Nový hit majú chlapi z osady Podskalka pri Humennom. Aby sa nemuseli namáhať so zoškrabovaním gumenej izolácie z elektrických káblov, vymysleli "zlepšovák". Gumu nechajú zhorieť a meď odnesú do zberu. Z toho, že na osadu a mesto smeruje jedovatý dym, si nič nerobia. Pokuty sa neboja. Pre svoje sociálne postavenie sú nepostihnuteľní.
HUMENNÉ. Krátko po ôsmej bol nad mestom stále sa zväčšujúci oblak čierneho zapáchajúceho dymu. Do kotliny ho od osady Podskalka tlačil nízky tlak vzduchu.
Ľudia volali humenských hasičov, prišli mestskí aj štátni policajti. Oheň tavil gumu z hrubých káblov a štipľavý zápach sa šíril smerom k mestu. Hasiči ani policajti osadníkov nijak nerozhádzali, oheň udusili lopatami, pobehli aj k jarku po vodu. Jeden z nich nám povedal, že káble dostali z predajne áut. Informáciu sme sa snažili preveriť, no na jej majiteľov sme nemali šťastie. Muži "humbug pre kus dymu" videli neradi. Čo spravia so zvyšnými káblami? "Dáme izoláciu dolu nožíkmi. Ta, čo už," hlesol jeden z nich.
Aj z opačnej strany osady stúpal k nebu hustý dym. Traja muži sa k ohňu svorne prihlásili, policajtom s úsmevom diktovali mená aj adresy. Na tom, čo robia, nevideli nič zlé, práve naopak. Pospomínali všetky krivdy spoločnosti, ako si nemôžu nájsť robotu a aj to, že zber šrotu ich drží nad vodou. Trojica nenamietala ani proti foteniu: "Však, nič zlé nerobíme."
Do vzduchu unikajú toxické látky
Gabriel Porvazník, vedúci technik špecialista z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Humennom uviedol, že od 20. marca zasahovali v osade kvôli požiarom sedemkrát, a to kvôli vypaľovaniu suchých porastov, zakladaniu ohňov na skládkach odpadu a odpadkov, spaľovaniu odpadu a odpadkov mimo skládok.
Potvrdil, že pritom bezprostredne dochádza k nebezpečenstvu vzniku lesných požiarov. Na margo hustého dymu uviedol: "Došlo k úniku škodlivých splodín horenia do ovzdušia. Pri takomto type požiaru dochádza k spaľovaniu polyvinylchloridu, pričom sa uvoľňuje kyselina chlórovodíková, ťažké kovy a rôzne toxické dioxíny."
Náčelník Mestskej polície v Humennom Mirko Masica povedal, že dianie v Podskalke súvisí s oživením vo výkupe zberných surovín. Majú zmapované miesta, kde pália izoláciu: "Takéto ohne boli aj pri zimnom štadióne a aj pri čistiarni odpadových vôd." Ak chlapov prichytia, donútia ich oheň uhasiť a ohnisko upratať. Chlapi z osady pália káble hlavne v noci, v tme dym tak nevidno. Masica povedal, že je ťažké zistiť, ako sa k tým káblom dostali: "Najčastejšie povedia, že ich dostali od nejakej firmy."
V zberných surovinách ich vraj vypočúvať nemôžu
Na Obvodnom úrade životného prostredia v Humennom sme sa dozvedeli, že ak sa chcú nepotrebných elektrických káblov podniky a firmy zbaviť, musia si na to nájsť firmu oprávnenú na zhodnotenie alebo zneškodnenie odpadu. V jednej z humenských zberní surovín nám povedali, že z farebných kovov vykupujú hliníkové vodiče po 0,7 eura, meď za 3,7 eura a mosadz po 1,9 eura za kilo. Nesledujú, akým spôsobom ľudia z kovov odstraňujú izoláciu. Nemôžu vraj zisťovať ani to, ako sa k drôtom dostali: "Aj keď vidím, že je to obhorené, keď sa ho opýtam prečo, odpovie mi, že ich má z nejakej starej haly vo fabrike. Ja si nemám ako overovať, či je to pravda alebo nie."
Pokuty ostávajú na papieri
Porvazník povedal, že za pálenie môžu udeliť pokutu až do výšky 331 eur. Aj Masica potvrdil, že ich môžu pokutovať. Háčik je však v tom, že pokuta zostane len na papieri. Po tom, čo si mužov vezme do parády priestupkár a chce ich sankcionovať, prídu na to, že ľudia z osady sú v drvivej väčšine sociálne odkázaní.
"Nemajú príjem, majetok, nie je im na čo siahnuť. Pokutu jednoducho nevyplatia, lebo nemajú z čoho," skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín