Povodne ďalej sužujú utrápených Zemplínčanov. V Trebišove odstraňujú následky veľkej vody, stále je tu zaplavená Bottova ulica. Ľudia pri rieke Trnávka v miestnej časti Milhostov môžu po dvoroch a záhradách chodiť len v gumákoch. Ľudia z okraja Zemplínskeho Hradišťa už nepozerajú do polí, ale všade vidia len vodnú plochu, podobnú Zemplínskej šírave. Jednu z ulíc Borše celkom zaplavilo. Prejsť sa ňou dá len na člne, prípadne bicykli. Nápadití obyvatelia dokonca používajú "teru", ktorou za normálnych okolností orú v záhrade.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. V Trebišove je na tom stále najhoršie mestská časť Milhostov. Domy na Trnavskej ulici zaplavila rieka Trnávka ešte v sobotu podvečer. Hladina vody v ich záhradách, garážach a na dvoroch stále stúpala. Trápenie a šoky zažívajú už štyri dni.
Milhostovčanom voda "spojila" záhrady
"Už sa to upokojuje, ale pozrite, všade máme vodu. Všetko je zničené. Aj dom nám trochu chytilo, toľko vody tu bolo. Zvieratá sme museli dať inde," hovorí babička Margita Mrázová, ukazujúc na zvyšky úrody.
Jej záhrada "vďaka" vode celkom splynula so susedkinou. Kričia si od bránok rýchle správy, čo nové. Kým ony debatujú, za ich domami spevňujú roztrhnutú hrádzu nákladné autá plne naložené kameňmi. "Inak ako v gumákoch sa tu teraz pohybovať nedá. Takúto vodu tu nikto nepamätá. Mali sme čosi podobné v rokoch 1963 a 1999, ale nie až takto."
Margita Mrázová ukazuje na zvyšky úrody v Milhostove. Foto: Lýdia Vereščáková
V Hradišti vrecovala armáda
O nič lepšiu situáciu nemajú ani v Zemplínskom Hradišti. Okolo mosta cez Trnávku stále stoja ľudia a pozerajú do polí. Teda nie do polí, ale na obrovskú vodnú masu, ktorá siaha až takmer k dedine. Pýtajú sa: Priblíži sa, či nie? Na druhej strane dediny tlačí rozvodnený kanál vodu do dediny. "Musia to zavrecovať, aby voda nevošla do dvorov a domov. Zavolali sme na pomoc armádu. Je tu asi 40 vojakov. Z vriec vytvoria vrstvu asi 40 centimetrov a musíme sa len modliť, aby až o toľko voda nestúpla," v rýchlosti vysvetľuje šéf krízového štábu Róbert Puci.
O chvíľu už celý krízový štáb sedel v obrnenom transportéri. Chcel skontrolovať stav Ondavy pri čerpacej stanici Július, neďaleko ktorej sa pretrhla hrádza na trebišovskej strane. Krízový štáb hľadal známky poklesu márne. Naširoko – naďaleko nevidel nič, len samú vodu. "Ondava klesla, ale voda z nej ďalej vyteká do polí a šíri sa. Budeme sa snažiť uzavrieť pretrhnutú hrádzu, aby sme to zastavili," dodal Puci.
V Borši funguje prievozník
Božie dopustenie majú od utorkového rána ľudia v Borši. Poprepájané vodné toky, uvoľnená hrádza Ondavy, spodná voda a blízky Bodrog aj Roňava tu narobili paseku.
"Najskôr zaplavil Boršiansky potok Pasienkovú ulicu a teraz to chytilo aj nás. Jaj, Bože, také ani ja nepamätám. Tlačí to od riek aj zdola," ťažká si 82-ročná Anna Behyňová, ktorá žije hneď oproti slávnemu kaštieľu Rákocziho.
Ukazuje na zničenú záhradu za domom. Všetko je pod vodou. Ale aj pri tejto smole má aspoň trochu šťastia, do domu sa dokáže dostať suchou nohou od ulice. Jej susedia z vedľajšej Bodrožskej ulice sú na tom horšie. Na ulicu sa inak ako na člne nedá dostať. "Nech sa páči, nastúpte," núka pomoc mladučký Ján Ruščanin, ktorý tu od rána robí "prievozníka".
Suchožovci z Borše majú celú záhradu pod vodou.
Poštu roznášali na člne
Pri krčme na začiatku dediny nechýba oznam, že tento druh prepravy je k dispozícii každému. "Aj ja som poštu roznášala na člne, inak sa to nedalo," zasmiala sa sympatická poštárka, ktorú sme stretli v inej časti dediny.
Pohľad na zaplavenú ulicu je šokujúci. Cesta je pod vodou, označujú ju len palice, trčiace z vody po kolená. Jozefa Suchožu spôsob, ako celá povodeň prišla, hnevá: "Mali sme také čosi už pred jedenástimi rokmi, ale vtedy nás voda prekvapila, takže sa fakt nedalo nič robiť. Žiaľ, teraz o tom všetci vedeli, ale nikto nič neurobil, aby zmiernil následky. Aby zachránili mesto Trebišov, pustili to sem... Jednoducho nás len pripravili, že to bude takto."
Jeho manželka a dcéra ukazujú zaplavený dvor, stromy, okrasné dreviny aj úrodu: "Takto to vyzerá na všetkých dvoroch, je ich tu asi tridsať. Nevedno, kedy voda opadne. Aspoň do domu to nevošlo. Ale vonku sú obrovské škody. Háčik je v tom, že práve škody na dvoroch nám poisťovne nezaplatia."
Napriek obrovským problémom a tvrdým skúškam Boršancom nechýba zmysel pre humor a kreativita. Okrem člnov a bicyklov vymysleli aj netradičný dopravný prostriedok – "teru", ktorou sa orie záhrada...
Krízový štáb zachraňuje zvieratá z rozvodnenej Ondavy.
Voda uväznila aj zvieratá
Rozvodnená Ondava, ktorá cez pretrhnutú hrádzu uniká do polí a z opačnej strany jej "kontruje" Trnávka, zaplavila stovky hektárov pôdy. Tým uväznili vo vodnom väzení aj voľne žijúcu divú zver, ktorá tu žije na desiatky. V priamom prenose to videl krízový štáb, ktorý z obrneného transportéra pri ceste k hrádzi Ondavy mohol voľným okom na vzdialenosť len pár metrov sledovať srny, zajace aj vodné vtáctvo. Zúfalé a unavené zvieratá našli ostrovčeky v obrovskej mase vody a tu stáli. Transportér ich vyplašil a uniknúť nemali kde. Srny a zajace sa snažili utiecť nabok od cesty, ale tam ich čakala len ďalšia voda. A hlbšia, kde už museli plávať. Dvojica vyšťavených sŕn to vzdala a zostala stáť dva metre od transportéra.
Šéf krízového štábu Róbert Puci a jeden z hasičov skočili do vody a jednu z nich odchytili s tým, že ju pustia na pevnej zemi: "Ďalší útek by už nezvládli a utopili by sa, lebo sú vysilené." Podobne odchytili a zachránili aj zajaca. Druhú srnu nechytili. Puci mal pravdu, pri ceste späť už našli len jej nevládne telo. Obe zvieratá po návrate k Zemplínskemu Hradišťu pustili do voľnej prírody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín