VOĽA. Úsek cesty medzi Voľou a Strážskym je rovinka, na ktorej si vodiči po päťdesiatkach v obciach v obidvoch smerom radi dupnú na plyn. Málokomu napadne, že elektrická stanica (ES) stojaca v poli pri ceste je miesto, kam môže niekto odbočovať.
Vodič: Odbočiť som nemohol...
"Šiel som po tejto ceste zo Strážskeho a potreboval som ísť niečo vybaviť do elektrickej stanice vo Voli," uviedol čitateľ z Humenného, ktorý si neželal byť menovaný. Vysvetlil, že pred ním šlo auto a za ním ďalšie. "Priznám, na tachometri som mal 100. V spätnom zrkadle som videl, ako sa ku mne zozadu rýchlo blíži auto od Strážskeho." Poriadny šok zažil, keď pred odbočením k elektrickej stanici vyhodil blinker: "Smerovku vľavo si vodič auta za mnou vysvetlil ako signál, že budem predbiehať auto pred sebou. Preto aj on vyhodil smerovku a poriadne pridal. Prebleslo mi hlavou, že ak náhle spomalím a odbočím, tak do mňa narazí!"
Humenčan sa preto v zlomku sekundy musel rozhodnúť a namiesto odbočovania naozaj predbehnúť auto pred sebou. "V obci som sa potom otočil a vrátil k stanici. Ale len sekunda rozhodla o tom, že som živý," povedal. Upozornil, že v podobnej situácii sa musia ocitať mnohí vodiči: "Navyše, stanicu teraz rozširujú a chodí tam čoraz viac áut. Riziko nehody sa tým zvyšuje."
Haváriu tu mali aj energetici
Andrea Danihelová, hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská energetika, a.s., ktorá prevádzkuje stanicu Voľa už 41 rokov potvrdila, že prístup do nej bol počas celej jej existencie rovnaký: "Priamym napojením na hlavnú cestu bez odbočovacieho pruhu."
Pripustila, že aj energetici mali vlani v súvislosti s odbočovaním k stanici dopravnú nehodu služobného auta. Podľa našich informácií do auta VSE, ktoré chcelo odbočiť k stanici, narazil iný vodič z Humenného. Iné vážnejšie problémy ani negatívne skúsenosti zamestnancov nepotvrdila. "Aj napriek tomu sa VSE obráti na úrady a bude hľadať možné riešenia na zníženie ohrozenia vozidiel odbočujúcich na stanicu Voľa," avizovala.
Správca cesty nepovažuje úsek za kritický
Na úsek sme sa vybrali aj my. Slová čitateľa sa ukázali ako pravdivé. V oboch smeroch pred stanicou chýbajú značky prikazujúce zníženie rýchlosti. Napríklad na 70 ako je to v podobnom úseku pri stavbe minioceliarne Strážske. Vodičov značky dokonca upozorňujú aj na nákladné mechanizmy, vychádzajúce zo stavby. Pred stanicou Voľa nič také nie je, hoci ju opravujú. Paradoxne, k zvýšenej pozornosti núti dopravné značenie vodičov, ktorí na hlavnú vychádzajú a nie z nej odbočujú. Iveta Fedorová, hovorkyňa Slovenskej správy ciest reagovala, že tento úsek nie je kritická nehodová lokalita.
Polícia rýchlosť znížiť nemieni
Košická krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová uviedla, že zvislé dopravné značenie "Daj prednosť v jazde" je v tomto úseku pri výjazde z účelovej komunikácie od stanice na hlavnú cestu. Dodala, že tu dopravní policajti pravidelne merajú rýchlosť. My sme oslovili viacerých vodičov, ktorí úsekom pravidelne prechádzajú. Povedali, že policajtov tu vidno zriedka. Zhodli sa, že vodiči sa týmto úsekom ženú ako na pretekoch.
Hovorkyne sme sa opýtali, či polícia neráta so znížením rýchlosti. Reagovala, že michalovská polícia tu nezaznamenala zvýšený počet dopravných nehôd: "A teda nepovažuje za potrebné obmedzovať povolenú rýchlosť značkami."
Na štatút nehodového úseku to nestačilo
Od hovorkyne sme sa dozvedeli, že polícia v súčasnosti nepovažuje úsek za nehodový kvôli prijatej zásade: "Musí dôjsť k 13 a viac dopravným nehodám na jednom kilometri cesty v roku, aby polícia nariadila dopravno-inžinierske opatrenia."
Z policajnej štatistiky, ktorú nám poskytla vyplynulo, že hoci sa v tomto úseku nehody stali, nikdy ich nebolo "dosť". V tabuľke figuruje, že v roku 2006 tu bolo päť, v roku 2007 osem, rok nato tri a vlani dve dopravné nehody.
Havarované auto energetikov. Chceli odbočiť z hlavnej cesty...
Foto: mipo
Čakanie na trinástku Celkom ma zaujala zásada, podľa ktorej považuje polícia nejaký úsek za nehodový. Trochu ma zarazilo číslo. Trinásť nehôd na jednom kilometri za rok sa mi zdá priveľa. Anna Kornajová Poznámka
Osobne, ak by som mala na svojom pozemku miesto, kde by hrozil pád, už pri druhom úraze by som tam dala tabuľu s úvodným slovom: "POZOR!" A samozrejme, snažila by som sa urobiť všetko pre to, aby sa tam už nikto nevysypal.
Nuž, aj keď sa na úseku pri elektrickej stanici stalo za tri roky 18 dopravných nehôd, vzbudilo to rešpekt asi len u tých, ktorí tu nabúrali. Ašpirantom na titul "nehodový" bol úsek pred tromi rokmi. No ale čo sa nestalo? Chýbalo päť nehôd do kompletnej trinástky. A tak sa žiadne technické opatrenia nekonali.
Verím, že polícia chce nehodám predchádzať. Stačilo by len to, aby pred odbočkou v oboch smeroch nariadila znížiť rýchlosť. A značením dala jasne najavo, že tu niekto môže nielen predbiehať, ale aj odbočovať. Určite by to malo väčší efekt ako čakať na úradné naplnenie spomínanej nehodovej trinástky. Osud a okolnosti totiž s vodičmi hru "na čakanú" nehrajú. Môže sa stať, že k povestnej čiernej trinástke sa pripíšu aj obete na životoch... Ktovie, možno potom to už nehodový úsek bude aj oficiálne. Žiaľ, neskoro.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín