SOBRANCE. Samospráva mesta predložila v týchto dňoch ministerstvu životného prostredia (MŽP) správu o hodnotení vplyvov na prírodné podmienky a miestnych obyvateľov v súvislosti s plánovanou výstavbou miestnej kompostárne. V Sobranciach by sa po úspešnej realizácii projektu mohlo ročne spracovávať takmer 1 500 ton bioodpadov, z ktorých je možné vyrobiť viac ako 1 100 ton kompostu.
Plánujú umiestnenie v areáli Technických služieb
Zariadenie na zhodnocovanie biologického odpadu sa plánuje umiestniť do areálu Technických služieb mesta Sobrance na Gorkého ulici. "Našim zámerom je prostredníctvom procesu kontrolovaného a riadeného kompostovania získavať organickú hmotu nahrádzajúcu umelé hnojivá, prípadne rekultivačnú zmes pre rôzne terénne úpravy," uviedla pre TASR Anna Kudráčová z Mestského úradu v Sobranciach.
Ako dodala, vypracovaná správa informuje o tom, že existencia novej kompostárne bude mať minimálne dopady na životné prostredie a zdravie obyvateľov mesta. Spôsob znižovania prípadnej hlučnosti inštalovaného technického vybavenia bude stanovený na základe výsledkov meraní v rámci skúšobnej prevádzky.
Podľa Kudráčovej slov budú miestni obyvatelia o detailoch stavebného zámeru oboznámení na verejnom zhromaždení. K začatiu prác je okrem občanov Sobraniec potrebný aj súhlas viacerých organizácií, a to Obvodného úradu životného prostredia Michalovce, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Michalovce, Odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Michalovciach a Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru.
"Ak sa nám podarí získať kladné stanoviská všetkých zainteresovaných strán, zároveň požiadame v súvislosti s realizáciou projektu príslušné orgány o územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Následne sa budeme uchádzať na základe zverejnenej výzvy o prostriedky z fondov Európskej únie v rámci operačného programu Životné prostredie," uzavrela Kudráčová. Podľa jej slov by náklady na výstavbu kompostárne nemali presiahnuť 40 miliónov eur.
Zrevitalizovaný areál Technických služieb by mal v budúcnosti spracovávať odpad z údržby verejnej zelene, osobitne vyzbieraný bioodpad od občanov mesta, kuchynské odpady zo stravovacích zariadení či rôzny nepotrebný materiál ako výsledok poľnohospodárskej a potravinárskej výroby. Technológia predkompostovania bude realizovaná v uzavretom bioreaktore a výsledný produkt bude dozrievať na otvorenom priestore v pásových základkách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín