Bývalý michalovský policajt Michal Petrus si za poskytovanie informácií členom zločineckej skupiny adamčovcov odsedí šesť rokov vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Najvyšší súd (NS) SR dnes zamietol jeho odvolanie voči odsudzujúcemu verdiktu bývalého Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku.
BRATISLAVA/MICHALOVCE. Špeciálny súd odsúdil Petrusa 28. novembra 2007 a okrem väzenia mu uložil aj trest zákazu výkonu verejného činiteľa na dobu piatich rokov. Obžalovaný sa vtedy voči rozsudku odvolal. Senát NS SR dnes skonštatoval, že skutkový stav bol prvostupňovým súdom zistený správne.
Peniaze od agenta vraj boli za penumatiky
Obžalovaný vo svojom odvolaní tvrdil, že na súdnom pojednávaní nebolo preukázané, aké konkrétne správy odovzdal, ale naopak to, že ani nemal prístup k dôverným informáciám. Korunní svedkovia podľa Petrusa potvrdili, že informácie od neho boli bezcenné a mohli sa ich dozvedieť v každej krčme. Poskytol teda informácie, ale nie tak, ak je uvedené v obžalobe, tvrdil Petrus.
Obžalovaný svoje odvolanie dôvodil aj tým, že neexistuje dôkaz, ktorý by svedčil o tom, že prevzal od podsvetia za informácie nejakú odmenu. Peniaze, ktoré mu dal policajný agent, vraj boli za to, že mu predal pneumatiky s diskami.
Podľa NS SR z dôkazov jednoznačne vyplýva, že pri prijímaní peňazí od policajného agenta Ladislava Stirančáka nešlo o zaplatenie dlhu. Zároveň skonštatoval, že nie je dôležité, akú hodnotu mali pre podsvetie informácie, ktoré mu obžalovaný poskytoval.
Proti Michalovi Petrusovi na pojednávaní ŠS vypovedali dvaja korunní svedkovia - Martin Čigaš a Stirančák, ktorým poskytoval informácie za odmenu. V jeho prospech vypovedal samotný šéf zločineckého gangu Branislav Adamčo, ktorý obžalovaného nepoznal a poprel, že by dal príkaz, aby mu Čigaš a Stirančák dávali peniaze.
Podľa obžalovaného mal Čigaš motív vypovedať proti nemu, pretože vďaka jeho aktivite bol odhalený prípad nelegálne držaných zbraní. Čigaš sa vraj tiež chcel dostať z väzby.
Pochybnosti o duševnom zdraví Stirančáka má obžalovaný i jeho obhajca Ján Juhász. Ten zároveň uviedol, že použitie osem ráz súdne trestaného muža ako policajného agenta bolo nezákonné. Predseda odvolacieho senátu NS SR dnes povedal, že tento policajný agent bol použitý v súlade so zákonom.
Nadriadený bývalého policajta na súde vypovedal, že Petrus mal prístup k databáze, v ktorej sa dali lustrovať osoby alebo motorov vozidlá. Mohol sa dostať aj k informáciám o domových prehliadkach. Prípad zločineckej skupiny Branislava Adamča však vraj mal na starosti Úrad boja proti organizovanej kriminalite a k tejto databáze už Petrus prístup nemal.
Od adamčovcom mal dostávať mesačne desaťtisíc korún
Bývalého operatívca na odbore ekonomickej kriminality v Michalovciach Michala Petrusa obžalovali z prijímania úplatku v pozícii verejného činiteľa a zo zneužívania právomoci. Čelí obvineniu zo spolupráce so skupinou adamčovcov, ktorým mal poskytovať cenné informácie z policajného prostredia, za čo mu mali platiť 334 eur (10-tisíc Sk) mesačne.
Táto spolupráca s mafiánskou skupinou mala trvať od septembra 2005 do marca 2006. Polícia zadržala Petrusa 28. júna 2006 po tom, ako mal prebrať od policajného agenta splátku za poskytovanie informácií. Policajti akciu nahrali na video.
Branislav Adamčo z Veľkých Kapušian je neprávoplatne odsúdený bývalým Špeciálnym súdom v Pezinku na doživotie za šéfovanie zločineckej skupine, vraždu a ďalšie trestné činy. O odvolaní voči tomuto verdiktu bude NS SR rozhodovať už na budúci týždeň. Okrem toho je právoplatne odsúdený na 15 rokov väzenia za vraždu svedka Mariána Karcela v kauze šéfa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka. Na Okresnom súde Bratislava 1 je v súčasnosti obžaloba na Adamča a ďalších troch mužov za vraždu chlapca a mladej ženy v Moste pri Bratislave z roku 2004.
Autor: r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín