V Parku mieru v centre Michaloviec sa opäť zahniezdili stovky havranov. Neodradili ich ani elektronické dravce, ktoré pred rokom inštalovala v parku špecializovaná firma. Naopak, zvukové plašiče vyrušujú obyvateľov priľahlých ulíc. Tí proti zariadeniu spísali petíciu.
MICHALOVCE. Reproduktory imitujúce zvuky dravcov namontovali v parku v marci minulého roka. Ich účinnosť monitorovala po roku samospráva a zástupca dodávateľskej firmy. Zástupca firmy Juraj Agoston tvrdí, že plašiče zabrali a v parku je havranov menej. Priznáva, že lepší výsledok sa dostaví po približne dvoch až troch rokoch. Obyvatelia Ulice kpt. Nálepku, Jilemnického a Bernolákovej ulice tvrdia, že zvukové plašiče nezabrali a vtáky si na ne zvykli. Navyše ich okrem havranov teraz otravujú aj nepríjemné zvuky z reproduktorov.
Ochranári: Plašiče nezabrali
Krákajúce kŕdle havranov roky znepríjemňujú život obyvateľov ulíc v okolí Parku mieru. Michalovská samospráva preto dala pred rokom v parku inštalovať elektronický systém. Mesto zaň zaplatilo 7 600 eur. Reproduktory vydávajúce zvuky dravcov sú v korunách stromov, na kaplnke v strede parku a na stĺpoch verejného osvetlenia. Napriek tomu, že nepríjemné zvuky sa ozývajú v pravidelných intervaloch, havrany si z toho nič nerobia. "Nemá to efekt. Havrany sa zahniezdili aj pri tom hluku. Na zvuk si zvykli. Teraz tam ľudia majú havrany aj plašiče. Ruší ich jedno aj druhé," uviedol ochranár Ľubomír Hrinko zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Latorica.
Michalovčania: Vydáva to nepríjemné zvuky
Mesto inštalovalo elektronické plašiče na podnet občanov, ktorým prekážali havrany. Obyvatelia však spísali petíciu už aj proti plašičom. "Nebolo to nič príjemné. Najmä pre rodiny s malými deťmi a pre chorých ľudí. Havrany boli tak, ako sú. Neodplašilo ich to veľmi. Vadí to. Preto sme robili aj petíciu. Nechceli sme, aby to tu škriekalo. Nemohli sme mať ani pootvárané okná. Vydáva to nepríjemný zvuk. Preto radšej zavriem okná," povedala 82-ročná Jolana Havsová. "Veľmi nás to vyrušovalo skoro ráno a podvečer," dodala 75-ročná dôchodkyňa Helena Falisová. Pavol Fecák z odboru životného prostredia mestského úradu uviedol, že po petícii občanov plašiče z blízkosti domov odmontovali a osadili ich priamo do parku. "Keď to dali dole z osvetlenia, už je to lepšie," uviedla Helena Falisová.
Firma: Situácia sa zlepšila
Juraj Agoston hovorí, že elektronické dravce čiastočne zabrali. "Situácia je lepšia ako pred rokom, ale nie je to ešte stopercentné. Ochrana pred nežiaducim vtáctvom spočíva vo viacerých systémoch. Všetko závisí aj od lokality. Tento otvorený živý park v centre mesta je z hľadiska havranov veľmi zamorený a škody, ktoré tu oni robili, boli neskutočné. So zhadzovaním hniezd sme dosiahli veľmi dobrý výsledok. Znížil sa stav aktívnych hniezd o dve tretiny," povedal Agoston. Podobné plašiče, ktoré inštalovali v maďarskom mestečku Györ, podľa neho zabrali. "Tam to bolo úspešné. Za tri, štyri roky sa tie havrany odsťahovali úplne. Park je čistý." Agoston upresnil, že kvôli sťažnostiam ľudí znížili intezitu zariadenia. "Plašiče fungujú iba cez deň, v noci sú vypnuté. Je tam svetelný snímač, ktorý sa automaticky podľa intenzity denného svetla zapne a vypne. Musíme dávať pozor aj na okolitých obyvateľov, keďže sme v strede mesta," vysvetlil.
Mesto: Budeme zhadzovať hniezda
Podľa P. Fecáka z mestského úradu robí mesto viaceré kroky, aby boli spokojní občania a zároveň čistý park. Dopomôcť by tomu malo aj zhadzovanie hniezd, ktoré tento rok kvôli dlhšej zime nebolo možné. "Nie je to úplne ideálny stav, úbytok je tu 40 až 50 percent. Mesto má vydané povolenie na likvidáciu a zhadzovanie hniezd. K zhadzovaniu pristúpime najskôr v septembri, pričom hniezda je možné zhadzovať do februára roku 2011. Zhodením hniezd by sme chceli dosiahnuť minimálne 80-percentnú úspešnosť," objasnil P. Fecák. Upresnil, že po petícii občanov niektoré plašiče demontovali a umiestnili priamo v parku. "Verím, že o rok budeme opäť úspešnejší. Z roka na rok sa to nedá. Je to činnosť dlhodobá," uzavrel J. Agoston.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín