Rok a pol od incidentu s rómskou rodinou čelila skupina piatich žien a štyroch mužov z Medzilaboriec závažnému obvineniu z rasovej neznášanlivosti. Dnes súd rozhodol, že sú vinní.
HUMENNÉ/MEDZILABORCE. Na dnešnom hlavnom pojednávaní pred Okresným súdom v Humennom vypovedali policajt zo stálej služby a aj jeho nadriadený - šéf medzilaborského obvodného oddelenia Pavol Džupina.
Policajný šéf počul rasistické narážky
Džupina súdu vysvetľoval ako videl incident zo septembra 2008. Počas neho nechceli obyvatelia bytovky na Sídlisku Dukelských hrdinov v Medzilaborciach pustiť do dnu rodinu z Giraltoviec. Chcela sa nasťahovať do bytu, ktorí si od realitnej agentúry zo Stropkova prenajala na jeden rok. Policajný šéf tvrdil, že obyvateľom počas incidentu citoval zákony a upozorňoval ich, že ich svojim konaním porušujú. Uviedol, že ho nerešpektovali. Stál si za tým, že obyvatelia jeden cez druhého vykrikovali: „Cigánov do bytovky nechceme!"
Výkriky popreli, všetko sa točilo okolo zmluvy
Obžalovaní do jedného Džupinove tvrdenie popreli.
Obhajca staval na tom, že rodina z Giraltoviec a ani realitná maklérka nemali v čase incidentu pri sebe nájomnú zmluvu a ani iný doklad, ktorým by ich uistili, že nekonajú protiprávne. Dôvodil, že obyvatelia bytovky sa báli podvodu s bytom a rodinu do bytovky nepustili len z toho dôvodu.
Súd dal za pravdu policajtom aj poškodenej rodine
Sudca Marián Sninský ale videl veci inak. Povedal, že uveril policajtom, realitnej maklérke a poškodenej rodine. Posúdil, že skutočnou výhradou, prečo rodina do bytovky nemohla, bolo, že je rómska. Zdôraznil, že pritom mala legitímne právo na užívanie bytu.
Podľa neho predseda spoločenstva vlastníkov bytov určoval stanovisko celej skupiny. Zdôraznil nebezpečenstvo, že sa stali skupinou a ich konanie pripomínalo rozbušku. Uznal, že keď obyvatelia stáli pred vchodom bytovky a padali tam narážky na rómsky pôvod, musel poškodený muž z Giraltoviec nadobudnúť vnútornú obavu, že práve preto, že je Róm, ho do bytu ho nepustia.
Navyše, vnútorne sa mal právo obávať nárastu napätia až do prípadného fyzického napadnutia. Povedal, že ak by nepadli výroky o Rómoch, videl by incident v celkom inej polohe. Skutok považoval za dostatočne preukázaný. Podľa neho niečo podobné nemôže spoločnosť tolerovať.
Mierne tresty, vydýchli si hlavne ženy
Súd vymeral najvyšší trest predsedovi spoločenstva. Odsúdil ho na trest odňatia slobody na 18 mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky a k tomu na peňažný trest 400 eur.
Trest odňatia slobody na jeden rok, s rok a pol ročným podmienečným odkladom a peňažným trestom 200 eur udelil jeho susedovi, ktorý mu mal pri čine aktívne pomáhať. Ďalším dvom obžalovaným mužom a piatim ženám z bytovky udelil peňažný trest 200 eur. Tie ho prijali s veľkým výdychom.
Od vynesenia rozsudku sa môže okresná prokuratúra aj obhajca obžalovaných odvolať do 15 dní.
Krátko po jeho vynesení sa k nemu obe strany odmietli vyjadriť.
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín