Viaceré vystavované diela sú výsledkom umeleckých experimentov. Niektoré fotografie a videosnímky vznikli pod vodou a na miestach, kde točil Lynch.
MICHALOVCE. Režisér filmov Modrý zamat, Sloní muž, Lost Highway a ďalších snímok bol inšpiráciou pre sedem slovenských výtvarníčok - Janu Zatvarnickú, Zuzanu Sobôtkovú, Lindu van Dalen, Ivanu Kohlhammer, Zuzanu Gombošovú, Lenku Súkeníkovú a Lenku Jurigovú. Koncept výstavy je postavený na poetike diel Davida Lyncha z pohľadu mladých ženských umelkýň. Netradičná výstava nesie názov Lynchove aquabelly. Výtvarníčka Ivana Kohlhammer dala dohromady autorky, ktorých diela v sebe nesú Lynchove nálady, myšlienky a spájajú neskutočné s možným. Na výstave sa prezentujú odvážnosťou, bizarnosťou a atypickým umeleckým zobrazením svojich myšlienkových pochodov.
Nafotili ju v spánku. Potom to namaľovala
Zaujímavé sú obrazy a videoprezentácia Jany Zatvarnickej, ktorá študuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Na výstave predstavuje svoje portréty. Ide o mozaiku dvadsiatich tmavých obrazov, ktoré zachytávajú jej tvár počas spánku. Výtvarníčka sa nechala nafotiť svojím priateľom, keď spala a potom podľa fotografií preniesla na plátno výrazy svojej tváre. Tmavé obrazy navodzujú svet tajomna a posúvajú ho do metafyzickej roviny.
"Snažila som sa zachytiť istý stav vedomia, ktorý je neutrálny, kde neexistuje rácio ani nejaká emočná zložka. Na tieto portréty je premietaná projekcia, kde som opäť zobrazená ja, ako sa pomaly prebúdzam. Zobúdzam sa zo stavu iracionality do reality. Je to iluzívne stvárnenie podstaty nášho bytia, splynutie s univerzom a uvedomenie si svojho ega tým, že sa z neho prebudíme," uviedla Zatvarnická.
Portréty pod perinou
Pozornosť púta aj séria obrazov Lenky Súkeníkovej, ktorá študuje na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Hoci niektoré zo svojich obrazov nevytvorila na túto výstavu, zapadali do jej koncepcie. Návštevníci si môžu pozrieť portréty neznámych ľudí.
"Sú to vlastne namaľované fotografie neznámych ľudí z Facebooku. Vôbec ich nepoznám. Vyjadrujem pocit z tých neznámych tvárí, čo vo mne vyvolávajú," uviedla Súkeníková.
Niektoré portréty majú atypicky zamaľované oči a časť tváre. "Na peknej žene som potlačila jej krásu, aby vynikol detail, napríklad jej úsmev," dodala.
Jej obrazy majú s Lynchom spoločnú nejednoznačnosť postáv. Zaujímavá je aj séria obrazov, ktoré znázorňujú ženu ukrytú pod perinou. "Miesto pod perinou je útočiskom, ale aj miestom samoty," upresnila Súkeníková.
Točila na miestach, kde Lynch
Linda van Dalen zaujala videoprezentáciou a fotkami, ktoré vznikli pod vodou a na miestach, kde točil David Lynch. Autorka strávila niekoľko mesiacov v Los Angeles. Svoj film premieta na veľkých bielych dáždnikoch, ktoré sama ušila. Aby na fotografiách dosiahla žiadané výrazové prostriedky, sama sa necháva nafotiť v atypických situáciách a pózach. Svoje telo vníma ako výtvarný prostriedok. Na výstave prezentuje aj fotografie, na ktorých sú rôzne bizarné obrazy, tváre a postavy, ktoré sa zrkadlia nad vodnou hladinou.
Výstava potrvá do konca apríla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín