Korzár logo Korzár Dolný zemplín
Utorok, 11. december, 2018 | Meniny má Hilda
Nájdete nás na webe
AKTUALIZOVANÉ 22:46

Trebišovský okres hlási mimoriadnu situáciu. Voda zaliala domy

Trebišovský okres paralyzujú povodne. V 25 obciach je tretí stupeň povodňovej aktivity, po 17. hodine vyhlásili v okrese mimoriadnu situáciu.

Situácia dnes predpoludním v obci Michaľany.(Zdroj: TASR/František Iván)

Trebišovský okres paralyzujú povodne. V 25 obciach vyhlásili v nedeľu večer tretí stupeň povodňovej aktivity, po piatej večer vyhlásili v okrese aj takzvanú mimoriadnu situáciu.

POVODŇOVÁ AKTIVITA
Čím vyšší stupeň, tým vyššie nebezpečenstvo
 • 1. stupeň - stav bdelosti (nebezpečie povodne, začína sa hliadkovanie)
 • 2. stupeň - stav pohotovosti (nebezpečie sa zmenilo na skutočnú povodeň, aktivizujú sa orgány protipovodňovej ochrany)
 • 3. stupeň - stav ohrozenia (v záplavovom území hrozia škody väčšieho rozsahu alebo sú ohrozené životy)

Kde zistiť aktuálne stupne povodňovej aktivity a vývoj na jednotlivých tokoch?

O vývoji hladiny riek neustále informuje Slovenský hydrometorologický ústav na jeho webstránke v častiach
Hydrologické spravodajstvo a Hydrologické výstrahy

TREBIŠOV. V Trebišovskom okrese sa situácia celý nedeľný večer zhoršovala. Vytrvalé dažde spôsobili lokálne záplavy, najmä v obciach pod Slanskými a Zemplínskymi vrchmi. Miestne potoky a kanály nestačili odvádzať vodu. Na mnohých miestach voda stekala z polí na cesty, do dvorov a zaplavovala pivnice.

Zasadal krízový štáb, ktorého súčasťou sú aj zástupcovia obvodnej povodňovej komisie. "Po 17. hodine sme vyhlásili v okrese mimoriadnu situáciu a riadenie záchranných prác preberá krízový štáb," informoval v nedeľu prednosta obvodného úradu Róbert Puci.

"V niektorých obciach sa to mierne zlepšuje. Lepšia je situácia v Čerhove, voda ide dole aj v Borši, zmizla aj z cesty od Nového Ruskova smerom na Sečovce," povedal Puci. "Naopak, stále je zlá situácia v jednej časti Sečoviec, ale aj u nás v Trebišove. Napriek prijatým opatreniam - prebúraniu hrádze na rieke Trnávka, jej hladina stúpa. Voda zaplavuje aj trebišovské sídlisko Juh, prichádza z polí a z melioračných kanálov. Darmo vrecujeme piesok a staviame hrádze, voda ide z každej strany."

Momentálne zasadá krízový štáb, ktorý rozhodne aj o ďalších opatreniach pre záchranné a zabezpečovacie práce. "Zatiaľ sme poslali deky, poľné lôžka a ďalší materiál pre desiatich evakuantov do Čerhova a do Nižného Žipova, kde evakuovali do miestneho kultúrneho domu okolo 20 ľudí," uviedol v nedeľu večer Puci.

"V obci Kuzmice museli pristúpiť k evakuácii približne 150 obyvateľov rómskej osady. V jej blízkosti sa totiž nachádza starý melioračný kanál, ktorý sa vylial a voda zaplavila niekoľko príbytkov Rómov," konštatoval Puci. "Kritická situácia je aj v obciach Žipov, Kazimír. Cesta do Maďarska je uzavretá, pretože voda zaplavila štátnu cestu tak, že cez ňu osobné autá neprejdú, voda zaplavila aj domy v obciach Čerhov a Borša. V Čerhove dokonca jeden dom z nepálených tehál spadol, ďalšie štyri sme evakuovali. V obci Cejkov museli pristúpiť k evakuácii jedného rodinného domu, pretože voda bezprostredne ohrozovala jeho obyvateľov."

Pre záplavy museli v nedeľu evakuovať dohromady približne 190 ľudí. Nikto v dôsledku povodní, či pri záchranných prácach neutrpel zranenia.

"Situácia je zložitá, no zatiaľ ju zvládame a robíme všetky potrebné opatrenia vrátane evakuácie, aby neboli ohrozené ľudské životy," povedal Puci. "Ľudia toho majú od rána už dosť a sú unavení. Na zasadnutí zvážime či nepožiadame o pomoc Záchrannú brigádu MV SR z Humenného, prípadne armádu."

Tretí povodňový stupeň platí pre Cejkov, Michaľany, Veľaty, Kašov, Stredu nad Bodrogom, Viničky, Čerhov, Hrčeľ, Borša, Černochov, časť Trebišova, Stanču, Zemplínsku Novú Ves- časť Úpor, Veľké Ozorovce, Sečovce, Bačkov, Trnávku, Kuzmice, Nový Ruskov, Kazimír, Žipov a niektoré ďalšie obce.

Povodeň je už aj na západnej strane Slanských vrchov v okrese Košice-okolie. Podrobnosti čítajte tu.

V Čerhove bola taká povodeň naposledy v roku 1953

Pred Čerhovom zastavoval policajt autá, muž v civile reguloval dopravu. „Ja tu nebývam, som z Košíc. Prišiel som pomôcť s čerpadlom. Musím ale počkať, kým voda ustúpi."

Veľké škody narobil miestny potok, ktorý zaplavil desiatky domov na dvoch uliciach. „Vody je tak do 50 až 80 centimetrov," informoval nás v nedeľu dopoludnia Kamil Balogh z Čerhova. „Chýba len schodík, aby nám vošla voda do domu," skonštatoval s tým, že ten ich, na rozdiel od zaplavených susedov, pritom stojí na vyvýšenom mieste. „Sused nestihol vybrať von auto z garáže, voda ho zaliala," povedal s tým, že domy oproti polícii zaplavilo úplne. „Zem je premočená, voda neodteká, nemôžeme ju odčerpávať."

Cesty a ulice sa zmenili na rieky, záhrady a polia na jazerá. „Môj otec povedal, že také dačo tu ľudia zažili naposledy v roku 1953," povedal.

Starosta Pavol Balogh je od večera na nohách. „Kto má pod domom pivnicu, určite je zaplavená. Zo štyroch domov sme museli evakuovať asi pätnásť ľudí. Jeden je úplne zničený. Steny z hlinených válkov nevydržali. Tam sa už bývať nedá."

Starosta dočasne nasťahoval šesťčlennú rodinu do kultúrneho domu. „Z ničoho nič som mal vodu po pás. Ženu a deti som vyniesol cez okno na ramenách. Neviem, čo s nami bude," horekuje otec rodiny. Dom nemal poistený.

„Obecné byty nemáme. Samozrejme, nenecháme ich len tak. Cez krízové centrum a Červený kríž sa im budeme snažiť pomôcť," ubezpečuje starosta. Dodáva, že situáciu skomplikoval aj výpadok elektrického prúdu a nemôže sa čerpať voda.

Spadnutá časť domu v Čerhove. Foto: Tomáš Jesenský

Evakuácia v Kuzmiciach

V Kuzmiciach museli v nedeľu popoludní evakuovať okolo 150 obyvateľov tunajšej rómskej osady, ktorú obkľúčila voda.

"Nechceli sme nič riskovať a radšej sme ich odtiaľ zobrali preč aj s ohľadom na deti. Uložili sa v kultúrnom dome. Zatiaľ dostali teplý čaj. Pokiaľ ide o jedenie, niečo si doniesli. Vyzerá to tak, že tu budú nocovať," uviedol starosta obce Ján Geňo. Podľa jeho slov evakuáciu ukončili okolo šestnástej hodiny.

"Viete, ale s nimi to je ťažko, niektorí odišli do kultúrneho domu, ale odtiaľ sa pobrali k príbuzným do inej časti dediny, iní zase prišli. Požiadali sme o materiálnu pomoc trebišovskú civilnú ochranu," povedal Geňo.

Podľa starostu voda prišla o jedenástej predpoludním a narobila problémy aj na Športovej ulici, keď vnikla do viacerých domov a zaplavila studne. Teraz už vraj nestúpa, miestni dúfajú, že prestane pršať.

V Nižnom Žipove voda pritekajúca z polí zaplavila niekoľko desiatok domov. "Nielen tu, ale aj na Rybničnej ulici sa situácia oproti ránu zhoršila a zatápa dvory. Už som objednal vrecia, piesok a budeme stavať hrádzky," hovorí starosta Ján Garbár.

Starosta obce Veľaty Jaroslav Barila uviedol, že sa na jednom mieste upchala dažďová kanalizácia. Voda zaplavuje časť cesty a chodník, no zatiaľ neobmedzuje premávku ani nezateká do dvorov. Snažíme sa to uvoľniť," povedal Barila.

Nepriaznivá situácia je stále v obci Borša, kde je zaplavená cesta a voda sa dostala do viac ako 20 domov.

V Trebišove prerušili hrádzu Trnávky

Kritická situácia sa v nedeľu podvečer vyhrotila aj v okresnom meste Trebišov. Voda pritekajúca z polí zaplavila večer ulice, domy a záhrady na Sídlisku-Juh. Prednosta Puci informoval, že hladina rieky Trnávka na niektorých miestach dosiahla svoje maximum a hrozí, že voda sa nekontrolovane preleje cez hrádzu, čo by mohlo spôsobiť zaplavenie rodinných domov.

"Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku prerušili ťažkou technikou ochrannú hrádzu, aby sa voda mohla vyliať smerom na polia," povedal Puci. Dodal, že tak by sa mala hladina Trnávky znížiť, čo by pomohlo aj neďalekým Sečovciam.

Hrádze na rieke v Sečovciach sú podľa neho čiastočne spevnené umelými zábranami, v prípade preliatia by však mohlo dôjsť k tomu, že by sa voda dostala až k tamojšiemu sídlisku.

Starosta Cejkova: Zasiahla nás prívalová voda z lesov

„Ráno okolo piatej, pol šiestej nás zasiahla prívalová voda z okolitých lesov," povedal nám dnes dopoludnia starosta Cejkova Ladislav Slovjak. Voda zaliala až dvadsať domov: „Jednu rodinu sme evakuovali liazkou, nemohli sa dostať von. V dome mali vody po kolená. Plníme pieskom a štrkom vrecia, aby sme vodu zastavili pri ďalších domoch." Slovjak informoval, že spolu s hasičmi boli bezmocní: „Vodu nie je ani kam odčerpávať. Nemá to v tomto lejaku ani význam. V dolnej časti dediny majú ľudia v domoch vodu po sokeľ."

Dodal, že Cejkovský potok, ktorý sa vylial, upravili nedávno za obecné peniaze len na jednom úseku, lebo na reguláciu celého nemali peniaze. Nešetril kritikou na vodohospodárov: „O potok sa nestarajú, odtoky sú zanesené, zarastené. Toto sú dôsledky."

Hladiny riek stúpajú na celom Slovensku. Podrobnosti nájdete tu.

Michaľany ovládol vodný živel. Foto: TASR/František Iván

V Michaľanoch zaplavilo desiatky domov

Na križovatke cestou do Michalian nás zastavil policajt. „Dá sa tam prejsť, ale len na vlastné riziko. Choďte pomaly a držte sa stredovej čiary," radil muž v uniforme. Cesta sa naozaj dala miestami skôr len tušiť. Z mohutného prúdu vody trčali len dopravné značky.

V dedine bola situácia vážna, ale relatívne pokojná. "Voda nám zaliala okolo 150 dvorov, suterény domov, studne. Zatopila aj časť cesty. Nasadili sme ľudí, plníme vrecia s pieskom a ukladáme, kde ešte môžeme čo to uchrániť. Galibu nám robí voda z polí, vylial sa aj potok Izra a Roňava zaplavila miestne futbalové ihrisko. Teraz sa neoplatí ťahať vodu, lebo čo vytiahnete, to aj pritečie nazad. Vodu niet vlastne ani kam vypúšťať. Len aby čím skôr prestalo pršať," hovorí starosta Štefan Tatranský.

Pri futbalovom štadióne postával hlúčik zvedavcov. Ihrisko pripomínalo skôr jazero. „Tak toto som ešte nezažil. Škoda, že nemrzne. Mali by sme perfektné klzisko," odľahčil vyčíňanie riečky Roňava jeden z domácich.

Zopár chlapov v nepremokavých plášťoch a gumákoch postávalo pred krčmou. Dali by si kávu, ale nemôžu. V obci nebol je od rána prúd.

Večer voda z miestneho potoka opadla. Starosta Š. Tatranský uviedol, že na ceste už vodu nemajú, stále však zostávajú zaplavené pivnice, mnohé dvory a studne. "Vodu sa pokúšali vytiahnuť hasiči čerpadlami, ale koľko vytiahli, toľko znovu natieklo naspäť. Nič sa nedá robiť, musíme ešte počkať," konštatoval starosta. Napriek tomu, že situácia sa výrazne zlepšila, obáva sa ďalších zrážok, ktoré hlásia predpovede.

Problémy v obci nezaznamenali ani v súvislosti s pitnou vodou. Starosta potvrdil, že zatiaľ nikto nežiadal o jej dodávku.

Hladina rieky Roňava začala podľa Tatranského podvečer mierne klesať, o 19. h sa však znovu zdvihla a chýbalo málo, aby sa preliala cez most. Okolo 21. hodiny sa znovu pustili do ukladania vriec s pieskom. Od rána zápasili s vybreženým miestnym potokom. Tentoraz sa začala z koryta vylievať rieka Roňava. Podľa starostu tok stále stúpal a asi 40 ľudí sa snažilo zabrániť vode, aby sa dostala k domom.

V Sečovciach zalialo hlavnú cestu

Povodeň narobila problémy už aj v Sečovciach, kde museli uzatvoriť cestu prvej triedy vedúcu cez mesto smerom na Michalovce, Trebišov a Vranov nad Topľou. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa košickej krajskej polície Jana Demjanovičová. Polícia odkláňa dopravu po obchádzkových trasách. Jediný prístup do mesta je v smere od Dargova.

Vážna situácia nastala, keď sa pretrhla hrádza na Trnávke a voda sa vyliala do mestskej časti Kochanovce.

"K nám udrela voda z polí. Mali sme zaliate dva prístupy, v smere od Košíc na ceste I/50 v dolinke pod rómskou osadou prišla voda z polí a hladina tu dosahovala až 90 centimetrov, teraz už trošku klesla, a druhý prístup bola cesta od Nového Ruskova, ktorá bola tiež zaplavená. Pod vodou máme približne 40 percent územia mesta. Ľudia majú vodu vo dvoroch, pivniciach, ale zatiaľ nie sú ohrozené životy, " uviedla primátorka mestečka Sečovce Monika Bérešová.

Situácia na ceste v meste Sečovce. Foto: TASR/Roman Hanc

Zároveň pochválila tunajších ľudí, ktorí obetavo pracujú pri vrecovaní a budovaní hrádzí. Dodala, že záchranné práce riadi miestna povodňová komisia.

O aktuálnej povodňovej situácii na východe Slovenska čítajte tu.

Zasadala Krajská povodňová komisia

KOŠICE. Vzhľadom k povodňovej situácii v nedeľu na poludnie začala svoju činnosť operačná skupina ochrany pred povodňami na Krajskom úrade životného prostredia Košice. Po zmapovaní situácie v teréne sa večer v zúženom zložení zišla na zasadnutí Krajská povodňová komisia (KPK) v Košiciach.

"Dohodli sme sa, že Policajný zbor SR zabezpečí obhliadky na najviac postihnutých miestach obcí, najmä na mostoch, aby sme predišli tragickej udalosti. Východoslovenská vodárenská spoločnosť bude zabezpečovať náhradné zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou. Zatiaľ majú odstavené čističky odpadových vôd Sečovce, Borša, Trebišov, Komárovce, Sliepkovce. To znamená, že je už postihnutý aj okres Michalovce. K prerušeniu ochrannej hrádze došlo na rieke Trnávka na základe súhlasu Ústrednej povodňovej komisie," uviedla pre TASR tajomníčka KPK Mária Michalcová. Ako dodala, podľa predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu by malo za 24 hodín napadnúť od 30 do 80 milimetrov zrážok.

tasr

Zaplavená cesta pri obci Čerhov. Foto: TASR/František Iván

Zaplavené ulice a domy v obci Kazimír. Foto: Tomáš Jesenský

Futbalové ihrisko v Michaľanoch sa ocitlo pod vodou. Foto: Tomáš Jesenský

Povodňová situácia v obci Hrčeľ. Foto: TASR/František Iván


Povodeň v obci Čerhov. Foto: TASR/František Iván

Zaplavená cesta pri obci Nový Ruskov. Foto: TASR/František Iván

Cestu do Michalian úplne zaliala voda. Foto: Tomáš Jesenský

Práce na povodniach v uliciach Sečoviec: Foto: Lýdia Vereščaková

Fotografie zo záplav v meste Trebišov nájdete tu.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Platbami kartou míňame viac. Čo by obchodníci mali vedieť o zákazníkoch
 2. Čo majú študovať naše deti, aby si v budúcnosti našli prácu?
 3. Mobil banking VÚB opäť bližšie k najlepšej bankovej aplikácii
 4. Objavte novinku s duálnym účinkom proti starnutiu pleti
 5. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre
 6. Na čo dbať pri výbere nehnuteľnosti? Tu je niekoľko rád
 7. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia
 8. Geológ: recykláciu umelého kopca v Slnečniciach sledujeme denne
 9. Volkswagen radí: ako svietiť a čo s hmlovkami?
 10. Nákupná cena dlhopisov bude čoskoro najnižšia v roku
 1. Kartou míňame viac. Čo by obchodníci mali vedieť o zákazníkoch
 2. Autokamery Mio a navigace teď s 3letou záruční dobou
 3. Move in immediately, if you feel like it
 4. Predaj poistenia motorových vozidiel cez web rastie a bude rásť
 5. Slováci sa pripravujú o stovky až tisícky eur
 6. Mobil banking VÚB opäť bližšie k najlepšej bankovej aplikácii
 7. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre
 8. Na čo dbať pri výbere nehnuteľnosti? Tu je niekoľko rád
 9. Objavte novinku s duálnym účinkom proti starnutiu pleti
 10. Mio Spirit 7700 - autonavigace překvapuje super výbavou
 1. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 20 973
 2. First moment za skvelú cenu: Neapol, Capri, Pompeje, Ischia 14 820
 3. Takto vyzerá miesto, odkiaľ k nám putuje slovenské hovädzie 10 917
 4. Prehrieva sa vám mobil? Môžete prísť o peniaze 8 590
 5. Na školách potrebujeme kontroverznejšie témy. Byť ticho nepomáha 7 984
 6. Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre 7 009
 7. Liek na obezitu v reklamách nenájdete 6 702
 8. Geológ: recykláciu umelého kopca v Slnečniciach sledujeme denne 5 740
 9. Slováci sa pripravujú o stovky až tisícky eur 5 663
 10. Volkswagen radí: ako svietiť a čo s hmlovkami? 5 367

Neprehliadnite tiež

Košice budú mať diaľnicu do Bratislavy o tri roky. Cez Maďarsko

Slovenská diaľnica bude najskôr v roku 2026.

Známu advokátku oslobodili v kauze košického podsvetia

Róberta Niguta odsúdili, trest kvôli doživotiu nemenili.

Nora Mojsejová je po dvoch rokoch opäť slobodná

Okresný súd v Nitre jej manželstvo s Františkom Kabrheľom rozviedol.

Hlavné správy zo Sme.sk

PREŠOV KORZÁR

Obvineného kanadského profesora sa zastávali aj matky dievčat (fotogaléria)

Mušinka: Tento prípad nie je detská pornografia.

Autorská strana Tomáš Prokopčáka

Vy nie ste žiaden antisystém. Ste mainstream

Ako sa nám pod rukami zmenila Európa.

DOMOV

Matica ocenila falošného profesora, boli sme pri tom (video)

Na odovzdávaní bol aj Dankov poradca.

DOMOV

Zsuzsová požiadala o prepustenie z väzby

Zsuzsová je obvinená v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop