Partnerom mesta budú znova spoločnosti Priemyselný park Chemes a Chemes Humenné, no tie už medzitým ovládla rodina bývalého veľkopodnikateľa v mäsopriemysle Jána Molnára.
HUMENNÉ. Samospráva reaguje na výzvu ministerstva hospodárstva na predkladanie projektov na hnedé priemyselné parky, ktoré chce štát podporiť celkovou sumou 30 miliónov eur.
"Repete" sa koná po necelých dvoch rokoch, kedy mesto s partnerskou spoločnosťou Chemes predložilo ministerstvu projekt v hodnote 10 456 084 eur, no dotáciu nezískalo. Už pred niekoľkými týždňami poslanci, ktorí sú v komisii majetku a podnikateľskej činnosti alebo v mestskej rade, odporučili primátorovi Humenného, aby s Chemesom viedol rokovania o spolupráci. Ešte predtým však žiadali od spoločnosti Priemyselný park Chemes garancie záujmu investorov. Ku kompletnému materiálu sa vyjadrili na stredajšom rokovaní.
Ľavica priznala "parkový" skepticizmus
Michal Druga (Smer-SD) za všetkých skeptikov pripomenul, že za krátke obdobie v priemyselnom parku Chemes jeden podnik s 570 zamestnancami skrachoval, ďalšia firma presúva výrobu do Vranova nad Topľou a ďalšia má odísť: "Dokopy tu teda prišlo o prácu už 837 ľudí, 670 z nich prešlo do evidencie humenského úradu práce a 100 pracovných miest z dôvodu nahlásených hromadných prepúšťaní je tam ohrozených."
Andrej Semanco (ĽS-HZDS) vytiahol problémy s investormi. Ako príklad uviedol poloprázdny priemyselný park Vranova nad Topľou.
Jozef Babjak (SDKÚ-DS) vidí prínos v tom, že počas výstavby by si prácu našli ľudia z miestnych firiem a spolu s primátorom Vladimírom Kostilníkom (nez.) sa zhodli, že projekt by priniesol potrebných 120 pracovných miest. Hlasovanie poslancov bolo nemastné-neslané. Za partnerstvo so spoločnosťami Priemyselný park Chemes a Chemes Humenné hlasovalo 12 a hoci proti nebol nikto, až 11 poslancov sa zdržalo. Partnerstvo tým schválili.
Ďalšie kroky
Mesto teraz bude musieť na svoje vlastné náklady dať prepracovať projekt z roku 2008. V areáli priemyselného parku si vtedy chcelo prenajať pozemky s rozlohou 67 168 m2. Po novom si prenajme už len 48 000 m2. Žiadosť o dotáciu má predložiť do 16. júla. Ak ministerstvo projekt odobrí, minimálne ho môže podporiť 200-tisíc eurami, maximálne aj 6 miliónmi. Až 95 percent investície by prišlo z európskych zdrojov a zo štátneho rozpočtu. Zvyšných 5 percent by financovalo mesto. Investori by podľa dostupných informácií mali vložiť do technológie až 9 miliónov eur. Zatiaľ sú z potravinárskeho a textilného odvetia, známe sú Italsug Miláno, akciovka Mof, za ktorou neoficiálne stojí Ján Molnár a spoločnosť Twista.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín