čok.
MICHALOVCE. V západnom krídle Zemplínskeho múzea v Michalovciach prebieha v týchto dňoch výstava s názvom Krása veľkonočnej škrupinky. Vyše dvesto zdobených slepačích, kačacích, ale aj pštrosích vajíčok sú dielom Jarmily Lattovej a Emílie Šelepcovej.
Múzeum pripravilo počas výstavy aj tvorivé dielne. "Návštevníci ale hlavne deti si vyskúšali nanášanie vosku, rôzne ornamenty a techniky. Vyskúšali si aj spôsoby zdobenia, ktoré používali staré matere," vysvetlil riaditeľ múzea Maroš Demko.
Technika voskovania sa používala najmä v obciach v povodí Laborca, Humenného, Svidníka a Bardejova. Ženy zdobili vajíčka aj farbami, ktoré získali z prírodných materiálov. Napríklad fialovočervený odtieň získavali z cvikly, žltú farbu zase vyvarením cibuľových šupiek, alebo mladého obilia, zelenú varením sena, ďatelinovej vňate a červenú vylúhovaním potlčenej tehly.
Používajú moderné pomôcky
Dnešné výtvarníčky používajú okrem akrylových farieb aj rôzne moderné pomôcky a prístroje. Napríklad pri dierkovaní vyfúknutých vajíčok využívajú aj zubárske vŕtačky. Na nanášanie vosku namiesto tenkého drievka špendlíky, alebo lekárske ihly. Deti si vyskúšali aj batikované zdobenie. Pri tejto technike ozdobili vajíčko voskom a potom ho ponorili do farby. Po vybratí vosk odlúpli. Požadovaný vzor po odlúpení zostal na kraslici.
Skúsili aj techniku vyškrabovania. Do zafarbeného vajíčka vyškrabávali pilníkom a ihlou rôzne tvary. Bližšie sa oboznámili aj s technikou oblepovania, drôtovania a čipkovania. Okrem tradičných vajíčok môžu návštevníci obdivovať v múzeu aj zdobené kačacie a pštrosie vajíčka.
Výstava potrvá do konca marca. V regióne Zemplín môžete v týchto dňoch navštíviť výstavu kraslíc aj vo Vlastivednom múzeu v Trebišove, v Mestskom kultúrnom stredisku v Sobranciach a vo Vihorlatskom múzeu v Humennom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín