HUMENNÉ. Zástupcovia humenskej samosprávy včera zablahoželali oslávenkyni pani Jane Ballayovej k stému výročiu narodenia. Gratulantov však pani Janka prijímala už od soboty. Najviac bozkov zrejme dostala od vnúčat, pravnúčat a aj prapravnučiek.
Veľkú časť života prežila v Poprade
Pani Janka sa narodila 12. mája 1910 v Gelnici. Do konca vojny žila v Prešove, kde sa jej narodili štyri deti. Po bombardovaní mesta odišla s rodinou do Popradu. Jej manžel zomrel ešte ako 49-ročný. "Pol storočia je vdovou," poznamenali jej blízki.
Pani Janka pracovala ako vedúca v popradskom veľkosklade stavebnín. V tomto meste žila až do svojich 90 rokov. "Bývala sama, bola úplne sebestačná," povedala jej dcéra Magdaléna Lehotská. K nej sa pani Janka pred desiatimi rokmi presťahovala a stala sa tak obyvateľkou mesta Humenné.
Poslanec Juraj Vaňo a Zbor pre občianske záležitosti mesta Humenné jej včera za všetkých spoluobčanov zablahoželali.
Vždy upravená dáma a extrasuper babička
O pani Janke včera hovorili jej blízki len v samých superlatívoch. Všetci obdivujú to, že celý život bola stelesnením elegancie a vkusu a potrpela si na svojom vzhľade. Popritom však dokázala tak variť a piecť, že si úplne opantala svoje vnúčence.
"Piekla fantastický domáci chlebík, koláče z kysnutého cesta," spomenula vnučka Ingrid za ostatných potomkov pani Janky. A tých má veru neúrekom. "Má 8 vnúčat, 11 pravnúčat a 2 prapravnučky," zrátali jej blízki.
Pani Janka je zdravá, čulá, chodí bez paličky a zaujíma sa o dianie okolo seba. "Aj o politiku," dodala vnučka Inga. Do tohto vysokého veku si zachovala vysokú znalosť nemčiny a maďarčiny. Recept na dlhovekosť pani Janka nemá. A čo ju drží pri životnej sile? "Rodina," odpovedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín