vojak z mechanizovaného práporu. "Je to len lacná a falošná propaganda. V ten deň dáme na námestie najlepšiu techniku, aby verejnosť videla, akí sme bojaschopní. Ale v bežnej prevádzke sa vozíme na rozpadajúcich uazoch. Tie nástupy sú divadielko pre rodičov, príbuzných a širokú verejnosť. Reálne nemá armáda peniaze na výcvik, náboje, streľby, ani na pohonné hmoty do vojenskej techniky," povedal profesionál.
Ďalší z vojakov hovorí, že verejnosti sa predstiera len názor, že zastupujú na misiách vyššie medzinárodné poslanie. "Naše dôvody, prečo sme išli do misie, sú pritom oveľa jednoduchšie. Viacerí si idú zarobiť na kúpu alebo rekonštrukciu bytu, domu alebo na nové auto. Nie sú v tom žiadne národné ani iné záujmy," dodal vojak, ktorý pôsobil vo viacerých misiách.
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín