MICHALOVCE. V priestoroch Zemplínskeho múzea (ZM) v Michalovciach sa bude v piatok 19. marca spomínať na udalosti vojnového konfliktu medzi prvou Slovenskou republikou a Maďarskom, ktorý zasiahol pred viac ako 70 rokmi oblasť východného Slovenska. Na diskusii o priebehu a následkoch tzv. Malej vojny sa zúčastnia historici, pozvaní študenti, ako aj široká verejnosť.
"Témou odborných prednášok je krátky vojnový konflikt, ktorý v období od 23. do 31. marca 1939 zasiahol územie východného Slovenska. Oblasť Zemplína bola vtedy obsadená troma hlavnými prúdmi vojakov putujúcich z oblasti Podkarpatskej Rusi," uviedol na margo maďarského ťaženia historik ZM Martin Molnár.
Ako dodal, okrem pozemných bojov sa konflikt preniesol aj do vzdušného priestoru, kde zahynulo viacero významných slovenských letcov. "Vojna, ktorá trvala iba niekoľko dní, sa skončila podpísaním protokolu, a to 4. apríla v Budapešti, keď prišlo Slovensko v prospech Maďarska o niekoľko ďalších desiatok obcí z bývalých okresov Sobrance a Snina," vysvetlil Molnár.
Táto udalosť na sklonku 30. rokov 20. storočia mala iba regionálny charakter, v mnohých historických prameňoch sa uvádza ako Malá vojna či Zabudnutá vojna. "Našim zámerom je dnešným stredoškolákom bližšie predstaviť históriu ich predkov, keďže sa o nej v učebných osnovách hovorí len veľmi okrajovo," poznamenal Molnár. Zároveň dodal, že na obranu dvoch pohraničných okresov sa v tých časoch aktívne zapojilo aj niekoľko študentov stredných škôl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín