Deviateho ročníka medzinárodného maliarskeho a sochárskeho sympózia sa zúčastnili umelci z Ruska, Ukrajiny, Poľska, Maďarska, Čiech a Slovenska. Tento rok sa zamerali hlavne na dominanty a atmosféru mesta Michalovce.
MICHALOVCE. Ivana Mochorovská z Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Michalovciach vysvetlila, že tradícia medzinárodného sympózia a následná výstava je sviatkom umenia v Zemplíne. "Počas dvoch týždňov sa na Šírave stretlo štrnásť výtvarníkov a dvaja sochári, ktorí zvečnili významné monumenty Michaloviec a ich okolia," vysvetlila Mochorovská.
Domácu výtvarnú scénu zastupovala akademická maliarka Ľudmila Lakomá-Krausová, ktorá je zároveň organizátorkou sympózia. Jeden z jej vystavovaných obrazov nesie názov Michalovce – srdce Zemplína. Na plátne znázornila štyri stavebné dominanty Michaloviec. Gotická kaplnka na Hrádku, Zemplínske múzeum, budova mestského úradu a výšková budova sú obalené veľkým srdcom. V tvorbe výtvarníčky, ktorá je rodáčkou zo Zalužíc v okrese Michalovce prevládajú sakrálne motívy, folklór a rodný kraj. Sympózia sa zúčastnil aj ďalší slovenský výtvarník Marián Mikloš, ktorý sa venuje komornej tvorbe, zátišiam a krajinám. Olejom zachytil na plátne gréckokatolícky kostolík v obci Kaluža. Okolie vodnej nádrže Zemplínska šírava zaujalo akademického maliara Pavla Reháka aj maďarského výtvarníka Jánosa Korcsoka.
Ruskú výtvarníčku Jekaterinu Ušanovu očarila jarná atmosféra v metropole Zemplína. Atmosféra jari si podmanila aj ďalšiu ruskú výtvarníčku Viktóriu Sacharovu. Na Šírave a v Michalovciach tvorili aj sochári Laco Staňo a jeho syn Ladislav. Pozornosť pútajú aj diela ukrajinského akademického maliara Vasiľa Becu, maďarského výtvarníka Baji Miklósa Zoltána a ďalších. Výstava potrvá v galérii MsKS do konca mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín