Zamestnanci Správy Národného parku Poloniny pohyb zubrov hrivnatých doteraz sledovali pomocou špeciálnych telemetrických obojkov. Ešte v minulom roku sa im v nich vybili baterky. Aby im ich mohli vymeniť, musia ich nájsť v teréne a priblížiť sa k nim na 35 metrov.
STAKČÍN/POLONINY. Zamestnanci Správy NP Poloniny sú momentálne kvôli zubrom na nohách nielen cez deň, ale aj v noci. V horskom teréne Bukovských vrchov striehnu na zubry, ktoré tu voľne žijú od roku 2004.
Obojky nevysielajú signál
Jozef Repka, riaditeľ Správy NP Poloniny, povedal, že v parku žije a voľne ním prechádza do Poľska sedemčlenné stádo samíc a ich mláďat. Zvlášť tu žije skupinka troch samcov.
Zoológ Štefan Pčola potvrdil, že medzi nimi je legendárny, 800 kíl vážiaci zubor Archie. Ten sa ako tulák preslávil v roku 2006 svojou cestou z Polonín cez Giraltovce až na Spiš.
Ochrancovia prírody pohyb zubrov sledujú pomocou telemetrických obojkov, ktoré majú na krku. "Vysielajú signál, ktorý v teréne zachytíme vysielačkami. Čím sme k zubrom bližšie, tým je silnejší," povedal Pčola.
Zubrov musia uspať
Repka povedal, že s obojkami majú momentálne problém: "Vybili sa im baterky."
Relatívne jednoduchá výmena má niekoľko háčikov. Jedným je, že zubry bez signálu musia nájsť na takmer 30-tisíc hektároch parku! Repka s Pčolom sa zhodujú: "Máme vytypované miesta."
Druhým problémom je, že baterky zubrom vymenia, len ak ich uspia. Podľa Repku to nebude jednoduché: "Ak ich správcovia nájdu, hneď to ohlásime veterinárom do Košíc. Tí sa musia v teréne k zubrom priblížiť až na 35 metrov, aby ich mohli trafiť puškou s uspávacou látkou."
Potrebná výmena bateriek naráža aj na problém, že zubry sú mimoriadne plaché zvieratá. Dobrou správou je, že strážcov parku poznajú a dovolia im priblížiť sa. Či pôjde výmena ako po masle, si zatiaľ netrúfne povedať nikto. Zo žartu hovoria, že bude fajn, ak budú mať za chrbtom strom.
Našli ich, no blízko sa k nim nedostali
Zamestnancom parku sa už v stredu podarilo lokalizovať skupinu samcov. Archieho spoznali okamžite. Repka povedal, že v piatok sa do ich blízkosti dostali aj s veterinármi po dvojtýždňovej sledovačke medzi bývalými obcami Smolník, Zvala a Ostružnica: "Nepodarilo sa nám však dostať sa k nim na potrebnú vzdialenosť."
Dodal, že sa rozhodli zmeniť taktiku: "Budeme ich prikrmovať ovsom tak, aby sme ich sústredili na jedno miesto. Veď pri ich sledovaní sme sa dostali až k poľským hraniciam."
Samice pravdepodobne čakajú mláďatká
Pčola povedal, že bude zaujímavé po zime sledovať aj samice, lebo po jesennom čase párenia môžu byť niektoré gravidné: "Kvôli ich telesnej stavbe to nie je také ľahké rozoznať. Gravidita trvá 9 mesiacov, mláďatá by teda mali mať niekedy v júni."
Potom, ako zamestnanci S NP zubrom vymenia baterky v obojkoch, budú pokračovať v pravidelnom monitoringu ich pohybu.
Poloninské zubry okrem lúk v národnom parku preferujú aj susedné, v poľskom národnom parku Bieszczady.
Turisti sa stretu so zubrom vo voľnej prírode obávať nemusia. Podľa Pčolu, ktorý sa im intenzívne venuje už šiesty rok, sa im tieto majestátne tvory vyhnú veľkým oblúkom.
Zubry v Poloninách
Stretli sme sa s názormi, že zubry boli do Polonín vysadené umelo, že tu nikdy nežili. Štefan Pčola reaguje, že na Slovensku ich ľudia vyhubili už v 15. storočí, ale na území dnešných Polonín sa neodškriepiteľne vyskytovali: "Svedčia o tom miestne názvy. V Poľsku sú Zubriacze. U nás, pri Veľkej Poľane, máme lokalitu Zubrová."
"Novodobých" zubrov máme v Poloninách od roku 2004. Potom, čo sa aklimatizovali v obore nad bývalou obcou Ruské, dostali telemetrické obojky. Pochádzajú z oborových chovov z Holandska, Talianska, Švajčiarska, Chomutova a Bratislavy.
kor
Zubor. Azda najväčšiu mediálnu slávu zo všetkých na Slovensku voľne žijúcich zubrov okúsil Archie. Z Polonín si "odskočil" až na Spiš.
FOTO: Štefan Pčola
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín