Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Slováci ponúkali návštevníkom čerstvo napečené lokše, koláče, zabíjačkovú kapustu, tokajské vínko a Chorváti zasa rybacie špeciality.
SLOVENSKÉ NOVÉ MESTO. Už siedmy ročník podujatia s názvom Tokaj v Európe pritiahol do obce Slovenské Nové Mesto v Trebišovskom okrese stovky návštevníkov. Súčasťou podujatia bol Medzinárodný festival zahraničných Slovákov s názvom Dedovizeň, na ktorom sa predstavilo vyše tristo účinkujúcich z rôznych kútov Slovenska a Európy. Najväčšiu pozornosť pútal Gazdovský dvor, kde jednotlivé krajiny a obce prezentovali národné jedlá a gurmánske špeciality. V uličke remesiel vystavovali svoje výrobky drotári, rezbári, výrobcovia fujár a tkáčky.
Podujatie spája ľudí
Kultúrne podujatie odštartovalo už v piatok v obciach Čerhov a Malá Tŕňa, kde si návštevníci prezreli tradíciu stavania májov. "Tento ročník bol výnimočný, pretože prišli Slováci z Francúzska, Chorvátska, Ukrajiny a tradične aj z Maďarska. V programe sa predstavilo približne tristo účinkujúcich," povedal starosta obce Ján Kalinič (SDKÚ, Smer, SMK).
Obec reprezentoval Folklórny súbor Novomešťanka, rómsky súbor Mladosť a detský súbor Strapček. Predstavili sa aj folkloristi zo susedných obcí. "Základnou myšlienkou tohto podujatia je spájať ľudí v Európskej únii. Pripomíname si nielen vstup do únie, ale aj Slovákov žijúcich v zahraničí. Môžeme sa bližšie spoznať. Osobným kontaktom a vzťahmi obyčajní ľudia zisťujú, že vlastne rozbroje a problémy medzi sebou nemáme," dodal Kalinič. V programe vystúpilo aj Humenské trio, folklórna skupina Žipovčan z Nižného Žipova a ďalší.
V Tokaji rozvoniavali morské špeciality
Najväčší ruch bol na Gazdovskom dvore, kde návštevníci mohli zdarma degustovať jedlá a nápoje jednotlivých krajín. Záujem bol najmä o exotické rybacie špeciality, ktoré ponúkali v chorvátskom stánku. Návštevníci si tak v Tokaji pochutnávali na vysmážaných morských rybičkách Papaline, kyslých rybičkách Inčunhe, rôznych nátierkach a rybách uložených v marináde. Chorváti ponúkali aj vajíčkovo-špargľový šalát, rybky v kyslej olivovej marináde, sušené figy a kukuričný koláč. Špeciality pripravovala 54-ročná Miroslava Gržiničová z Rijeky. Na festivale vystúpila s folklórnou skupinou Slovenka. Tance, ktoré predviedli, ich naučili folkloristi a choreografi z Oravy a Banskej Bystrice. Na východ Slovenska prišla aj chorvátska skupina Zamecky koreň, ktorá prezentovala chorvátsku kultúru.
Slováci ponúkali koláče, lokše a tokajské
"Návštevníkom sme ponúkali zabíjačkovú kapustu s mäsom a koláče. Každá speváčka, čo je v našom súbore Novomešťanka, napiekla koláče a zákusky a doniesla ich v košíku. Sú plnené tvarohom, jablkami a slivkovým lekvárom. Prezentovali sme aj staré tkané výšivky, aby vedeli, ako sa kedysi vyšívalo. Staré mamy si výšivkami zdobili steny," povedala 68-ročná Anna Gornická.
Kultúrny program trval od tretej popoludní do neskorej noci. Nechýbalo množstvo sprievodných podujatí ako ukážky z činnosti kynológov z policajného zboru, výstava mladého 14-ročného výtvarníka Daniela Tocika a výstava fotografií členov fotoklubu FOA, ktorý pôsobí pri Regionálnom osvetovom stredisku (ROS) v Trebišove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín