HUMENNÉ.
Pre hostí je k dispozícii sedem dní v týždni od 9:00 do 18:00. Vihorlatské múzeum, pod ktoré skanzen patrí, nezvyšovalo vstupné, dospelí zaplatia tak ako vlani dve eurá, deti polovicu z tejto sumy. Skanzen je od centrálnej budovy kaštieľa vzdialený iba 200 metrov a je na rozdiel od podobných zariadení tohto typu prakticky v centre mesta. Ročne ho navštívi okolo 6 000 hostí. Výnimkou bol rok 2008, keď do humenského skanzenu prišlo vyše 10 000 návštevníkov.
Podľa archeologičky a zástupkyne riaditeľa múzea Ivany Strakošovej za nezvyčajne vysokou návštevnosťou treba vidieť fakt, že v tom roku sa robila rekonštrukcia kaštieľa, v ktorom sídli múzeum. Hostia si tak vybrali ako vhodnú alternatívu prehliadky skanzen.
V skanzene je 18 stavieb
Humenské múzeum pod šírou oblohou nemá veľkú rozlohu. Na štyroch hektároch je umiestnených 18 stavieb, ktoré vystihujú charakter Horného Zemplína. Ako prvý exponát tu umiestnili v roku 1974 drevený kostolík z Novej Sedlice, ktorý dnes tvorí dominantu celého areálu. V hospodárskych domoch z Klenova, Kalnej Roztoky, Oľšinkova, Zemplínskych Hámrov, Novej Sedlice, Nechválovej Polianky či Výravy, nájde návštevník okrem dobového nábytku a krojov aj remeselné dielne na výrobu kolies, hlinených hrncov, metiel, kováčsku dielňu a izbu na spracovanie konope a výrobu plátna. Pri niektorých domoch sú sýpky a maštale. Z Vyšnej Jablonky tu presťahovali mlyn. Podľa Strakošovej, ak by sa im podarilo dobudovať v tomto areáli školu a krčmu, vznikla by kompletná rázovitá zemplínska dedina.
Skanzen sa stal aj vyhľadávaným miestom pre maliarov a rezbárov. Koná sa tu plenér INSITA, ktorého šiesty ročník sa práve pripravuje. Na doterajších ročníkoch sa zúčastnilo 68 autorov. Okrem domácich umelcov privítal aj insitných tvorcov z Talianska, Francúzska, Poľska a Ukrajiny. Vďaka tvorivému úsiliu účastníkov plenérov do zbierok múzea pribudlo 122 kusov zbierkových predmetov, ktoré vytvorili počas piatich ročníkov na INSIT-e.
Pripravujú Deň otvorených dverí
Ako informovala agentúru SITA zástupkyňa riaditeľa, v týchto dňoch finišujú s programom na Deň otvorených dverí pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí. Návštevníkov na tento sviatok múzeí pozývajú do svojich priestorov kaštieľa aj skanzenu v nedeľu 23. mája. Okrem aktuálnej výstavy Pinocchio a jeho kamaráti, ktorú pripravili v spolupráci s Múzeom bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň, ponúknu návštevníkom aj atraktívny zábavný program. Po minulé roky na nádvorí kaštieľa vítali hostí majstri historického šermu. V skanzene vystupovali folklórne skupiny.
Strakošová uviedla, že kto nebol v humenskom múzeu od novembra vlaňajšieho roku, bude pre neho novinkou aj sprístupnená sakrálna expozícia s kaplnkou Panny Márie, ktorá je situovaná do priestoru pôvodnej zámockej kaplnky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín