Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

Voda v Ondave klesá, Trebišovu evakuácia nehrozí

Povodňová situácia v Trebišove a na Ondave sa pomaly upokojuje. Ondava pretrhla v noci nadnes pri Zemplínskom Hradišti hrádzu a zaliala rozsiahle územie.

Vľavo naplnená riečka Trnávka, ktorej hrádza zadržiava vyliatu vodu z pretrhnutej hrádze na Ondave.Vľavo naplnená riečka Trnávka, ktorej hrádza zadržiava vyliatu vodu z pretrhnutej hrádze na Ondave. (Zdroj: TASR)

Povodňová situácia v Trebišove a na Ondave sa pomaly upokojuje. Ondava pretrhla v noci nadnes pri Zemplínskom Hradišti hrádzu a zaliala rozsiahle územie.

TREBIŠOV. Hrádza Ondavy sa pretrhla dnes približne tri hodiny po polnoci blízko katastrálneho územia obce Zemplínske Hradište. Hladina rieky dosiahla medzi polnocou a druhou ráno rekordnú výšku 686 centimetrov. Je to o 24 centimetrov viac ako pred šiestimi rokmi, keď voda pretrhla hrádzu na inom úseku.

K pretrhnutiu došlo pár kilometrov od mestských častí Trebišova, konkrétne pri prečerpávacej stanici Július pod mestom. Prietrž hrádze má v súčasnosti šírku zhruba 30 metrov. Vyteká z nej voda do priestoru polí medzi riekou Ondava a hrádzou riečky Trnávka nad ich sútokom. Ich hrádze zatiaľ zachytávajú vodu na ploche zhruba 5x15 km v tvare písmena V.

Trebišovské časti nebolo potrebné evakuovať

Potencionálne ohrozené boli dve časti Trebišova - Paričov a Nový Majer. Evakuácia obyvateľstva im však nehrozí.

Ako po zasadaní krízového štábu uviedol jeho šéf a prednosta trebišovského obvodného úradu Róbert Puci, vzhľadom na pokles rieky Ondavy nezačali s evakuáciou okolo 150 obyvateľov Nového Majera a nestavajú ani prenosné hrádze okolo Paričova. Na rieke Ondava naďalej platí tretí stupeň povodňovej aktivity, avšak v porovnaní so stavom o piatej ráno jej hladina klesla o viac ako meter a pol.

Časť zatopenej plochy po vyliatí Ondavy. Foto: TASR/František Iván

„V noci budeme v pohotovosti, ľudia i technika a v prípade potreby vieme zasiahnuť. Protipovodňové steny sú tak šikovne zostrojené, že ich vieme rýchlo postaviť, ak by bolo treba. No dúfam, že nezačne výdatne pršať a nestúpne Ondava, ani sa nič mimoriadne neudeje,“ povedal Puci. Doložil, že ešte stále sa čerpá voda z objektov vo Vojčiciach, Milhostove a v meste Trebišov na uliciach Jablonková, Bottova a kpt. Nálepku.

Puci uviedol, že ľudia likvidujú následky škôd a život sa vracia do normálnych koľají. Plné ruky práce s čerpaním vody majú hasiči. Aby sa predišlo infekčným ochoreniam, lekári očkujú deti z rizikových skupín obyvateľstva. Niektoré obce, kde zatopilo studne, zásobujú pitnou vodou cisterny. Slovenský Červený kríž ponúkol materiálnu pomoc, najmä priemyselné sušiace zariadenia.

Na Novom Majeri sa zastavil život

TREBIŠOV. Voda ohrozovala okrajovú časť Trebišova Nový Majer. Okolo obeda sem už polícia nepustila ani nohu. Život obyvateľov Nového Majera sa zastavil ešte ráno.

"Prišli nám povedať, aby sme sa pripravili na prípadnú evakuáciu. Nikto z nás nešiel do práce ani deti do školy. Kto mohol odísť, odišiel. Aj ja som poslal manželku a deti preč," povedal Ján Karčmár. Dodal, že tu v 40 domčekoch žije asi 300 ľudí, asi polovica odišla. Priznal, že na také čosi sa nepamätajú ani najstarší obyvatelia Nového Majera. "Najstaršia je tu 92-ročná Alžbeta Sádelová, najmladší môj 7-mesačný syn. Na evakuáciu je pripravených 112 dospelých - ja som pripravoval zoznam. Pobalili sme si to najnutnejšie a čakáme, čo bude."

On ani ostatní oslovení nedokázali uveriť, že možno budú musieť opustiť domovy. "Boli sme pozrieť na bicykloch, voda je od nás asi 1,5 kilometra. Ktovie, ako to dopadne. Veríme, že nebudeme musieť odísť - podobná situácia bola v roku 1969. Olšinu (ďalšia okrajová časť, ktorá je momentálne neobývaná - pozn. red.) vtedy zaplavilo a nás nie."

Lýdia Vereščaková

Na druhej strane hrádze Ondavy, smerom na Michalovce, uvoľnili okolo 10. hodiny betónový priepust, ktorá tam bola vybudovaná po poslednej záplave spred šiestich rokov a nad ránom sa tam ešte uvoľňovala úmyselne zásahom časť hrádze, aby z nej mohla odtekať voda a odľahčila tak prietrži, ktorá je smerom na trebišovskú stranu.

Detail na pretrhnutú hrádzu Ondavy. Foto: Lýdia Vereščaková

Na mieste v okresoch Trebišov a Michalovce zasahovalo nepretržite celú noc zhruba sto hasičov, 140 príslušníkov ozbrojených síl a množstvo dobrovoľníkov, ktorí jednotlivé vrecia s pieskom museli prenášať niekoľko sto metrov, pretože na rozmočenej hrádzi sa nedali použiť ťažké mechanizmy.

"Hrádza v noci povolila z toho dôvodu, že nám začala voda pretekať cez hrebeň a odplavila vrchnú časť zeminy. Došlo tak k podmytiu hrádze zvnútra. Teraz je hladina Ondavy oproti nočnému stavu zhruba o meter nižšie, cez hrádzu nepreteká voda už na žiadnom mieste a znížil sa aj tlak, to znamená, že by nemalo dôjsť k ďalšiemu narušeniu hrádze," dodal Róbert Puci.

Kaliňák kontroloval pretrhnutú hrádzu

TREBIŠOV. Situáciu prišiel do Trebišova v noci skontrolovať minister vnútra Róbert Kaliňák (na snímke TASR): „Hrádza sa, našťastie, pretrhla na mieste, ktoré je udržateľné. Máme informácie, že hladiny na horných tokoch začínajú klesať, situácia by teda nemusela byť dramatická," uviedol na tlačovej besede.

Ranný letecký prieskum z vojenského vrtuľníka potvrdil, že voda z prietrže obchádza mesto. Pri pretrvávajúcich dažďoch ale nie je vylúčené, že hladina Ondavy ešte stúpne a prekážku môže prekonať.

„Lokálne záplavy sú na celom Slovensku. Verím, že nasadené sily a prostriedky dokážu zabrániť predovšetkým stratám na životoch a minimalizovať materiálne škody," uviedol Kaliňák.

Na otázku denníka SME, či vláda venovala počas uplynulých rokov dostatočnú pozornosť protipovodňovým opatreniam a či sa darí investície efektívne využívať minister reagoval: „Za posledné štyri roky sa podarilo rozvinúť množstvo aktivít, ktoré smerujú k zmierneniu škôd, ktoré pri záplavách vznikajú. Napríklad tento rok bola dokončená v Bratislave protipovodňová stena, ktorá dokáže ochrániť mestskú časť Devín pred vodami Moravy a Dunaja."

Ako uviedol, v posledných rokoch vznikajú záplavy na miestach, kde predtým neboli. „Ťažko predpovedať dopredu, kde vznikne problém. Máme vytipované rizikové oblasti. Pokryť celé Slovensko adekvátnymi opatreniami proti povodniam, si vyžaduje obrovské finančné prostriedky."


Mikuláš Jesenský

Fotografie z povodňovej situácie priamo v Trebišove nájdete tu.

Ondava obrátila tok Trnávky

TREBIŠOV. Ešte v pondelok popoludní nič nenasvedčovalo, že by sa v Trebišove mali odohrať záchranárske manévre. Hladina Ondavy však začala večer dramaticky stúpať, Po polnoci dosiahla nevídaných 686 centimetrov. „Je to absolútny rekord. Hladina bola o dvadsaťštyri centimetrov vyššia ako pri záplavách pred šiestimi rokmi," porovnáva Dušan Mydla zo Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Hrádza Ondavy pri Zemplínskom Hradišti neodolala. Okolo tretej hodiny v noci z pondelka na utorok ju povodňová vlna pretrhla. Voda si našla hneď vlastnú cestu. Ešte šťastie, že sa začala vylievať do polí smerom k hrádzi Trnávky. „Chlapi, toto ste ako dokázali?" - žartuje Trebišovčan Jozef Čičatko pri pohľade na rieku tečúcu „hore kopcom". Zázraky sa nedejú. Vysoká hladina Ondavy pri sútoku obrátila tok slabšej Trnávky. Navyše, vodohospodári začali aj z nej cez priepust vypúšťať vodu.

V mestských častiach Paričov a Nový Majer spôsobila voda poplach. Obidve ležia v medzi hrádzami. Zaúradovali hasiči a armáda. Ľudí a majetok by mali ochrániť mobilné protipovodňové steny zo štátnych hmotných rezerv. Armáda dopravila aj transportéra a ťažké mechanizmy, keby bolo potrebné obyvateľov evakuovať a hrádze upraviť.

V Paričove má dom dcéra Júliusa Pallaia. „Majetok už asi neuchránia. V pivnici je meter vody. Čerpal som štyri hodiny a hladina klesla o centimeter. Dcérka je v Anglicku, dnes už volal štyrikrát. Ale čo jej to pomôže?"

Mikuláš Jesenský

Preventívne evakuovali asi 170 ľudí, otvorili hrádzu aj polder

Po prerušení hrádze pri obci Markovce v okrese Michalovce s cieľom odľahčiť tok Ondavy na Trebišov sa v jej blízkosti vyliala na okolité polia voda.

"V dôsledku mechanického prerušenia hrádze pri Markovciach tečie tým pádom voda okrem trebišovskej aj na michalovskú stranu," informoval prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Michalovciach Marián Zolovčík. Dodal, že na základe preventívnych opatrení bolo v pondelok evakuovaných viac ako 170 ľudí z obce Markovce a z časti Malčíc, Hradištskej Moľvy.

Z Hradišťskej Moľvy "utekali" v noci

HRADIŠTSKÁ MOĽVA. Realitu evakuácie okúsili obyvatelia Hradišťskej Moľvy, ktorá je asi 3 kilometre od Malčíc v Michalovskom okrese. Celkovo tu žije asi 100 ľudí. V noci ich záchranári zobudili a museli odísť. Obec im pripravila ubytovanie v dvoch triedach základnej školy. Poskytli im ležadlá a deky.

"Prišli po nás okolo pol tretej, akurát sme sa stihli obliecť z pyžám a už sme museli ísť. Ani lieky som si nestihla zobrať," povedala Irena Goroľová. Naopak, jedine lieky si do vrecka stihla dať 57-ročná Božena Balážová: "Som cukrovkárka, zle by som dopadla."

Evakuovaní ľudia z Hradištskej Moľvy. Foto: Lýdia Vereščaková

Simona Badyová len obliekla deti a seba a šli: "Máme len to, nič viac." Najmladším evakuovaným nocľažníkom v škole bol 1,5-ročný Kamil Makula, ktorý v čase našej návštevy spal: "Bolo to rýchle, nič sme nestihli pobaliť." Všetci sa sťažovali, že nedostali raňajky.

Starostka: Na full service nemáme

Starostka obce Marta Tomková (HZDS) im pripomenula, že o evakuácii vedeli a mali sa na ňu pripraviť: "Trikrát sme tam boli a hovorili, že sa majú pripraviť. Bolo tam 100 ľudí, asi 40 odišlo k rodinám, zostalo ich 60 - a tých sme evakuovali. Žiaľ, asi nepochopili, že cieľom evakuácie je zachrániť životy, čo sme aj urobili. Oni asi čakali full service ako v interhoteli."

Dodala, že na obed im navaria polievku a kyslé zemiaky s klobásou, večeru už budú mať suchú: "Obec to neutiahne. Nemáme na to peniaze." Vie, čo hovorí, pred šiestimi rokmi pri rovnakej situácii obec evakuovaných ľudí živila celý týždeň, kým voda neopadla a nemohli sa vrátiť domov. Starostka ešte okolo jedenástej dúfala, že voda opadne a evakuovaných vrátia domov. Nestalo sa - voda postúpila k obci a zaliala prístupovú cestu do Hradišťskej Moľvy. "Musia tu zostať."

Lýdia Vereščaková

Povodňová situácia sa podľa slov prednostu Zolovčíka na ostatných územiach okresu Michalovce a Sobrance stabilizovala. "Pri Lekárovciach je rieka Uh po kulminácii, stav sa normalizuje, tu už problémy neevidujeme. Situácia sa stabilizovala aj v rámci rieky Laborec kvôli otvoreniu poldru Beša," konštatoval.

V Markovciach Ondava ešte pred polnocou pretiekla cez hrádzu, následne začali napúšťať suchý polder Beša. "Do priestoru poldra Beša sa napúšťa voda z Laborca a keďže v ňom bude menej vody, tým pádom odtečie skôr voda aj z Ondavy," informoval Zolovčík.

Ako vysvetlil pracovník košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Roman Ivančo, po konzultáciách s ústrednou povodňovou komisiou a príslušnými ministerstvami včera večer otvorili suchý polder Beša, ktorý je schopný pojať až 53 miliónov kubických metrov vody. Odľahčili tým prítok vody z Laborca do Bodrogu, do ktorého vteká aj Ondava. Ondava však naďalej stúpala a tak po ôsmej večer vodohospodári otvorili aj časť hrádze na Ondave pri Markovciach a kontrolovane začali vypúšťať vodu, ktorá zaplavila okolité polia.

Čítajte, aká je aktuálna povodňová situácia na východe - v podtatranskom regióne, na Spiši, v košickom regióne, v prešovskom regióne. Pozrite si aj aktuálny stav na riekach východu.

Laborec sa vylial pri Zbudzi

Zlá situácia bola ešte v pondelok aj na rieke Laborec. V pondelok podvečer došlo k jeho preliatiu medzi obcou Zbudza a mestom Michalovce. Voda zaplavila polia a areál stavebnej firmy. Dnes ráno sa situácia upokojila a Laborec začal výrazne klesať.


Laborec sa vylial medzi obcou Zbudza a Michalovcami. Zaplavil polia a areál stavebnej firmy. Foto: Milan Potocký

Prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Michalovciach Marián Zolovčík vysvetlil, že Laborec sa prelial v pondelok popoludní len na jedinom úseku pri obci Zbudza. Časť koryta v smere na Zemplínsku šíravu spevňovali vrecami s pieskom. Situácia sa dnes ráno upokojila a na rieke zrušili tretí stupeň povodňovej aktivity. Zolovčík vysvetlil, že veľké prívalové vody Laborca neohrozili mesto Michalovce. Značná časť toku bola presmerovaná z hate pri Petrovciach nad Laborcom do vodnej nádrže Zemplínska šírava. Hoci je Šírava v týchto dňoch dosť naplnená, podľa Zolovčíka má stále dosť kapacity na prijímanie vôd z Laborca.

Zlepšila sa situácia na hornom Zemplíne

Výrazne sa zlepšil stav na severe východného Slovenska. Kvôli stabilizácii vodných tokov bol dnes ráno pre okresy Humenné a Medzilaborce zrušený tretí povodňový stupeň.

"Kritická situácia, keď boli v regióne Humenného a Medzilaboriec pozalievané mosty a hlavné cesty sa stabilizovala, o 8.00 h som zrušil tretí stupeň povodňovej aktivity v obidvoch okresoch a v platnosti sa ponechal druhý," uviedol prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Humennom Jozef Harakaľ. Dodal, že vodné toky sa dostali do svojich korýt a situácia sa vracia do normálu.

Podľa jeho slov boli v týchto dňoch v rámci Humenského okresu vodou najviac postihnuté obce Lukáčovce, Košarovce, Pakostov, Nižná a Vyšná Sitnica. "Kritická situácia bola aj v Medzilaborciach a okolí, a to v obciach Krásny Brod, Kalinov, Čabiny či Ňagove," poznamenal.

"Zvýšená hladina Hlbokého potoka pretekajúceho obcou nám poškodila reguláciu koryta, obecnú a štátnu komunikáciu, dva mosty a vodovodné potrubia," povedal pre TASR starosta Kalinova Andrej Krajňak. Problémy s poškodením mosta majú aj v obci Čabiny.

Podľa vyjadrenia Petra Kubíka z Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove sa bude dnes pokračovať s odstraňovaním následkov povodní. "Naši príslušníci sa momentálne podieľajú na odčerpávaní vôd napríklad v obciach Ňagov a Ohradzany, ľudia sa nám postupne hlásia aj z iných oblastí, zapisujeme ich do poradovníka a neskôr sa príde aj k nim," informoval Kubík.

Počasie ostáva nestabilné. V predpoludňajších hodinách v Humennom pršalo. Dážď stále trápi obyvateľov v severných obciach na hranici s Poľskom. Podľa Harakaľa dážď môže spôsobiť problémy v Kalinove a okolí v okrese Medzilaborce.

Povodne na Zemplíne. Čítajte, aká bola situácia v nedeľu a v pondelok.

Detail roztrhnutej hrádze na Ondave, stav popoludní. Foto: TASR/František Iván

Čerpacia stanica, pri ktorej došlo k prietrži hrádze na trebišovskej strane Ondavy. Foto: Lýdia Vereščaková

Zaplavené obce v okolí Trebišova. Foto: TASR/František Iván

Voda sa nebezpečne blížila k okrajovým častiam Trebišova. Foto: Lýdia Vereščaková

Zaplavená časť obce Hraň. Foto: SITA/Ivan Fleischer

V trebišovskej časti Nový Majer čakali, či ich zasiahne voda z vyliatej Ondavy. Foto: Lýdia Vereščaková

Pohľad na vyliatu Ondavu pri Zemplínskom Hradišti. Foto: TASR/František Iván

Vrecovanie pri Zemplínskom Hradišti. Foto: TASR/František Iván

Vrecovanie pravého brehu riečky Trnávka pri Zemplínskom Hradišti. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Budovanie mobilných hrádzí pri obci Zemplínske Hradište. Foto: TASR/František Iván

Zaplavené chodníky v Zemplínskom Hradišti. Foto: TASR/František Iván

Prekopaná hrádza kanála Trnávka pri trebišovskej mestskej časti Milhostov. Foto: TASR/Roman Hanc

Obeť povodní. Vo Vojčiciach pri Trebišove museli zabiť prasa, aby sa vo vysokej vode neutopilo. Foto: TASR/Roman Hanc

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
 1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
 2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
 3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
 4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 8. Super zábava, super deň
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 16 211
 2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 775
 3. Ako znížiť vysoký cholesterol? 5 493
 4. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 204
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 066
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 743
 7. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska? 4 568
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 4 022

Blogy SME

 1. Miroslav Daniš: Andrej Podkonický, ďalší do partie
 2. Dávid Kyzek: Top 10 Slovákov pre Draft NHL 2023
 3. Vlasta Sedláková: Ako Slovan Fans zavraždili Daniela Tupého
 4. Ján Šeďo: Záznam z dopravnej nehody : "Poľahčujúca okolnosť - bol opitý".
 5. Jozef Varga: Krkavci / 12. /
 6. Anna Miľanová: Experimenty v modrom...
 7. Jozef Varga: Judas Priest 50 rokov parádna muzička...
 8. Jozef Varga: Motorhead boli a sú vždy v mojej TOP 10...
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 23 894
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 689
 3. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 8 907
 4. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 7 229
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 493
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 517
 7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 5 073
 8. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 5 063
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Miroslav Daniš: Andrej Podkonický, ďalší do partie
 2. Dávid Kyzek: Top 10 Slovákov pre Draft NHL 2023
 3. Vlasta Sedláková: Ako Slovan Fans zavraždili Daniela Tupého
 4. Ján Šeďo: Záznam z dopravnej nehody : "Poľahčujúca okolnosť - bol opitý".
 5. Jozef Varga: Krkavci / 12. /
 6. Anna Miľanová: Experimenty v modrom...
 7. Jozef Varga: Judas Priest 50 rokov parádna muzička...
 8. Jozef Varga: Motorhead boli a sú vždy v mojej TOP 10...
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 23 894
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 689
 3. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 8 907
 4. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 7 229
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 493
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 517
 7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 5 073
 8. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 5 063
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu