DOLNÝ ZEMPLÍN. Nešťastní sú poľnohospodári. Mokro majú na tretine polí. Napriek peknému počasiu si musia skoršie začatie jarných prác odpustiť. Do polí môžu vyjsť, až keď "jazerá" zmiznú.
Tretina polí je pod vodou
Predseda trebišovskej pobočky Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jozef Ciberej uviedol: "Najhoršia situácia je v okolí tokov Ondavy, Roňavy a podobne."
Všetky družstvá v Zemplíne monitorujú, koľko polí im zaplavilo: "Za náš podnik môžem povedať, že pod vodou máme 15 percent polí, ale niekde je to aj viac. Napríklad medzi Trebišovom a Kožuchovom je zo 100 hektárov zaplavených až 30. Ďalšie polia sú podmáčané. Agronómovia práve zisťujú, koľko ich je. Odhadujem to na asi 30 percent."
K podobnému výsledku sa s najvyššou pravdepodobnosťou dopracujú aj jeho kolegovia. Podľa Cibereja je za všetkým topiaci sa sneh: "Hoci ho nebolo veľa, začal sa topiť prirýchlo. Háčik je v tom, že nestíha odtekať do kanálov. Tie nám zavialo, keď bola snehová kalamita."
Cestu ku kanálom prekopávajú motykami
Ak chcú poľnohospodári odtok vody urýchliť, musia si manuálne prekopať cestu k nim. Motykami, lopatami. Celý proces spomaľuje aj to, že voda v kanáloch tečie veľmi pomaly. "Odpad a drevo upchali priepusty pri niektorých mostoch. Tých faktorov je strašne veľa," povedal Ciberej.
Mokro na poliach ohrozuje začiatok jarných prác. "Pekné počasie by ich mohlo urýchliť. Ale kým bude voda na poliach, nie je to možné. Musí opadnúť."
Kanály ani pôda nestíhajú
Dušan Mydla z košickej pobočky Slovenského vodohospodárskeho podniku vysvetlil, že snehu nebolo viac ako po iné roky, hoci sa to Zemplínčanom mohlo zdať. Potvrdil však názor poľnohospodárov: "Problémom je, že sa veľmi rýchlo oteplilo."
Za normálnych okolností sa voda z topiaceho sa snehu dostáva preč odparením do vzduchu, povrchovým odtokom vďaka spádu a sieti kanálov, alebo vsiaknutím do podložia. Momentálne to nefunguje. Masy vody zostali stáť na poliach, lúkach aj pasienkoch a to najmä v južnej časti Zemplína. Mydla vysvetlil, že tieto prirodzené procesy "odchodu vody" sú momentálne obmedzené: "Keby sa oteplilo postupne, bolo by to v poriadku."
Voda by mala odtiecť do 2-3 týždňov
Odtok je pomalší aj preto, že od zaplavených a podmáčaných plôch je ku kanálom veľmi malý spád. Kde je odtok gravitačný, ide to rýchlejšie. Pomalšie je aj vsakovanie. S obrovským množstvom vody si nedokáže poradiť pôda Východoslovenskej nížiny. Je ťažká, voda do nej vsakuje len pozvoľne.
Mydla dodal, že v snahe urýchliť odtok vody z nížiny idú všetky čerpacie stanice naplno. S pomalým odtekaním súvisí aj vysoká hladina podzemných vôd, ktorú tiež zdvihol topiaci sa sneh: "Kanálová sieť stíha ako-tak odviezť povrchové vody, ale nestíha aj podzemné."
Termín, kedy voda opadne, vodohospodári nedokážu presne predpovedať: "Všetko závisí od počasia." Mydla odhaduje, že ak by bolo teplo, príroda, kanály a pôda si s masami vody poradia asi do 2 - 3 týždňov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín