Do regiónu chcú prilákať turistov a sprevádzať ich vzácnymi územiami, kde žije chránené vtáctvo. Plánujú im nájsť aj nové možnosti ubytovania čo najbližšie k ornitologicky atraktívnym destináciám.
ZEMPLÍN. Projekt Rozvoj ekoturistiky prostredníctvom poznávania vtáctva podporila Nadácia na podporu občianskych aktivít. Financie naň pochádzajú z Nórskeho finančného mechanizmu a nášho štátneho rozpočtu.
Cestujú tisíce kilometrov
"Neponúkame žiadne zázraky. Len chceme verejnosti a podnikateľom ukázať aj ďalšiu možnú cestu, ktorá nie je v rozpore s ochranou prírody a môže pomôcť pri rozbehu ekoturistiky," hovorí výkonný riaditeľ SOS/BirdLife Slovensko Miroslav Demko. "Východné Slovensko má jedinečnú prírodu, vrátane vtáctva. Škoda by ho bolo zničiť megalomanskými projektmi. Ľudia však musia z niečoho žiť. Jednou z možností je turizmus, ktorý nepoškodzuje prírodu a biodiverzitu. Takým je aj pozorovanie vtáctva," vysvetľuje.
Dodáva, že kvôli tomu, aby milovníci vtáctva videli nejaký ohrozený alebo u nich už vyhynutý druh, za ním neváhajú precestovať tisícky kilometrov: "Len preto, aby ho mohli nerušene pozorovať v jeho prirodzenom prostredí."
Spúšťajú novú webovú stránku
Slovenskí ornitológovia stretli u nás veľa turistov zo západnej Európy, ktorí bažia po pozorovaní v chránených vtáčích územiach. Podľa Demka je paradoxom, že množstvo našincov v tesnej blízkosti lokalít nevie, aké vtáky tam žijú: "Chýbajú im o nich hoci aj základné informácie. Netušia, že len pár kilometrov od ich mesta žije orol krikľavý alebo bocian čierny."
Ornitológovia preto v najbližšom období vytvoria špeciálnu webovú stránku. Bude "šitá na mieru" vzácnym vtáčím územiam Zemplína od Latorice cez Senné, Vihorlatské vrchy, Ondavskú, Laboreckú vrchovinu až po Bukovské vrchy v Národnom parku Poloniny. Demko uvádza, že tam turisti nájdu oveľa viac než len encyklopedické informácie o vtáčích druhoch. Informácie nájdu aj v angličtine.
Šanca pre miestnych?
Ornitológovia na stránke turistom poradia, ako sa k územiu dostať. Rátajú s tým, že vyškolia sprievodcov z ľudí, ktorí žijú v danej lokalite. Turista, ktorý za pozorovaním do regiónu pricestuje, sa už cez internet bude môcť so sprievodcom dohodnúť na termíne a mieste pozorovania. Ruka v ruke s tým si podobným spôsobom zabezpečia aj ubytovanie. Demko vraví: "To je šanca pre malé obce."
Vysvetľuje, že väčšina turistov, ktorí k nám cestujú kvôli vzácnej prírode, nehľadá ubytovanie v hotelových apartmánoch v mestách, ale naopak, čo najbližšie k nenarušenej prírode: "Vyhľadávajú dediny, vyhovuje im ubytovanie na privátoch či v rodinných penziónoch. Týmto ľudom chceme dať typy na pekné miesta, ktoré sa oplatí navštíviť." Priznáva, že Zemplínčanov budú musieť motivovať a dodať im do tohto smeru podnikania aj odvahu.
Zapojiť chcú aj obce
Demko dodáva, že v najbližšom čase oslovia starostov zemplínskych obcí, občianske združenia aj dobrovoľníkov, aby im projekt predstavili: "Plánujeme aj jeden seminár, vydanie brožúr o niektorých významných územiach a urobíme dve exkurzie pre verejnosť."
Do nového projektu sa môže verejnosť zapojiť tým, že ornitológov upozorní na zaujímavé miesta vo svojom okolí. "Po preverení ich zverejníme na webovej stránke, kde by mali byť aj kontakty na ubytovanie," uzatvára Demko.
V praxi by to mohlo vyzerať asi tak, že na internete si turista vyberie lokalitu podľa svojho záujmu. Napríklad lúky, kde lieta orol krikľavý, dolinku, kde loví bocian čierny, či les, kde žije tesár čierny. No a ornitológovia by mu na ňu postupne pridávali aj tipy na ubytovanie, stravovanie alebo zaujímavosti mimo rušných rekreačných stredísk. "Obdobné aktivity, ale v menšej miere, plánujeme aj na ukrajinskej strane," avizuje Demko.
Názor
Poliaci nás môžu inšpirovať
Jozef Francúz z jednej zo zemplínskych cestovných kancelárií hovorí, že len nedávno bol na seminári o agroturistike v Poľsku. Vraví, že Poliaci z rušných veľkomiest odchádzajú na vidiek na víkendy, nielen na dovolenky. U nich sú na dedinách rodinné penzióny alebo priváty bežné, zatiaľ čo na východnom Slovensku je to inak. "Jedna pani mi povedala - Ta kdeže je pustím cudzích do svojho domu?" hovorí s tým, že pritom márne hľadala prácu.
Francúz potvrdzuje, že Poliaci chcú s nami spolupracovať aj z praktických dôvodov: "Chcú, aby k nim klienti prichádzali na dlhšie. K trom dňom im ponúknu program na dva dni, počas ktorých navštívia Slovensko."
V navrhovanom území na chránené vtáčie územie Vihorlatské vrchy leží aj obec Ptičie v okrese Humenné. Jej starosta Marián Čorný (nez.) na informácie o novej aktivite ornitológov reagoval kladne. Uviedol, že spolupráca rozhodne stojí za zváženie. Povedal, že v obci majú navyše nevyužitú budovu školy, ktorú by raz bolo možné prestavať na ubytovacie zariadenie, hoci zvažujú, že ju využijú na poskytovanie sociálnych služieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín