Kým vlani v septembri výstrahu prokuratúry, že predaj nebol "kóšer" ignorovali, na marcovom zasadnutí už podobný varovný prst prokurátora prijali.
TREBIŠOV. Poslanci za sporných okolností tesnou väčšinou predali obrovský lukratívny pozemok v širšom centre mesta vlani v júni. Vec sa dostala na okresnú prokuratúru. Tá vlani v septembri zaslala mestskému zastupiteľstvu protest.
Podľa prokurátora bol predaj nezákonný. Žiadal, aby poslanci predaj zrušili a dali ho do súladu so zákonom. Avizoval, že ak sa tak nestane, vec postúpi súdu. Na odporúčanie manažérov mesta poslanci 16 hlasmi protest odmietli prijať. Napriek hrozbe žaloby. Kým neuplynula lehota na podanie žaloby, mesto nemohlo predaj dotiahnuť do konca. Kruh sa uzavrel asi v polovici januára. Prokuratúra žalobu nepodala.
Prokurátor dal za pravdu kritikom predaja
Ten istý prokurátor, ktorý vlani proti predaju protestoval, vydal začiatkom februára 2010 upozornenie k rovnakému uzneseniu. Poukázal v ňom na viacnásobné porušenia rokovacieho poriadku mestského zastupiteľstva. Dal tým za pravdu kritikom predaja, ktorí vtedy tvrdili presne to isté.
Prokurátor potvrdil, že návrhy musí predkladať návrhová komisia a nie primátor, ako sa stalo pri schvaľovaní kontroverzného predaja. Potvrdil aj ďalšie výhrady oponentov predaja, ktoré manažment mesta predtým nechcel rešpektovať. Žiadal, aby mesto striktne dodržiavalo pravidlá, ktoré určuje rokovací poriadok.
Poslanci: Používame dvojaký meter
Upozornenie uviedol primátor mesta Vladimír Anďal. S odporučením, aby ho poslanci prijali: "Môj názor je na niektoré veci iný. Ale áno – súhlasím. Mal som pohovor s prokurátorom..."
Jozef Čičatko (Smer) pripomenul, že veci mohli dať do súladu so zákonom hneď pri proteste zo septembra: "Keby sme toto vtedy akceptovali, nemusíme dnes prejednávať ďalší protest."
Na dvojakosť pri rozhodovaní poukázal Jaroslav Papák (nez.): "Stali sme sa svedkami toho, že prokurátor už dával protest, ktorý zastupiteľstvo neprijalo. A teraz ho prijímame! Pritom už vtedy bolo jasné, že bol porušený rokovací poriadok a celý systém verejnej súťaže."
Pripomenul, že pri schválení predaja poslanci negovali uznesenie, ktorým kedysi určili, čo na pozemkoch nesmie byť - napríklad obchodné reťazce či obrovské parkoviská: "Toto všetko bolo porušené."
Predtým reťazce nechceli...
To isté si myslí Dušan Poľacký: "Mrzí ma, že teraz sa protestu vyhovuje a predtým sme tvrdili, že nie je mu prečo vyhovieť." Narážal na vlaňajšiu argumentáciu viceprimátora Ľubomíra Cibereho (nez.): "Povedal, že nie je dôvod, prečo by sme to mali prijať. Prešiel istý čas a my to prijímame."
Ivana Hrdlíka (nez.) debata vytočila: "My stále niečo schválime, potom to znegujeme, potom príde prokurátor, potom zas dačo. Veď my sa nepohneme! Ľudia to schválili, ktorí boli demokraticky zvolení!"
Papák Hrdlíkovi odkázal, že má asi slabú pamäť: "Ako poslanec si hlasoval raz za jedno (zákaz parkovísk a reťazcov na pozemkoch) a potom si to negoval a hlasoval si za niečo iné (predaj pozemkov na obrovské parkoviská a obchodné reťazce)."
Grega poznamenal, že nespochybňuje vôľu väčšiny, ale: "Robme tak, aby nám nechodili prokurátorské listy a aby nám to NKÚ neobilo o hlavu."
Primátor a poslanec prali špinavú bielizeň
Primátor a Papák sa počas diskusie pohádali. Dôvodom boli trestné oznámenia a podnety na prokuratúru, ktoré Papák podával. "Vieš koľko chodím na prokuratúru a políciu kvôli prešetreniu podnetov, ktoré dávaš?" rozohnil sa primátor.
Obvinil Papáka, že blokuje rozhodovanie poslaneckého zboru, kriminalizuje a nerobí v prospech mesta.
Papák mu oponoval, že oznámenia a podnety dáva, lebo primátorovi neverí a chce sa uistiť, či koná zákonne. Ohradil sa, že koná v prospech mesta.
Zostrujúcu sa debatu ukončil Rudolf Hrdlík (nez.): "Ja by som nechal toto pranie špinavej bielizne niekde inde." Navrhol hlasovať o prijatí upozornenia prokuratúry. "Za" hlasovalo 22 poslancov z 24, dvaja sa zdržali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín