Teplo z biomasy je šancou na zníženie obrovských strát trebišovského Areálu vodných športov (AVŠ). Spoločnosť, ktorá tu chce namontovať najmodernejšiu kogeneračnú jednotku, mestu teplo núka za symbolickú sumu.
TREBIŠOV. Zníženie nákladov a modernizácia AVŠ je na pretrase už štvrtý rok. Pred dvoma rokmi mal o areál záujem investor s tým, že chcel vytvoriť s mestom partnerstvo. Mesto kvôli tomu dalo spracovať štúdiu a projekt modernizácie. Vysoké náklady, takmer 9 mil. eur, poslancov odradili. Zľakol sa aj investor a od partnerstva upustil. Obavy oboch strán potvrdila štúdia uskutočniteľnosti. O téme sa dva roky nehovorilo.
Znovu ju otvorili na marcovom zasadnutí poslancov. Mesto chce začať modernizáciou vstupného areálu s prevádzkami, kde budú podnikatelia ponúkať služby rekreantom. Poslanci súhlasili, že mesto vypracuje projektovú dokumentáciu a získa stavebné povolenie. Neskôr plánuje hotové projekty so stavebným povolením predať konkrétnym záujemcom, ktorí zainvestujú do výstavby. Schvaľovať to ešte budú poslanci.
Mesto na kúpalisku prerába
Šancu na modernizáciu má aj časť technológie AVŠ. Momentálne je v nej kogeneračná jednotka, ktorá vyrába elektrinu a zároveň teplo. Zdrojom je plyn. Od mája do septembra mesto prevádzkuje len kúpalisko, mimo letnej sezóny iba plaváreň. AVŠ má ako celok ročnú stratu 120 až 130-tisíc eur. Šancou na jej zníženie je nová technológia. Mestu ju ponúka trebišovská spoločnosť K & V, s.r.o. Navrhuje na súčasnú kogeneračnú jednotku namontovať modernejšiu a 6-krát výkonnejšiu. Konateľ spoločnosti Rudolf Vachaľ vysvetlil, že zdrojom bude biomasa. Uviedol, že spoločnosť má predbežnú zmluvu na odber elektriny s Východoslovenskou distribučnou, a.s. na 15 rokov.
Nová technológia umožní celoročnú prevádzku
Mestu ponúkajú "vedľajší produkt" výroby – zvyškové teplo za symbolickú cenu. Primátor mesta Vladimír Anďal (KDH) pripomenul, že by to mohlo znížiť náklady na tepelné hospodárstvo v AVŠ. Vachaľ doplnil, že na Slovensku je to pilotný projekt. Pri výrobe elektriny používajú tzv. katalyticky spracovaný odpad, ktorý je u nás novinkou. Spoločnosť požadovala odobrenie zámeru, aby mohla pokračovať v projektových prípravách. Šéf rekreačných zariadení Peter Bačkovský poznamenal, že spoločnosť sa musí pripraviť na analýzu rozvodov či možnosti prepojenia bazénov plavárne a kúpaliska. Ocenil by, keby projekt umožnil aj celoročné prevádzkovanie jedného vonkajšieho bazéna. Poslanci informácie zobrali len na vedomie. Spoločnosť musí pripraviť štúdiu a analýzu.
Plány
"Biomasa" môže vyrábať aj ľad
Vachaľ uviedol, že štúdiu, ktorú žiadali poslanci a mesto, už pripravili, teraz ju posudzujú odborníci. Potvrdil, že by radi stihli montáž do začiatku letnej sezóny. Sumu, za ktorú chce spoločnosť mestu dodávať teplo, neupresnil: "Môžem len povedať, že náklady mesta na dodávku tepla pre AVŠ by klesli takmer na nulu." Dodal, že v prípade záujmu mesta sú ochotní podobný projekt ako na plavárni urobiť aj na zimnom štadióne: "Tak, ako sa dá vyrábať teplo, dá sa vyrobiť aj chlad. Umožnilo by to výrobu ľadu 365 dní v roku. Pravdaže, to by už bol iný projekt a iná kogeneračná jednotka."
Zaujímavosť
Poslanec vytočil konateľa
Meno Rudolfa Vachaľa nie je poslancom neznáme. Vlani kúpil areál zrušenej práčovne a čistiarne. Za 254 265 eur podľa znaleckého posudku ju vtedy nikto nechcel. Vachaľ za ňu ponúkol necelú polovicu – 109 540 eur. Poslanci mu ju odklepli tesnou trojpätinovou väčšinou. Momentálne jeho spoločnosť robí búracie práce v areáli zrušenej školy na Komenského ulici. Vachaľa poriadne vytočila poznámka poslanca Jaroslava Papáka (nez.). Chcel vedieť, či už podnikateľ zaplatil kúpnu cenu za práčovňu. Dôvodil, že po meste sa šíria fámy, že mesto búracie práce na škole "zaplatí" aj zápočtom za práčovňu. Poprel to hlavný ekonóm František Feďák: "Je to (práčovňa) zaplatené v plnej výške už dávno." Primátor poznámku poslanca označil za nevhodnú a pre podnikateľa kompromitujúcu. Papákovi odkázal, že búranie školy a predaj práčovne sú dve rôzne veci. Tvrdí, že búranie objednával a v plnej výške platí investor, a nie mesto: "Takže sa ani nemôžu započítavať s práčovňou," uzavrel primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín