Deti ich majú na dohodenie kameňom od domova, preto projekt nazvali Objavme divy sveta doma.
REMETSKÉ HÁMRE. Mária Ihnátová zo ZŠ uviedla, že aktivity nebudú robiť len deti, ale do projektu zapoja odborníkov, verejnosť, samosprávu aj rodičov. Záujem detí chcú podnietiť priamym poznávaním pralesov: "V teréne budú poznávať rastliny, živočíchy, kopce, potoky, horniny a vyhľadávať zaujímavé prírodné útvary. Naučia sa, ako určiť výšku stromov či ich obvod."
Pohľad predkov na vzácne miesta mládeži sprostredkujú pamätníci historickej železničky, starí rodičia a odborníci. Záujmom o dedičstvo Unesco chce škola "nakaziť" celé rodiny, ďalšie školy v regióne, zástupcov mikroregiónu Okna aj environmentálne občianske združenia. Aktivity vyvrcholia na Deň Unesco okrúhlymi stolmi k bukovým pralesom. Vtedy otvoria výstavu výtvarných, priestorových prác a fotografií, ktoré vznikli počas projektu. Spoja to s kampaňou Les je našou ochranou a prezentáciou informačného centra. Deti sa takto veľa dozvedia o svojom "dive sveta doma" a naučia sa aj využívať rôzne zdroje - publikácie, odbornú literatúru, internet, rozhovory s odborníkmi či ankety. Svoje zistenia budú postupne zverejňovať na webstránke. "Konečným výstupom budú dva videozáznamy, informačné listy, aktualizácia školskej webstránky, kampaň a propagačné materiály."
Na projekt škola získala 350 eur od Communication House.
Pralesy nepoznajú hranice
Karpatské bukové pralesy sú cezhraničným svetovým dedičstvom, ktoré pozostáva zo série desiatich samostatných lokalít. Štyri sú na území Slovenska, šesť na Ukrajine. Na Slovensku je lokalita prales Vihorlat súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a lokality Havešová, Rožok a Stužica sú súčasťou Národného parku Poloniny. Pralesy sú výsledkom tisícročia trvajúceho vývoja prírody, kde prítomnosť a činnosť človeka je minimálna. Územie bukových pralesov sa pýši stromami rekordných rozmerov. Rastú tam jedince s mimoriadnou hrúbkou kmeňov a výškou až 58 m, čo je najväčšia nameraná výška buka lesného v celosvetovom meradle. Tieto staré prirodzené lesy z mapy sveta závratnou rýchlosťou miznú. O to dôležitejšia je potreba uchovať ich posledné zvyšky. Zápis slovenských a ukrajinských karpatských bukových pralesov do Zoznamu svetového dedičstva Unesco schválil Výbor svetového dedičstva 28. júna 2007.
lyv
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín