Krúžkovanie favoritov sa skončilo trapasom. Ani jeden nezískal dosť poslaneckých hlasov. Víťaz tendra protestuje, vec postúpi na preskúmanie prokuratúre. Mesto naďalej zostáva bez šéfa mestskej polície, ktorá je dlhodobo terčom kritiky.
TREBIŠOV. V súlade so zákonom o obecnom zriadení, zákonom o obecnej polícii a na základe štatútu mesta náčelníka vymenúva a odvoláva na návrh primátora mestské zastupiteľstvo. Exnáčelníka mestskej polície Zdeňka Kameníka poslanci odvolali vlani koncom apríla. Urobili tak na návrh primátora mesta Vladimíra Anďala (KDH) - bez udania dôvodu. Vedením tímu mestských policajtov poverili Vladimíra Binku. S tým, že mesto na funkciu vypíše výberové konanie, lebo náčelník je úradníkom, ktorý spadá pod zákon o výkone prác vo verejnom záujme.
Mestská polícia je už rok bez hlavy
Takmer rok bolo okolo oficiálneho obsadenia funkcie ticho. Prvé výberové konanie podľa nášho zdroja museli zrušiť. Poslanci tému na stôl dostali až začiatkom marca 2010, keď schválili kritériá, ktoré musí náčelník splniť. Zhodli sa, že vo výberovej komisii má sedieť viceprimátor Ľubomír Cibere (nez.), prednosta úradu, predsedovia všetkých komisií zastupiteľstva, zástupcovia odborov a štátnej polície. Podľa našich informácií mala komisia sedem členov.
O post sa uchádzalo osem kandidátov. Každý musel predložiť svoju víziu fungovania mestskej polície, ktorá bola v minulosti často terčom kritiky občanov aj poslancov. Po prezentácii uchádzačov poslanci o každom z nich hlasovali. Podľa jedného z členov komisie bol víťaz jasný - najviac hlasov získal Dušan Grajcár. Návrh na jeho vymenovanie preto dostal aj primátor. Dokonca sa jeho meno objavilo aj v pôvodnom programe zastupiteľstva, ktoré malo byť na konci apríla. Neskôr termín zasadnutia presunuli na 6. mája. V pozvánke už bol len "návrh na menovanie náčelníka". Bez konkrétneho mena.
Krúžkovali dvoch, nevyhral ani jeden
Vysvetlenia sa verejnosť dočkala až na rokovaní, ktoré namiesto primátora viedol viceprimátor Ľubomír Cibere. Ten uviedol, že primátor ho splnomocnil predložiť návrh na menovanie s dvoma menami – v prvom rade mali poslanci hlasovať o Dušanovi Grajcárovi, v druhom o Jurajovi Guzejovi. Jeho meno je známe, kedysi bol okresným riaditeľom michalovskej štátnej polície.
Poslanci uprednostnili tajné hlasovanie. V prvom kole rozhodovali o Grajcárovi. Všetci poslanci dostali hlasovací lístok s jeho menom. Mali zakrúžkovať, či súhlasia s jeho menovaním alebo nie. Z 25 lístkov bolo platných len 23, Grajcára zakrúžkovalo len 7 poslancov.
V druhom kole hlasovania krúžkovali Guzeja. Na 23 platných lístkoch jeho meno zakrúžkovali len 10 poslanci. Ani jeden favorit teda nezískal viac ako polovicu hlasov. Nastala patová situácia, vymenovať nemožno ani jedného z kandidátov. Mestská polícia bude ďalej bez náčelníka. Podľa našich informácií mesto zvažuje až do konca volebného obdobia poveriť funkciou náčelníka prednostu úradu Rastislava Petroviča. Oficiálne to nepotvrdili ani nevyvrátili.
Víťaz hrozí prokuratúrou a právnikmi
Vývoj okolo výberu a menovania náčelníka považuje za minimálne podivný Dušan Grajcár: "Bolo oficiálne výberové konanie, z ktorého vyšiel len jeden víťaz, ktorý mal najviac hlasov. Je nepochopiteľné, prečo sa zrazu na zastupiteľstve hlasovalo až o dvoch menách."
Uviedol, že vec už konzultoval s právnikmi. Podľa neho mesto pochybilo a použitým postupom porušilo platnú legislatívu: "Určite požiadam o preskúmanie celého procesu prokuratúru a budem to riešiť právnou cestou."
Názor odborníka
TIS: Poslancom nemožno nič prikázať
Právnik Trasparency International Slovensko Vladimír Pirošík hovorí, že napriek výhradám víťaza tendra k porušeniu zákona nedošlo: "Zákon je jasný, náčelníka na návrh primátora vymenúvajú alebo odvolávajú poslanci. Riadiť sa môžu výsledkom výberového konania, ale nemusia. Rozhodnutie výberovej komisie má len odporúčací charakter."
Nezákonným podľa Pirošíka nie je ani návrh primátora na dve mená: "Rozhodujú poslanci. Je na nich, či niekoho vyberú alebo nie. V tomto smere im nemožno nič prikázať, ani to, že musia niekoho zvoliť."
Poznámka
Kto komu slúži?
Mestský policajt je úradník. Človek, ktorý tancuje na hrane medzi právomocou policajta a obecnými normami. Má slúžiť občanom rovnako, ako volení zástupcovia. Tých si ľudia zvolili, aby úradníkov vyberali a zodpovedali za správnosť svojho výberu.
Ak všetko funguje tak, ako má, nie je dôvod skúmať, či sa náčelník mestskej polície volá Jožko, Ďuro alebo Feri. V Trebišove ale dôvod na skúmanie je. Mestského policajta môžete vidieť akurát tak na fotke, v aute alebo pred radnicou, ako z neho vystupuje. Webové stránky aktivistov a You tube pritom obohacujú stále nové videá a fotky z bordelu po meste, výtržnosti a drobná kriminalita sú na dennom poriadku. Každý už tuší, že to súvisí aj s bezvládím na mestskej polícii. Trvá už viac ako rok. Už pochopili, že moc neoficiálneho šéfa mestských policajtov je obmedzená a jeho motívy na razantné zmeny takmer nulové.
Občanov poslanecko – primátorské žabomyšie vojny okolo obsadzovania funkcií absolútne nezaujímajú. Ich zaujíma, či kade–tade neparkujú autá na zákazoch, či sa na uliciach cítia bezpečne oni a ich deti, či im výtržníci nerozbíjajú okná na bytoch, neprispôsobiví nerobia neporiadok okolo kontajnerov, či je v meste čistota, poriadok a disciplína. To je úloha mestskej polície. Má občanovi slúžiť a chrániť ho. Nuž, a potrebuje človeka v čele, ktorý vezme bič a začne ho používať. Ak sa dostavia výsledky, Trebišovčanom je ukradnuté, či to dosiahol kamarát primátora, poslanca alebo celkom neznáma osoba bez akejkoľvek politickej podpory.
Ľuďom je to jedno, ale zdá sa, že poslancom a primátorovi nie. Alebo sa rozhodli až do konca volebného obdobia pre trucpodniky. Každú tému zmenili na bojisko v štýle "kto z koho" alebo "ja tebe, ty mne a keď nie ty mne, tak ani ja tebe nie". Hlasovanie o náčelníkovi rozpory medzi nimi opäť odhalili v plnej nahote. Všetci tušia, kto je za to zodpovedný. Žiaľ, môžu to vedieť, tušiť, aj o tom hovoriť a polemizovať. Výsledok zostáva rovnaký - kvôli bezvládiu v radoch mestskej polície bude v meste ďalej bordel, doslovne aj obrazne. A práve to bežného občana zaujíma, trápi a štve. Musí len veriť, že po voľbách príde nový vietor. Nielen na najvyšších postoch na radnici, ale najmä v poslaneckých laviciach a na čele mestskej polície. A dúfať, že heslo: Slúžiť (a chrániť) si za svoje nevezme len budúci náčelník...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín