Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Dvojnásobnú radosť z návratu vojakov prežívala Katarína Gombárová zo Sniny. V nebezpečnom Afganistane slúžili pol roka jej dvaja synovia Mikuláš a Tomáš Gombárovci. Strážili vojenskú základňu, kde okrem našich profesionálov slúžili aj francúzski a holandskí vojaci.
MICHALOVCE. Na Námestí slobody v Michalovciach ocenili vo štvrtok pamätnými medailami 348 vojakov, ktorí pôsobili v misii KFOR v Kosove, ISAF v Afganistane a v mierovej misii UNFICYP na Cypre. Minister obrany SR Jaroslav Baška (Smer) vysvetlil, že naša misia v Kosove pravdepodobne do konca roka skončí. Naopak do Afganistanu pôjde viac vojakov. Navyše už nebudú strážiť iba základne, ale pôjdu aj do nebezpečných oblastí.
V Afganistane mala obidvoch synov
Päťdesiatpäťročná Katarína Gombárova zo Sniny a jej manžel sa na príchod vojakov tešili azda najviac. V Afganistane slúžili pol roka jej dvaja synovia, desiatnik Tomáš Gombár a rotmajster Mikuláš Gombár. Aj keď patria medzi skúsených vojakov a majú za sebou viacero misií, o svojich synov sa bála. "Mala som trochu strach, ale oni sú silné osobnosti, tak to zvládali veľmi dobre, ale tešila som sa, kedy prídu domov. Predtým boli na Cypre, ale Afganistan je niečo úplne iné. Som rada, že sa vrátili," povedala.
Desiatnik Tomáš Gombár pripustil, že misia v Afganistane bola zatiaľ jeho najťažšou. "Je to poriadny rozdiel v náročnosti v službe. Ja som kontroloval ľudí, ktorí prichádzali do tábora. Vykonával som osobné prehliadky. Hrozilo riziko, že niekto môže mať na sebe nálož. Svoju prácu sme preto robili dokonale, museli sme sa spoľahnúť aj jeden na druhého, aby k ničomu nedošlo. Našťastie sme nemali problém. Strážili sme tam aj Holanďanov a Francúzov," vysvetlil. Na základňu prichádzali denne desiatky Afgancov, ktorí zabezpečovali rôzne služby, pomocné a stavebné práce.
Afganistan posilníme, z Kosova odídeme
Minister obrany Jaroslav Baška vysvetlil, že tento rok čakajú misiu ISAF v Afganistane a misiu KFOR v Kosove zmeny. "Ak Severoatlantická rada rozhodne v priebehu mája, júna, že sa tento rok prejde na ďalšiu fázu znižovania počtu vojakov v Kosove, tak to bude znamenať, že do konca tohto roku by sme mali stiahnuť našich všetkých stoštyridsať vojakov, ktorých máme v misii KFOR v Kosove. Misia KFOR by pre nás skončila a pôsobili by sme na tejto misii len cez spravodajských dôstojníkov, ktorí by tam boli naďalej. Čo sa týka misie ISAF v Afganistane, je to naša najväčšia a najnebezpečnejšia misia. V tejto misii chceme pokračovať. Dokonca ten mandát bol prednedávnom navýšený Národnou radou Slovenskej republiky o jednu strážnu jednotku a pripravujeme ďalších vojakov," vysvetlil minister.
Vyslanie viac ako osemdesiat ďalších vojakov by mal schváliť v jeseni nový parlament.
Vojaci podstúpia väčšie riziko
Minister obrany potvrdil, že našich vojakov čakajú v Afganistane náročnejšie a nebezpečnejšie úlohy. "Slovenská republika sa rozhodla zrušiť tie národne teritoriálne obmedzenia. To znamená, že naši vojaci už nebudú len na základniach, ale budú pôsobiť v širšom okruhu. Chceme, aby naši vojaci boli v tých provinciách na juhu Afganistanu v Kandaháre, respektíve v Uruzgane. To si vyžaduje aj poslinenie ochrany našich vojakov. Prednedávnom som sa vrátil zo Spojených štátov amerických, kde som mal možnosť na vlastnej koži zistiť, ako bude prebiehať príprava našich špecialistov. Či už sú to špecialisti na likvidáciu nevybuchnutej munície, ktorí tam pôjdu a som veľmi rád, že Spojené štáty nám takýmto spôsobom pomáhajú nielen výcvikom, prípravou, ale aj technikou, ktorú naši vojaci dostanú počas tohto roku v Afganistane. Tá príprava je veľmi dôležitá. Čím viac sú pripravovaní, tým je menšie riziko ohrozenia. Je to nebezpečná misia. Nemôžeme nikdy povedať, že sa tam nič zlé neudeje," uzavrel minister.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín