TREBIŠOV. Situácia v povodiach východoslovenských riek, ktoré v uplynulých dňoch zaplavili desiatky obcí, sa dnes podľa vyjadrení vodohospodárov stabilizovala. V Košickom kraji však v súvislosti s nepriaznivou prognózou počasia naďalej platí tretí, teda najvyšší stupeň povodňovej aktivity. Podľa predpovede počasia má aj zajtra a v piatok na východnom Slovensku pršať.
Na rieke Ondava, kde hladina dosiahla v noci z pondelka na utorok rekordných 686 centimetrov, čo viedlo k pretrhnutiu hrádze, zaznamenali dnes mierny pokles. Voda však naďalej vyteká z poškodenej hrádze pri Zemplínskom Hradišti neďaleko Trebišova. V mestských častiach Paričov a Nový Majer, ktoré sú najviac ohrozené, sú v pohotovosti vojaci a hasiči, pripravené sú mobilné protipovodňové steny, ktoré by mali ochrániť ľudí a ich príbytky.
Pozornosť vodohospodárov sa teraz presúva na juhovýchod Košického kraja, predovšetkým na rieku Latorica, ktorá k nám priteká z Ukrajiny, a po sútoku s Ondavou tečie ďalej ako Bodrog.
„Vzostup hladín pretrváva v povodí rieky Bodrog, v Latorici priteká povodňová vlna z Ukrajiny," informoval denník SME Dušan Mydla zo Slovenského vodohospodárskeho podniku v Košiciach. „Máme aktuálne informácie od našich ukrajinských partnerov, podľa ktorých očakávame, že Latorica bude kulminovať v Čope v noci na štvrtok. Hladina na ukrajinskej strane by mala dosiahnuť 695 až 710 centimetrov."
Podľa Mydlu nie je to výnimočný jav. Napríklad 710 centimetrov na Ukrajine namerali aj v roku 2006. „V Kapušanoch by Latorica mala kulimovať na úrovni cez 800 centimetrov. Ako sa to prejaví v Strede nad Bodrogom, ťažko povedať. Všetko závisí od postupu povodňovej vlny na rieke Tisa," uviedol Mydla.
Vodné nádrže Zemplínska Šírava, Domaša, Starina a Ružín sú po dlhotrvajúcich dažďoch plné. Vodohospodári ich postupne vypúšťajú, aby v prípade nepriaznivého počasia mali dostatočný zásobný priestor.
„Naši ľudia určení na prípravu sanačných opatrení sú v teréne, zasadá krízový štáb, ktorý situáciu neustále monitoruje," povedal Mydla
V súvislosti s predpoveďou počasia by mal mať ťažko skúšaný východ Slovenska najhoršie už za sebou. Hydrometeorológovia predpokladajú v najbližších dňoch maximálne zrážky desať až dvadsať milimetrov. Čo to v praxi znamená?
„Keď nebude pršať, situácia na vodných tokoch by mala byť ustálená. Pri každom milimetri zrážok sa však hladiny okamžite mierne zdvihnú," dodal Mydla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín