Umelecký sochár Arpád Račko prezentuje v západnom krídle
barokovo-klasicistického kaštieľa vyše 80 svojich diel. Okrem sôch môžu návštevníci obdivovať aj jeho komorné plastiky a obrazy. Lakomá prostredníctvom svojich obrazov poodhaľuje krásu folklóru a regiónu Zemplína.
MICHALOVCE. Návštevníci Zemplínskeho múzea v Michalovciach môžu až do 21. júna obdivovať diela 80-ročného sochára Arpáda Račka a výtvarníčky Ľudmily Lakomej-Krausovej. Takmer dvesto diel od spomínaných autorov prináša milovníkom umenia jedinečný umelecký a estetický zážitok.
Lakomá odhaľuje krásy Zemplína
Výtvarníčka Ľudmila Lakomá-Krausová patrí v súčasnosti medzi popredných predstaviteľov výtvarného života regiónu Zemplína. Jej múzou a inšpiráciou je práve spomínaný región, okolitá príroda, ľudová architektúra, malebné dedinky, ich obyvatelia a mesto Michalovce. Jej výtvarný pohľad na rodný kraj prináša stále nové výtvarné transpozície a kompozičné dominanty. Návštevníci múzea môžu zhliadnuť v kaštieli približne 80 jej obrazov. Lakomá tu vystavuje aj ikony. "Výtvarné majstrovstvo autorky si našlo cestu aj k novodobej sakrálnej maľbe - ikone. Milka Lakomá ju úspešne uplatňuje ako súčasť obrazovej kompozície. Spojením kánonovej tradície ikonopisnej maľby a súčasného zväčša krajinného pozadia tak vznikajú pôsobivé diela," uviedla kurátorka výstavy Gabriela Haščáková-Vizdalová. Lakomá sa zameriava na krajinomaľbu, zátišia, figurálne kompozície a sakrálne motívy. "Pri pohľade na jej tvorbu vidíme nevšedný optimizmus a vieru v dobro a v krásno, prevažujú samé radostné či radosť vzbudzujúce kompozície. Milka má nadanie vidieť vášnivo a sprostredkovať to divákovi," vysvetlila Vizdalová. Lakomá vystavovala v Zemplínskom múzeu prvýkrát pred 30 rokmi. Tohto roku oslavuje výtvarníčka okrúhle životné jubileum. Má sedemdesiat rokov.
Nestor slovenského sochárstva
Račko sa venuje sochárstvu a tvorí vyše 60 rokov. V rokoch 1951-1957 vyštudoval sochárstvo na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Autor sa venuje komornej plastike, monumentálnej tvorbe a portrétom. Jeho diela sú známe po celom svete. Okrem Slovenska vystavoval aj v Paríži, Londýne, Prahe, Varšave, Moskve a v ďalších metropolách Európy. Jeho diela sú podľa kurátorky výstavy bytostne zakotvené v realite. "Sú plné invencie a sú dokonale remeselne zvládnuté a vzbudzujú emócie," vysvetlila Vizdalová. Račkove sochy môžu obdivovať obyvatelia celého Slovenska aj na svojich námestiach a v uliciach. Známa je jeho socha maratónskeho bežca, ktorá je dominantou Námestia maratónu mieru v Košiciach. V Krompachoch zasa Pamätník oslobodenia a v Humennom Pamätník vďaky a družby. V Michalovciach sú známe jeho dve plastiky Pavla Horova, ktoré sa nachádzajú pred Gymnáziom P. Horova a Základnou školou na Ulici. kpt. Nálepku. Výstavu pripravilo múzeum v spolupráci s Klubom Zemplínčanov v Košiciach a mestom Michalovce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín