SOBRANCE. Projekty a čerpanie nenávratných finančných prostriedkov z eurofondov boli horúcou témou posledného rokovania poslancov v Sobranciach. Ministerstvo životného prostredia nedávno schválilo Sobrančanom na modernizáciu a rekonštrukciu tepelného hospodárstva vyše 2 milióny eur. Projekt počíta aj s modernizáciou kotolne a vybudovaním rozvodových sietí do mestskej budovy polikliniky.
Zástupca primátora Ján Pipta (nezávislý) upozornil, že mesto plánuje polikliniku tento rok predať. S peniazmi už počítajú aj v rozpočte. Samospráva potom podľa Piptu nemôže garantovať, že bude prevádzkovať a zabezpečovať teplo do objektu počas piatich rokov a môžu tak prísť o peniaze z eurofondov. Primátor Pavol Džurina (ĽS-HZDS) hovorí, že mesto o peniaze nepríde.
Problémom je stará poliklinika
"Zaviazali sme sa, že z rekonštruovanej kotolne budeme dodávať teplo do polikliniky. V decembri sme ale prijali uznesenie s rozpočtom na rok 2010, v ktorom predpokladáme určitý výnos z predaja budovy," upozornil Pipta. Podľa viceprimátora hrozí, že ak samospráva nedodrží projekt, nenávratné finančné prostriedky budú musieť vrátiť.
Primátor Pavol Džurina hovorí, že o peniaze neprídu. "Pokiaľ budovu polikliniky odpredáme, my vetvu k poliklinike nebudeme ťahať. Čiže nedospejeme k tomu, aby sme zrealizovali niečo, čo bude neskôr vyhodnotené ako neoprávnený nárok a tieto prostriedky by sme potom, samozrejme, museli vracať naspäť, respektíve by nám tieto prostriedky ostali neuhradené, refundované. Celý projekt verím, že sa bude realizovať, akurát sa nebude realizovať vetva smerom k budove starej polikliniky," vysvetlil Džurina.
Primátor verí, že pokiaľ tento projekt zrealizujú, budú mať v meste jedno z najmodernejších tepelných hospodárstiev v rámci Slovenska.
Ohrozené sú aj nové projekty
Pipta upozornil, že problémy môžu nastať aj pri projektoch, ktoré mesto len nedávno predložilo. Konkrétne ide o infraštruktúru na Michalovskej ulici, kde sa nachádzajú nízkoštandardné byty. Problém súvisí s kanalizáciou a vodovodom. V decembri 2008 ich dalo mesto uznesením do správy Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Paradoxom podľa Piptu je, že tento majetok pritom mestu nepatril.
"Dodatočne sa zistilo, že tento majetok mesta je nezaplatený. V týchto dňoch investor vystavil faktúru na 8,6 milióna korún. Nebezpečenstvo je aj v tom, že práce na Michalovskej už boli vykonané a my sme ich zaradili do projektu a žiadame nenávratný finančný prostriedok. Vytvoril sa tu bludný kruh. Ďalší nebezpečný jav je, že v projekte žiadame prostriedky na elektrifikáciu na Michalovskej ulici, pritom tá elektrifikácia bola urobená z prostriedkov Východoslovenských energetických závodov. To znamená, že tento materiál je nekvalitne utvorený. Upozorňujem, že tu sa vytvárajú predpoklady, určité prvky naplnenia skutkovej podstaty trestného činu," upozornil Pipta.
Komu patrí kanál, je otázne
Primátor nevedel povedať, či kanalizácia na spomínanej ulici patrí mestu. "Budeme o tom rokovať s dodávateľom. Sú tam zmluvy, ktoré podpísal ešte môj predchodca, ku ktorým sa ja zatiaľ nebudem vyjadrovať. Dali sme ich na právne posúdenie. Keď budem mať posudok od právnikov, potom sa k týmto veciam vyjadrím," povedal.
Bývalý primátor Štefan Staško zasa tvrdí, že on zmluvu na začatie stavebných prác a výstavbu kanalizácie nepodpisoval.
Na margo elektrifikácie Michalovskej ulice, ktorá sa podľa Piptu už zrealizovala, Džurina uviedol, že o tom nevie. "Ja zatiaľ nemám takú informáciu, že by táto elektrofikácia bola zrealizovaná," povedal.
Hlavný kontrolór mesta Pavol Kozma hovorí, že po týchto informáciách sa musí bližšie oboznámiť so zmluvami a projektmi. "Javí sa to ako konflikt. Bol by to potom problém, keď dostaneme peniaze. Základ je vidieť tú zmluvu. Až potom môžem jednoznačne zaujať stanovisko," povedal kontrolór.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín