Michalovská samospráva spraví v najväčšej osade v okrese poriadok s bytmi. Mesto zmapovalo reálny stav nájomníkov a bytov v osade Angi mlyn a ponúkne im ich na predaj. Samospráva chce, aby si nájomníci vytvorili vzťah k bytom a viac sa o ne starali.
MICHALOVCE. V bytových domoch na Mlynskej ulici, kde žije približne 1 800 Rómov, je už niekoľko rokov neprehľadná situácia. Vo viacerých mestských bytoch bývajú úplne iní nájomníci, než tí, s ktorými samospráva pred rokmi spravila nájomné zmluvy. Mesto preto pred pár týždňami detailne zmapovalo stav v bytoch. Terénni sociálni pracovníci a ich asistenti prechádzali byt po byte a zisťovali skutočných nájomníkov a ich počty.
Situáciou v rómskej osade Angi mlyn sa zaoberali poslanci na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva. Schválili všeobecne záväzné nariadenie, ktoré stanovuje spôsoby a podmienky prevodu vlastníctva bytov v osade Angi mlyn. Mesto plánuje odpredať sto bytov.
Musia najprv splatiť dlhy
Samospráva odpredá byty len tým nájomníkom, ktorí vyrovnajú svoje dlhy voči mestu. Môžu tak urobiť aj na splátky. Poslanci zároveň schválili nariadenie, ktoré znemožní novým vlastníkom kšeftovať v osade s bytmi. Noví vlastníci bytov ich nemôžu predať tretej osobe počas desiatich rokov. Mesto odpredá kupujúcemu byt s podmienkou predkupného práva. Staré a zdevastované byty bude mesto odpredávať nájomníkom za 20 centov za štvorcový meter. Pôjde celkovo o sto bytov.
"Oproti iným možnostiam predaja tu preferujeme, že byty predáme vtedy, ak bude v bytovom dome sto percent uzatvorených kúpnych zmlúv. Cena je primeraná stavu bytov. Týmto chceme dať možnosť občanom bývajúcim v tejto lokalite, aby získali vzťah k svojmu vlastníctvu a aby sa oň starali podľa vlastných schopností a možností," vysvetlil zástupca prednostu mestského úradu Gabriel Dorič.
Mesto: Najprv sme zmapovali situáciu
Poslanec František Zitrický (KDH) upozornil, že o byty možno medzi osadníkmi nebude záujem: "Je to dobrý pokus. Zaujíma ma však, aké sú nálady medzi obyvateľstvom. Či prejavili záujem o kúpu týchto nehnuteľností. Myslím si, že bude problém dosiahnuť to na sto percent."
Primátor Viliam Záhorčák (Smer-SD) vysvetlil, že mesto pred rozhodnutím odpredať byty zmapovalo situáciu v osade: "S aktivistami sa stretávame pravidelne a informujú nás, aké je tam dianie a nálady. Je to vnímané vcelku pozitívne. Či sa to podarí, uvidíme, ale rozhodne si myslíme, že je to pokus, ktorý má svoje opodstatnenie. Stav týchto bytov bol veľmi neprehľadný a chaotický. Dnes je to sprehľadnené, má to pravidlá. Nastal vhodný čas, aby sme išli do ďalších krokov."
Mesto v rámci projektu MLIN zmapovalo za pomoci terénnych sociálnych pracovníkov sociálnu situáciu v osade a demografický vývoj. Samospráva získala na tento projekt z Európskeho sociálneho fondu vyše 112-tisíc eur, mesto ho spolufinancovalo sumou takmer 6-tisíc eur.
Zástupca prednostu Gabriel Dorič vysvetlil, že mesto zabráni kšeftovaniu s bytmi: "Predaj bytov viažeme na záložné právo. Nebudú môcť previesť byt na iného."
Viaceré byty majú viac ako 20 rokov a sú v dezolátnom stave. Nájomníci sú nezamestnaní. Mesto ich preto bude odpredávať za nízku sumu. Trojizbový byt s rozlohou 80 metrov štvorcových vyjde na 16 eur.
Nájomníci: Radšej si ich odkúpime
"Musíme si odkúpiť byty, aby sme o ne neprišli. Ja si odkúpim. Ak by som oň neprejavil záujem, mohol by ho chcieť niekto iný. Je tu veľa ľudí, ktorí sa nasťahovali z Trebišova, Iňačoviec, Sečoviec a Košíc. Bývajú tu už úplne cudzí ľudia bez výmerov, bez všetkého. Manipulovalo sa tu s bytmi. Ja si preto radšej ten svoj odkúpim," povedal 45-ročný Ladislav Bajger.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín