Múzeum navyše prejde rozsiahlou rekonštrukciou. Pribudnú nové tematické miestnosti a amfiteáter na usporiadanie komorných koncertov. Expozícia sa navyše rozrastá o nové zaujímavé gitary a ďalšie exponáty zo sveta hudby.
SOBRANCE. Gitarové múzeum v Sobranciach je jediné tohto druhu v Európe. Jeho expozíciu tvorí 660 elektronických a akustických gitár, na ktorých hrávali aj známe osobnosti bigbítu. Múzeum založil Janči Ferko, ktorý sa celý život venoval zbieraniu gitár a všetkého, čo súvisí so svetom hudby.
Pätnásteho apríla uplynul presne rok od smrti tohto skvelého hudobníka a zberateľa. Rok o činnosti múzea nebolo veľa počuť a po smrti hudobníka sa objavili na verejnosti dokonca špekulácie, že múzeum definitívne končí. "Nie je to pravda. Aj mňa sa po otcovej smrti pýtali viacerí hudobníci, prečo som to zavrel. Múzeum je v rekonštrukcii, ale nie je zatvorené. Návštevníci sem naďalej môžu kedykoľvek prísť," vysvetlil Imrich Ferko.
Pravidelne ich obdarúva aj Marián Čekovský
"Chceme s rodinou pokračovať v tom, čo otec začal, a ešte to trošku zdokonaliť," dodal syn známeho hudobníka. Potvrdil, že zbierka sa rozrastá o ďalšie gitary. "S otcom sme sa doslova zaľúbili do netradičných tvarov španielok. Okrem nich som zohnal aj neobvyklý nástroj so skladacím telom, ale aj husľové gitary z Poľska a Nemecka," upresnil.
Dodal, že fungovanie múzea naďalej podporujú viacerí známi slovenskí inštrumentalisti, hudobníci, ale aj priaznivci múzea. Gitary posielajú aj po Jančiho smrti. "Mnohým známym i neznámym hudobníkom nie je osud múzea ľahostajný a stále nosia nejaké nové gitary, ktoré symbolicky darujú múzeu. Pravidelne nám ich nosieva napríklad Marián Čekovský," vysvetlil Ferko.
Medzi najznámejšie kúsky patria gitary, na ktorých hrával napríklad líder skupiny Olympic Peter Janda alebo Maťo Ďurinda z Tublatanky. Imrich si všetky gitary váži tak ako jeho otec. "Všetky sú pre mňa rovnako vzácne. Každá z nich má svoju minulosť. Ale asi najviac si cením tie, ktoré otec vyrobil sám," vysvetlil.
Na gitarách Jančiho Ferka hrávajú po jeho smrti hudobníci na Slovensku i v zahraničí. "Niektoré postupne získavam do múzea, aby obohatili zbierku. Musím sa priznať, že niektorým hudobníkom sa s nimi lúči len ťažko."
V múzeu budú tematické miestnosti
Zbierku múzea tvoria okrem 660 gitár aj vzácne exponáty z čias bigbítu ako rôzne magnetofóny, bicie, kazeťáky, elektronické organy, klavíre, zosilňovače, gitarové efekty, ale aj kamery, fotoaparáty, rádiá a televízory. Po rekonštrukcii budú tieto vzácne kúsky umiestnené v trinástich tematických miestnostiach zameraných na históriu gitár, ich výrobu a jednotlivé hudobné obdobia.
"Po dlhých rokoch vedenie Sobraniec konečne prejavuje konštruktívny záujem o rozvoj múzea, aj vďaka čomu sa nám náš zámer darí postupne napĺňať." Ferko dodal, že vo vynovenom múzeu nebude chýbať ani miestnosť s názvom Gitarové nebo, kde budú vystavené gitary, ktoré vyrobil nebohý Janči Ferko. V areáli múzea bude aj amfiteáter, kde sa budú odohrávať komorné koncerty
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín